W każdym powiecie znajduje się wiele instytucji, których przedstawiciele są gotowi, aby nieść pomoc osobom w kryzysie emocjonalnym. Wystarczy zadzwonić lub przyjść na rozmowę, w zamian uzyskując fachową poradę i wsparcie. O poradę oraz wskazanie odpowiedniej placówki można również zapytać dzielnicowego, dla którego pomoc mieszkańcom jest jednym z priorytetów służby.
Osoby będące w kryzysie, zmagające się z depresją, z myślami samobójczymi mogą liczyć na pomoc! Poniżej podajemy listę organizacji i instytucji w których dyżurują psycholodzy i inni specjaliści, którzy są w stanie pomóc w wyjściu z kryzysu lub przekierować do odpowiednich miejsc pomocowych.
W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.
Pomocy i wsparcia udzielają także pracownicy Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w stanie kryzysu psychicznego pod numerem telefonu 800 702 222. Szczegółowe informacje na stronie Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: https://centrumwsparcia.pl
Dzieci i młodzież oraz ich opiekunowie w sytuacjach kryzysowych mogą skorzystać z Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – telefon numer 800 12 12 12. Szczegółowe informacje na stronie Rzecznika Ochrony Praw Dziecka:
https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika…
Pomocą w kryzysowych sytuacjach służą również pracownicy Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji ITAKA 22 484 88 01. Szczegółowe informacje na stronie Stop Depresji https://stopdepresji.pl
CZYM JEST KRYZYS PSYCHICZNY?
Kryzys psychiczny to moment, kiedy czujesz, iż problemy Cię przerastają, czujesz, iż więcej już nie udźwigniesz. Jego powodem może być także śmierć bliskiej osoby, wiadomość o chorobie, ale także życie w ciągłym stresie. Przedłużanie się takiego stanu może prowadzić do depresji. Czasem załamaniu nerwowemu towarzyszą myśli samobójcze. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady specjalisty.
NIE CZEKAJ! DAJ SOBIE POMÓC!
—
Tarnowska Policja