Uniwersytet Szczeciński jest uczelnią z przyzwoitą dostępnością dla osób z niepełnosprawnością. jeżeli chcesz, to studiuj sprawnie na Uniwersytecie Szczecińskim.
Wprowadzenie
Jako iż byłam studentką Uniwersytetu Szczecińskim chętnie podzielę się z Wami z dostępnością US pod osoby z niepełnosprawnością. Moje doświadczenia będą opisywane z punktu widzenia studentki mieszkającej w domu i dojeżdżającej codziennie na uczelnie.
BON
Na Uniwersytecie Szczecińskim funkcjonuje punkt dawniej pod nazwą biuro do spraw osób niepełnosprawnych, a od niedawna Dział Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Szczecińskiego. Zwracamy się do nich, o ile potrzebujemy jakiejkolwiek pomocy z zakresu naszej niepełnosprawności. Powyższy dział zapewnia nam np.
- Asystenta dydaktycznego. Osoba jest Ci przypisana na konkretny rok akademicki i pomaga Tobie między innymi: robić notatki na zajęciach, przemieszczać się między salami bądź budynkami. Jest swego rodzaju przewodnikiem, więc nie musisz się o nic bać.
- Transport z i na uczelnie oraz w miejsca, w których realizujesz studenckie zadania. Załóżmy, iż piszesz pracę zaliczeniową i potrzebujesz udać się do biblioteki, wtedy piszesz do kierowcy busa, a on wpisuje Ciebie w grafik.
- Wsparcie psychologiczne
Dostosowane wydziały
Wypiszę tutaj wydziały z dostępnością pod osoby z niepełnosprawnością.
- Wydział Nauk Społecznych – ul. Krakowska, wejście do budynku jest na płasko, a w środku znajduje się winda. Korytarze są szerokie, przestrzeni nie zabraknie, by czuć się komfortowo.
W ramach wydziału funkcjonują instytuty:
- Instytut socjologii
- Instytut Pedagogiki – część zajęć jest poza ulicą Krakowską, niektóre wykłady i ćwiczenia realizowane są na Ogińskiego. Z tego, co wiem budynek mieszczący się na Ogińskiego nie jest dostosowany, ale to na spokojnie asystenci pomagają zrealizować zajęcia na parterze
- Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie
- Wydział Ekonomii, Finansów i Zarządzania – u. Cukrowa i Mickiewicza. Obydwa budynki są dostosowane.
- Instytut Zarządzania – ma swoją siedzibę przy ulicy Cukrowej, która jest nieopodal ulicy Krakowskiej. Aby wejść do budynku trzeba się udać w stronę podjazdu, a do wnętrza prowadzą rozsuwane drzwi.
- Instytut Ekonomii i Finansów – kierunki z tego instytutu studiuje się przy ulicy Mickiewicza.
- Wydział Humanistyczny – mieści się przy al. Piastów, wejście jest na płasko, ale na półpiętro trzeba się dostać jadąc specjalnym schodołazem.
- Instytut Językoznawstwa
- Instytut Literatury i Nowych Mediów
- Instytut Historyczny – ul. Krakowska
- Instytut Filologii i Kognitywistyki – ul. Krakowska
MAXImUS dostępności
Projekt mający na celu poprawienie dostępności Uniwersytetu Szczecińskiego dla studentów oraz doktorantów. Do działań tego projektu należy niwelowanie barier między innymi w obrębie architektury, technologii wspierającej, czy też wsparcia edukacyjnego. Jak się okazuję Uniwersytet Szczeciński przoduje w tej dziedzinie.
Z pozostałymi wydziałami nie miałam do czynienia, więc nie wiem jak to wygląda w kontekście sprawnego studiowania na Uniwersytecie Szczecińskim. Ogólnie rzecz biorąc Uniwersytet Szczeciński jest przyjazny dla studentów z niepełnosprawnością.
Jeśli chcesz zacząć studiować na Uniwersytecie Szczecińskim najpierw złóż papiery, a potem udaj się do BONU.
Opracowanie wpisu: Weronika Apolinarek