Styl życia, aktywność fizyczna i masa ciała mają wpływ na ryzyko kolejnych nowotworów u osób, które przeżyły raka w dzieciństwie.
Rosnąca liczba osób, które przeszły skuteczne leczenie nowotworu w dzieciństwie, skłania do intensywnych badań nad długoterminowymi skutkami choroby i terapii. Jednym z najważniejszych wyzwań jest ocena ryzyka wystąpienia tzw. wtórnych nowotworów – niezależnych zmian nowotworowych rozwijających się wiele lat po zakończeniu pierwotnego leczenia.
Czytaj też: Poradnik dla pacjentów, którzy byli leczeni z powodu nowotworów jako dzieci
Najnowsze dane z obszernej analizy retrospektywnej Childhood Cancer Survivor Study (CCSS), obejmującej ponad 22 tysiące osób, które przebyły leczenie onkologiczne w dzieciństwie, wskazują na istotny wpływ stylu życia, aktywności fizycznej i masy ciała na ryzyko rozwoju kolejnych nowotworów. W analizowanej grupie wtórny nowotwór rozwinął się u 9 proc. osób, przy średnim wieku zachorowania wynoszącym 37 lat.
Wyniki badania wykazały, iż otyłość wiązała się z wyższym ryzykiem wystąpienia nowotworów litych (o 22 proc.), nowotworów ośrodkowego układu nerwowego (o 47 proc.) oraz nowotworów skóry (o 30 proc.).
Z kolei osoby podejmujące regularną aktywność fizyczną miały znacząco niższe ryzyko zachorowania – redukcja ryzyka sięgała 50 proc. w przypadku guzów mózgu oraz zmian skórnych. Wysoki poziom aktywności fizycznej był również powiązany z niższym ogólnym ryzykiem zachorowania na jakikolwiek wtórny nowotwór (o 39 proc.), jak również niższym ryzykiem rozwoju różnego typu nowotworów litych (o 35 proc.).
Czytaj też: Na Śląsku powstała pierwsza Poradnia Onkologiczna dla Młodych Dorosłych
Wnioski z analizy wyraźnie podkreślają znaczenie działań prewencyjnych w grupie pacjentów, którzy uznawani są za wyleczonych z nowotworu. Promowanie zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno utrzymanie adekwatnej masy ciała, jak i regularną aktywność fizyczną, powinno stanowić istotny element długoterminowej opieki nad osobami, które przebyły leczenie onkologiczne w dzieciństwie — przekonują naukowcy.
Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, jamanetwork.com