Stale odczuwasz zimno mimo, iż innym jest ciepło? Oto 10 możliwych przyczyn tego stanu

5mindlazdrowia.pl 1 rok temu

Czy masz tendencję do okrywania się kocem choćby wtedy, gdy innym wokół ciebie jest gorąco? Odczuwania chłodu nie bierze się znikąd, wszystko jednak zależy od okoliczności przyrody. Na przykład, kobiety preferują temperaturę otoczenia o około 2,5 ° C wyższą niż mężczyźni. jeżeli jednak wiecznie jest Ci zimno, choćby po założeniu ciepłych ubrań, a Twoje dłonie lub stopy są niczym lód, czas zainteresować się możliwymi przyczynami tego stanu.

pinterest.com

Temperatura twojego ciała jest regulowana przez złożony mechanizm obejmujący wiele różnych systemów. Podwzgórze w mózgu działa jak wewnętrzny termostat, wysyłając sygnały kontrolujące wydzielanie ciepła lub ochładzanie ciała. Podwzgórze stymuluje także gruczoł tarczowy do zmniejszenia lub zwiększenia metabolizmu.

Oto kilka możliwości, które mogą powodować nagminne odczuwanie zimna:

1. Nie poświęcasz wystarczająco czasu w sen

źródło: canva

Jeśli myślisz, iż najgorszą rzeczą po nieprzespanej nocy jest ciężki poranek, w którym ledwie możesz funkcjonować, to dopiero początek cierpień. Brak snu może również upośledzić sposób, w jaki kontrolowana jest temperatura Twojego ciała. Badania wykazały, iż brak snu zwiększa stratę ciepła z nóg i zmniejsza utratę ciepła z rąk.

2. Niedokrwistość

źródło: canva

Niedokrwistość jest zwykle jedną z najczęstszych przyczyn nietolerancji na zimno, szczególnie gdy kończyny są przez cały czas zimne. Kiedy cierpisz z powodu anemii, nie masz wystarczającej ilości zdrowych krwinek czerwonych potrzebnych do dostarczenia tlenu do tkanek ciała. W tej sytuacji organizm wykorzystuje istniejące krwinki czerwone do dostarczania tlenu wyłącznie do najważniejszych narządów.

Jeśli masz anemię, możesz również odczuwać takie objawy, jak zmęczenie lub osłabienie, kłopoty z koncentracją i bóle głowy. Gdy stan się pogarsza, możesz również zauważyć sine zabarwienie ust, łamliwe paznokcie, bladą skórę i zawroty głowy.

3. Zbyt mało tkanki tłuszczowej lub niedowaga

źródło: canva

Tłuszcz znajdujący się w ciele działa jako izolacja. jeżeli masz go za mało, możesz odczuwać chłód znacznie silniej. Ponadto, jeżeli posiadasz niedowagę, czyli Twoje BMI jest mniejsze niż 18,5, organizm może mieć problem z wydzielaniem ciepła.

4. Jadłowstręt psychiczny

źródło: canva

Anoreksja to zaburzenie odżywiania, w którym przez brak pokarmu ludzie tracą nadmiernie masę ciała. Niski poziom tkanki tłuszczowej i wynikający z tego brak izolacji przyczynia się do szybkiego wychładzania organizmu.

5. Objaw Raynauda

pinterest.com

Objaw Raynauda to choroba, w której silne emocje lub niska temperatura powodują skurcz naczyń krwionośnych. To sprawia, iż przepływ krwi do uszu, palców, palców i nosa jest utrudniony. Te części ciała mogą najpierw zmienić kolor na biały, a następnie niebieski. Gdy przepływ krwi wraca do normy, dotknięte części ciała mogą zmienić kolor na czerwony, a następnie powrócić do normalnego koloru.

6. Choroba tętnic obwodowych

źródło: canva

Stopy lub nogi, które są zawsze zimne to częsta oznaka choroby tętnic obwodowych. Osoby z tą dolegliwością mają blokady w tętnicach doprowadzających krew do nóg z powodu nagromadzenia się płytki miażdżycowej. Poza zimnymi stopami objawy obejmują ból w dolnej części nóg podczas chodzenia, a czasem podczas odpoczynku, drętwienie nóg i stóp, owrzodzenie i siniejące palce. Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na chorobę tętnic obwodowych, ponieważ wysoki poziom cukru we krwi może uszkodzić ściany naczyń krwionośnych, czyniąc je bardziej podatnymi na gromadzenie się płytki miażdżycowej.

7. Cukrzyca

źródło: canva

Ludzie z cukrzycą mają nienormalnie wysoki poziom cukru we krwi. Taki stan rzeczy może powodować uszkodzenia nerwów. W wyniku tego może wystąpić uczucie drętwienia i uczucie chłodu, pieczenia, bólu lub mrowienia nóg oraz stóp. Uszkodzenie nerek związane z niekontrolowaną cukrzycą (nefropatia cukrzycowa) może również pozostawić uczucie zimna.

8. Fibromialgia

źródło: canva

Fibromialgia jest stanem przewlekłym, który powoduje ból całego ciała. Osoby z tym stanem mogą nie być w stanie odpowiednio regulować temperatury ciała. Inne objawy to zmęczenie, zwiększona wrażliwość na ból, problemy ze snem, bóle głowy, zespół jelita drażliwego i problemy z koncentracją oraz pamięcią.

9. Niedoczynność tarczycy

pinterest.com

Ciągłe odczuwanie zimna może być oznaką niedoczynności tarczycy. Gruczoł tarczowy nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu u osób, które cierpią na tę chorobę. Bez wystarczającej ilości hormonu metabolizm spowalnia, a to wpływa na zdolność organizmu do utrzymywania ciepła. Oprócz zwiększonej wrażliwości na zimno, niedoczynność tarczycy może powodować takie objawy, jak zmęczenie, suche włosy i skóra, bóle mięśni, przyrost masy ciała, a choćby depresje.

10. Zaburzenia podwzgórza

źródło: canva

Podwzgórze jest częścią mózgu, która stymuluje hormony kontrolujące temperaturę ciała, a także wiele innych funkcji, takich jak głód, nastrój, sen, popęd płciowy itp. Problem z funkcjonowaniem tego obszaru mózgu może sprawić, iż regularnie odczuwasz zimno.

Ponieważ podwzgórze kontroluje tak szeroki zakres funkcji, jego dysfunkcje mogą powodować wiele objawów. Niektóre z nich to: niska temperatura ciała, słabe tętno, częste oddawanie moczu i ciągłe pragnienie oraz wzrost apetytu, a także nagły wzrost masy ciała. Różne czynniki, takie jak infekcje, stany zapalne, problemy genetyczne lub obrażenia mózgu spowodowane operacją, urazem lub napromieniowaniem mogą powodować dysfunkcję podwzgórza.

Idź do oryginalnego materiału