Stop RSV – nowy program złożony w MZ

termedia.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: Materiały prasowe


Prof. Teresa Jackowska, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, złożyła na ręce wiceministra Wojciecha Koniecznego program profilaktyki zdrowotnej, którego głównym celem jest eliminacja ryzyka hospitalizacji z powodu zakażenia RSV poprzez uodpornienie minimum 10 proc. populacji docelowej w latach 2025–2030.

Program „Jednokrotne uodpornienie bierne przeciwciałem monoklonalnym w zakresie profilaktyki zakażeń dolnych dróg oddechowych spowodowanych wirusem RS na lata 2025–2030” został opracowany przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne w ścisłej współpracy z ekspertami w dziedzinie neonatologii, medycyny rodzinnej i wakcynologii. Rada Ekspertów Koalicji RSV popiera to rozwiązanie systemowe. Celem programu jest eliminacja ryzyka hospitalizacji z powodu infekcji RSV poprzez zabezpieczenie minimum 10 proc. populacji docelowej – wszystkich niemowląt do 12. miesiąca życia. Mamy nadzieję, iż zostanie on jak najszybciej wdrożony w życie.

RSV czterokrotnie bardziej zakaźny od grypy
Syncytialny wirus oddechowy to poważny problem zdrowotny. Z danych epidemiologicznych wynika, iż w Polsce w okresie zakażeń 2022/23 odnotowano ponad 20,7 tys. hospitalizacji z powodu zakażeń RSV, z czego 70 proc. dotyczyło dzieci poniżej 12. miesiąca życia.

Wirus RS jest choćby 4-krotnie bardziej zakaźny niż wirus grypy, co oznacza, iż w tym samym czasie osoba z RSV może zakazić 4 osoby zdrowe, podczas gdy osoba z grypą – tylko jedną. Liczba hospitalizacji spowodowana wirusem RS jest niemal 3-krotnie wyższa niż liczba hospitalizacji spowodowanych wirusem grypy. Oddziały pediatryczne pękają w szwach, a światowe dane pokazują, iż choćby 79 proc. dzieci hospitalizowanych z powodu zakażeń RSV to dzieci zdrowe, urodzone w terminie.

Immunoprofilaktyka bierna nie tylko dla wybranych grup
Aktualnie w Polsce dostępna jest immunoprofilaktyka bierna tylko dla wybranych grup – wcześniaków, dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną i dzieci z wrodzonymi wadami serca, które spełniają kryteria wejścia do programu i mogą skorzystać z bezpłatnej ochrony.

To oznacza, iż ochroną przeciwko wirusowi RS objętych jest ok. 1,5 proc. wszystkich dzieci w pierwszym roku życia. Pozostałe dzieci (ok. 98,5 proc.) nie są objęte profilaktyką bierną w pierwszym dla nich sezonie zakażeń RSV. Co więcej, preparat dla wcześniaków, paliwizumab, nie jest zarejestrowany dla szerokiej populacji i musi być podawany co 30 dni w okresie zakażeń.

Program polityki zdrowotnej RSV obejmie wszystkie noworodki i niemowlęta w trakcie pierwszego dla nich sezonu zakażeń RSV (bez względu na urodzeniowy wiek ciążowy). Głównym celem programu jest eliminacja ryzyka hospitalizacji z powodu zakażenia RSV poprzez uodpornienie minimum 10 proc. populacji docelowej w latach 2025–2030.

Nirsewimab dla szerokiej populacji noworodków
Program zakłada, iż w każdym powiecie w Polsce zostanie uruchomiona minimum jedna placówka medyczna realizująca program. Dodatkowo zakłada się uzyskanie co najmniej 90-proc. deklaracji rodziców/opiekunów prawnych dzieci o tym, iż uzyskali potrzebną wiedzę na temat zakażeń wirusem RS, i sposobów profilaktyki.

Program będzie realizowany z zastosowaniem przeciwciała monoklonalnego, nirsewimabu, który został zarejestrowany do jednorazowego podania we wskazaniu obejmującym szeroką populację noworodków i niemowląt w pierwszym dla nich sezonie zakażeń RSV. Szerokie wskazanie rejestracyjne preparatu umożliwia jego powszechne stosowanie. Nirsewimab cechuje się długim okresem półtrwania, dzięki czemu jednorazowe podanie zapewnia ochronę co najmniej na 5 miesięcy, co odpowiada długości typowego sezonu zakażeń RSV.

Korzyści z programu profilaktyki RSV
Korzyści wynikające z wprowadzenia programu profilaktyki zakażeń RSV dla szerokiej populacji dzieci to przede wszystkim:
– spadek liczby udzielanych świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego,
– oszczędności w budżecie państwa,
– uwolnienie zasobów szpitalnych, które będzie można wykorzystać na leczenie pacjentów z innymi problemami zdrowotnymi,
– zmniejszenie kosztów pośrednich (zwolnienia lekarskie rodziców),
– zdrowy rozwój najmłodszych dzieci, które unikną infekcji RSV,
– mniej niepotrzebnego stresu dla dziecka i rodziców związanego z pobytem w szpitalu w przypadku infekcji.

– Program profilaktyki zdrowotnej, złożony na ręce wiceministra Wojciecha Koniecznego, został bardzo pozytywnie przyjęty. Będzie przekazany minister zdrowia Izabeli Leszczynie. Mam nadzieję, iż będę mogła również spotkać się z nią, aby porozmawiać o założeniach programu i korzyściach wynikających z jego wdrożenia zarówno dla dzieci i ich rodziców, jak i dla całego systemu opieki zdrowotnej – powiedziała prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Koalicja RSV deklaruje wsparcie w edukacji rodziców, a do partnerów kampanii Stop RSV dołączyły już: Fundacja Mali Wojownicy, Fundacja MatkoweLove, Fundacja Laboratorium Marzeń, Fundacja Małych Serc, Fundacja Najdroższa Blizna, Fundacja Przed Czasem, Fundacja Serce Dziecka, Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meritum, Stowarzyszenie Za Wcześnie i Zaszczep Się Wiedzą.

.

Idź do oryginalnego materiału