Studia farmaceutyczne z coraz mniejszym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół średnich

mgr.farm 4 godzin temu

Zawód farmaceuty, kiedyś bardzo poważany, dziś nie wzbudza większego zainteresowania wśród absolwentów szkół średnich. Największą popularnością cieszą się w tej chwili m.in. informatyka, psychologia czy prawo. Dlaczego studia farmaceutyczne nie są już tak często brane pod uwagę przy planowaniu swojej kariery? Jak się okazało, powodów jest kilka.

Na studia farmaceutyczne coraz łatwiej się dostać

Próg punktowy to nic innego, jak minimalna liczba punktów rekrutacyjnych, z którą kandydat zostaje przyjęty. Stanowi istotny wyznacznik w procesie rekrutacyjnym, ponieważ najlepiej obrazuje, jak duże jest zainteresowanie danym kierunkiem.

W przypadku studiów farmaceutycznych niemalże z roku na rok odnotowuje się spadek progów na uczelniach w całej Polsce. Przykładowo w 2017 roku, aby zostać studentem farmacji na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, kandydat w procesie rekrutacyjnym musiał zdobyć przynajmniej 129 punktów. W 2021 roku były to już tylko 62 punkty…

Niestety również na tle innych studiów farmacja nie plasuje się najlepiej. Ze wszystkich dostępnych kierunków medycznych największym zainteresowaniem, niezmiennie od wielu lat, cieszy się medycyna. Farmacja natomiast, pod względem progów punktowych, zajmuje niechlubne ostatnie miejsce (dane z wyników rekrutacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z 2024 roku).

Dlaczego farmacja nie przyciąga absolwentów szkół średnich?

Warto zastanowić się, co jest powodem tak znikomej liczby osób kandydującej na studia farmaceutyczne. Przede wszystkim, należy zaznaczyć, iż farmacja to bardzo trudny kierunek, który często wymaga od studenta licznych poświęceń. Zdaniem wielu, studia farmaceutyczne są choćby trudniejsze i bardziej wymagające niż sama medycyna.

Eksperci z branży jako jeden z głównych powodów wskazują również bezpłatne praktyki wakacyjne oraz półroczny staż. Warto zaznaczyć, iż lekarze, w odróżnieniu od magistrów farmacji, otrzymują wynagrodzenie za przepracowane w ramach stażu godziny. Biorąc pod uwagę te różnice, potencjalny kandydat raczej chętniej zdecyduje się na medycynę…

Dodatkowo po wielu latach ciężkiej nauki, studenci farmacji liczą na adekwatne do poświęconego czasu zarobki. Niestety bardzo często wynagrodzenie oferowane tuż po studiach nie spełnia oczekiwań absolwentów. Według nich, proponowane zarobki w żaden sposób nie wynagradzają trudu włożonego w ukończenie studiów.

Jak przywrócić farmacji świetność?

Niepokojące dane na temat braku zainteresowania młodych osób farmacją, zmuszają do zastanowienia, w jaki sposób można tę sytuację zmienić. Przede wszystkim, w ostatnim czasie dużo mówi się o potrzebie reform kształcenia przyszłych farmaceutów. Zdaniem ekspertów obecny program studiów farmaceutycznych w żaden sposób nie przygotowuje do pracy w zawodzie.

Mówiąc o studiach, należy również wspomnieć o półrocznej praktyce. Zdaniem nie tylko studentów, ale i doświadczonych magistrów, zmiana zasad odbywania stażu, w tym wprowadzenie wynagrodzenia, zdecydowanie poprawiłaby status studiów farmaceutycznych na tle innych kierunków.

– Gdyby też obowiązkowa półroczna praktyka zawodowa była objęta choćby minimalnym wynagrodzeniem, studenci – jak pokazuje choćby badanie przeprowadzone na WUM – byliby z pewnością bardziej zachęceni do rozpoczęcia i kontynuacji studiów. – mówi dr Justyna Kaźmierczak, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej i Czwartej Apteki „Zdrowit”.

Aby polska farmacja mogła ponownie rozkwitnąć, konieczne są zmiany. Co do tego eksperci nie mają żadnych wątpliwości. Pytanie jednak brzmi, jak gwałtownie uda się wprowadzić owe zmiany w życie?


Źródła:

  1. https://rekrutacja.umw.edu.pl/oferta-kierunek-farmacja/
  2. https://rekrutacja.umed.lodz.pl/progi-punktowe-9/
  3. https://perspektywy.pl/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=9844%3Agdzie-studiowac-najpopularniejsze-kierunki-2024&catid=205&Itemid=369

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału