Stosowanie leków na refluks żołądkowy wiąże się z większym ryzykiem migreny

prawica.net 2 tygodni temu

Jak wynika z badania opublikowanego w internetowym wydaniu Neurology®Clinical Practice, oficjalnego czasopisma Neurology®Clinical Practice, osoby przyjmujące leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego mogą być bardziej narażone na migrenę i inne silne bóle głowy w porównaniu z osobami, które nie przyjmują tych leków. Amerykańskiej Akademii Neurologii. Leki redukujące wydzielanie kwasu obejmują inhibitory pompy protonowej, takie jak omeprazol i esomeprazol, antagoniści receptora histaminowego H2 lub blokery H2, takie jak cymetydyna i famotydyna, oraz suplementy zobojętniające kwas.

Badanie nie dowodzi, iż leki redukujące kwasowość powodują migrenę; pokazuje tylko skojarzenie.

Refluks żołądkowy występuje, gdy kwas żołądkowy przedostaje się do przełyku, zwykle po posiłku lub w pozycji leżącej. U osób cierpiących na refluks żołądkowy może wystąpić zgaga i wrzody. U osób z częstym refluksem żołądkowym może rozwinąć się choroba refluksowa przełyku, czyli GERD, która może prowadzić do raka przełyku.

„Biorąc pod uwagę szerokie zastosowanie leków zmniejszających wydzielanie kwasu i ich potencjalne implikacje w przypadku migreny, wyniki te wymagają dalszych badań” – stwierdziła autorka badania Margaret Slavin, doktor nauk medycznych, RDN, z Uniwersytetu Maryland w College Park. „Leki te są często uważane za przepisywane w nadmiernych ilościach, a nowe badania wykazały inne zagrożenia związane z długotrwałym stosowaniem inhibitorów pompy protonowej, takie jak zwiększone ryzyko demencji”.

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane 11 818 osób, które przekazały informacje na temat stosowania leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego oraz tego, czy w ciągu ostatnich trzech miesięcy cierpiały na migrenę lub silny ból głowy.

W sumie 25% uczestników przyjmujących inhibitory pompy protonowej miało migrenę lub silny ból głowy, w porównaniu z 19% osób, które nie przyjmowały leków. W sumie 25% osób przyjmujących leki blokujące H2 miało silny ból głowy w porównaniu z 20% osób, które nie przyjmowały tych leków. Silny ból głowy odczuwało 22% osób przyjmujących suplementy zobojętniające kwas żołądkowy, w porównaniu z 20% osób nieprzyjmujących leków zobojętniających.

Kiedy badacze uwzględnili inne czynniki, które mogą mieć wpływ na ryzyko migreny, takie jak wiek, płeć oraz spożycie kofeiny i alkoholu, odkryli, iż osoby przyjmujące inhibitory pompy protonowej były o 70% bardziej narażone na migrenę niż osoby nieprzyjmujące inhibitorów pompy protonowej. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby było o 40% większe u osób przyjmujących H2-blokery, a u osób przyjmujących suplementy zobojętniające kwas żołądkowy – o 30%.

„Należy pamiętać, iż wiele osób rzeczywiście potrzebuje leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego, aby poradzić sobie z refluksem żołądkowym lub innymi schorzeniami, a osoby cierpiące na migrenę lub silny ból głowy, które przyjmują te leki lub suplementy, powinny porozmawiać ze swoimi lekarzami, czy powinny je kontynuować” – powiedział Slavin. .

Slavin zauważył, iż badanie dotyczyło wyłącznie leków na receptę. Niektóre leki stały się dostępne do stosowania bez recepty w okresie objętym badaniem, ale ich stosowanie nie zostało uwzględnione w tym badaniu.

Inne badania wykazały, iż osoby cierpiące na choroby żołądkowo-jelitowe mogą być bardziej narażone na migrenę, jednak Slavin stwierdził, iż ta zależność prawdopodobnie nie wyjaśnia w pełni związku pomiędzy lekami zmniejszającymi wydzielanie kwasu a migreną stwierdzonym w badaniu.

Ograniczeniem badania jest to, iż niewielka liczba osób przyjmowała leki, zwłaszcza blokery H2.

Idź do oryginalnego materiału