Stymulator serca bez elektrody — dwa pierwsze zabiegi w Krakowie i Poznaniu

healthyandbeauty.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: stymulator serca bez elektrody


Dwa pierwsze zabiegi wszczepienia stymulatora serca bez elektrody odbyły się w Krakowie i Poznaniu. Nowoczesne urządzenia zaimplantowano pacjentom w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II i w I Klinice Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

Zabiegi wszczepienia nowego bezelektrodowego dwujamowego stymulatora serca przeprowadzono w znieczuleniu miejscowym. Jak poinformowali lekarze z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II, po zabiegu pacjent czuje się dobrze. Został wypisany do domu już w pierwszej dobie po wykonanej operacji.

Czym różni się stymulator bez elektrody od klasycznego rozrusznika serca?

Dwa komunikujące się ze sobą stymulatory-kapsułki, tworzące nowy system do stymulacji bezelektrodowej, umożliwiają synchronizację stymulacji między przedsionkiem a prawą komorą serca. Zdaniem specjalistów dzięki temu terapia bradykardii wkroczyła w nową erę.

W przeciwieństwie do tradycyjnych rozruszników serca, stymulatory bezelektrodowe są wszczepiane bezpośrednio do serca pacjenta przy użyciu minimalnie inwazyjnej procedury, która nie wymaga znieczulenia ogólnego. Nie używa się do tego elektrod łączących generator impulsów z sercem. Bezelektrodowe rozruszniki serca umożliwiają uniknięcie najczęstszego rodzaju powikłań stałej stymulacji serca, związanej właśnie z elektrodami — ich fizycznym uszkodzeniem lub wiążącymi się z ich implantacją infekcjami.

Nowy system do stymulacji bezelektrodowej to nie jedna, ale dwie “kapsułki” o wielkości mniejszej niż bateria AAA (to około jednej dziesiątej wielkości tradycyjnego rozrusznika serca). Po zaimplantowaniu i aktywacji stymulatory-kapsułki komunikują się ze sobą niskonapięciowymi impulsami w sposób zbliżony do alfabetu Morse’a. Dzięki temu możliwa jest nie tylko stała stymulacja serca, ale także jednoczesna adekwatna synchronizacja między pracą prawego przedsionka i prawej komory serca.

Szacowany czas pracy baterii nowego systemu bezelektrodowego do stałej stymulacji serca jest porównywalny z urządzeniami tradycyjnymi posiadającymi elektrody. Innowacyjne rozruszniki serca zostały zaprojektowane tak, aby można je było usunąć, jeżeli zmienią się potrzeby terapeutyczne pacjenta lub będzie on potrzebować wymiany urządzenia w przyszłości.

Kto uczestniczył w zabiegu wszczepienia stymulatora bez elektrody?

Zabieg w ośrodku krakowskim został wykonany w sali operacyjnej Oddziału Klinicznego Elektrokardiologii przez zespół elektrokardiologów w składzie: dr n. med. Krzysztof Boczar (operator), dr hab. n. med. mgr inż. Andrzej Ząbek (asysta), przy udziale personelu pielęgniarskiego bloku operacyjnego: mgr piel. Patrycji Meres-Jarochy, mgr piel. Zuzanny Beberok oraz technika RTG Stanisława Poręby, przy wsparciu przedstawicieli producenta stymulatora.

Zabieg w I Klinice Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu przeprowadził zespół kierowany przez prof. Przemysława Mitkowskiego.

Oba zabiegi odbyły się jednocześnie 17 września.

Idź do oryginalnego materiału