Stop zimowej chandrze! Suplementacja na dobre samopoczucie

zdrowie.med.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Stop zimowej chandrze! Suplementacja na dobre samopoczucie


Krótkie dni, brak słońca i niskie temperatury to „ciemna strona” zimy. jeżeli z powodu takiej aury brakuje Ci energii, a Twoje ciało i umysł protestują przeciwko wyjściu spod kołdry, nie jesteś wyjątkiem. Skuteczną bronią w walce z zimową chandrą może być odpowiednia suplementacja. Dowiedz się, jakie witaminy, minerały i zioła mogą poprawić Twój nastrój.

Witamina D3 – pogromca złego nastroju

Krótsze dni i mniejsza ilość światła słonecznego powodują, iż synteza witaminy D3 w organizmie człowieka mocno spowalnia. Jej produkcję w skórze stymuluje promieniowanie UVB, które zimą w Polsce jest mniej intensywne niż w innych porach roku.

Natomiast niedobór witaminy D3 może powodować zarówno większą podatność na infekcje, jak i spadek nastroju. Dlatego jej suplementacja jest obowiązkowa przez większą część roku. Zgodnie z zaleceniami lekarzy nie trzeba jej stosować jedynie w okresie od maja do września[1].

Witamina D3 wspomaga odporność i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Pomaga przywrócić i utrzymać dobry nastrój oraz łagodzić uczucie przygnębienia i stany lękowe. Dlatego wspiera zdrowie psychiczne, które zimą niekiedy potrzebuje pomocy.

Magnez – wspomagacz układu nerwowego

Magnez wspomaga przewodnictwo nerwowe, ale zimą docenisz go za to, jak pomoże Ci walczyć z poczuciem niemocy i chandrą.

Mimo tego, iż pierwiastek ten znajduje się w produktach, które jesz na co dzień (w mięsie, gorzkiej czekoladzie, bananach, orzechach laskowych), to jego podaż może być niewystarczająca. Gdy dokucza Ci brak energii do działania, magnez pomoże pokonać osłabienie, permanentne uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją. Możesz go suplementować w postaci tabletek – oferuje je np. Strefa Witalności.

Witaminy z grupy B – sprzymierzeńcy dobrego samopoczucia

Witaminy B6 i B12 wspierają syntezę neuroprzekaźników, a w tym serotoniny. Jest ona nazywana hormonem szczęścia, gdyż pomaga zachować dobry nastrój oraz zmniejszać uczucie niepokoju i stresu. Zauważono również, iż u osób cierpiących na depresję lekooporną występuje niedobór właśnie witaminy B12[2]. Dlatego suplementując ją zimą, zatroszczysz się o siebie i wesprzesz swoje zdrowie psychiczne.

Dziurawiec – naturalny „antydepresant”

Dziurawiec (łac. Hypericum perforatum) – w kapsułkach czy w postaci zaparzonego naparu – może pomagać łagodzić objawy wyczerpania nerwowego oraz uczucie niepokoju. Wspiera walkę z chandrą i wspomaga przywrócenie dobrego nastroju. Według niektórych badań zawarta w dziurawcu hypercyna jest inhibitorem (pomaga hamować wychwyt zwrotny) serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Podobne działanie mają leki na depresję typu SSRI[3].

Nie daj się chandrze! Mimo zimowej aury staraj się uprawiać sport oraz dbaj o zdrowie i zbilansowaną dietę. jeżeli czujesz, iż potrzebujesz dodatkowego wsparcia, wspomóż się suplementami diety. Odpowiednie witaminy, minerały i zioła mogą pomóc przywrócić Ci dobre samopoczucie.

[1] B. Powrózek. Suplementacja witaminy D3 w Polsce, Świat medycyny i farmacji, wrzesień 2019. / https://smif.com.pl/files/articles/188/1_54-57.pdf

[2] P. Majkutewicz, P. Tyszko, K. Kręglicka, Leczenie żywieniowe depresji, w: Family Medicine & Primary Care Review, 2014. / https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.desklight-3939c6eb-15f3-44c7-86b4-5f310deed7aa

[3] M. Gałuszko, W. J. Cubała, Rola dziurawca w leczeniu depresji, w: Psychiatria, t. 2, nr 2, s. 93-96.

materiały partnera (wp)12

Idź do oryginalnego materiału