Sukces nie zna barier – spotkanie w ECUS

razemztoba.pl 13 godzin temu

Elbląskie Centrum Usług Społecznych zaprosiło dziś (22 maja), w ramach Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami, na wyjątkowy panel dyskusyjny pn. „Człowiek sukcesu z niepełnosprawnością”. O swoich osiągnięciach opowiadali: aktorka, sportowiec i autorka kryminałów.

Spotkanie miało na celu nie tylko inspirowanie i motywowanie, ale przede wszystkim przełamywanie stereotypów dotyczących osób z niepełnosprawnościami i ich roli w życiu społecznym oraz zawodowym.

W trakcie panelu swoimi historiami i doświadczeniem podzieliły się trzy wyjątkowe osoby: aktorka Joanna Puchała, sportowiec Tomasz Woźny oraz autorka kryminałów Agnieszka Pietrzyk. każdy z nich, mimo barier fizycznych czy społecznych odniósł sukces i realizuje się zawodowo oraz twórczo. Każda z tych osób opowiadała o swojej drodze: o trudnościach, z jakimi przyszło się jej zmierzyć, ale przede wszystkim o pasji, determinacji i wsparciu, które pozwoliły jej rozwinąć skrzydła.

Aktorka mówiła o walce o widoczność osób z niepełnosprawnościami w świecie sztuki i o tym, jak scena może stać się przestrzenią wyrażania siebie, niezależnie od ograniczeń. Sportowiec opowiadał o codziennych treningach, pokonywaniu własnych granic i dumie z reprezentowania Polski na zawodach na szczeblu międzynarodowym. Z kolei autorka kryminałów zachęcała do szukania swojego głosu w pisaniu i przekonywała, iż niepełnosprawność nie wyklucza bycia kreatywnym i aktywnym twórczo.

– Jestem aktorką z alternatywną sensoryką: dzięki temu, iż niedowidzę, mam inną percepcję odbierania świata. Przez wyostrzony słuch od dziecka pasjonuję się polskim dubbingiem i od tego zaczęło się moje zamiłowanie do aktorstwa. Niestety, cały czas spotykam się z przekonaniem, iż aktorstwo może być jedynie terapią i rehabilitacją, a nie formą wykonywanego zawodu dla osób różnorodnych, których nie przyjmuje się na publiczne studia aktorskie – mówi Joanna Puchała.

– Mam przyjemność wykonywać najwspanialszą profesję na świecie – i nie przeszkadza mi w tym brak wzroku. Moim celem było zostać dobrą pisarką, a nie „pisarką niewidomą. Cieszę się, ze to się udało – dodaje Agnieszka Pietrzyk.

– Sport towarzyszył mi od najmłodszych lat. Moje życie zmienił poważny wypadek w wieku 20 lat. Mimo niepełnosprawności nie porzuciłem sportu – wręcz przeciwnie. gwałtownie dołączyłem do reprezentacji Polski Niepełnosprawnych w siatkówce. Z tą drużyną zdobyłem brązowy medal na Igrzyskach paralimpijskich a następnie Mistrzostwo Świata i Puchar Świata. Każdego dnia staram się udowadniać, ze niepełnosprawność nie wyklucza, ale inspiruje – podsumowuje Tomasz Woźny.

Idź do oryginalnego materiału