Sprzedaż e-papierosów i woreczków nikotynowych – nowe przepisy od 5 lipca

termedia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: 123RF


– Nowe przepisy zakazują sprzedaży e-papierosów i woreczków nikotynowych osobom poniżej 18. roku życia przez internet oraz w automatach. w tej chwili realizowane są prace nad zakazem wprowadzania na rynek jednorazowych e-papierosów i smakowych woreczków nikotynowych – przekazało Ministerstwo Zdrowia.



Resort zdrowia wskazuje, iż wdrażane są kolejne przepisy chroniące dzieci przed nikotyną i uzależniającymi nawykami. – Kompleksowo regulujemy rynek e-papierosów i woreczków nikotynowych – zapewnia.

– Dziś nikt nie ma wątpliwości, iż papierosy szkodzą zdrowiu. Dlatego są objęte ścisłymi regulacjami. Ale rynek się zmienia, a w miejsce tradycyjnych papierosów pojawiają się nowe produkty – e-papierosy (zarówno z nikotyną, jak i bez) oraz woreczki z syntetyczną nikotyną. Ich forma, smak i dostępność sprawiają, iż są szczególnie atrakcyjne dla dzieci i młodzieży. Często błędnie postrzegane jako mniej szkodliwe, stają się dla wielu nastolatków pierwszym kontaktem z nikotyną – i początkiem uzależnienia. Badania WHO pokazują, iż młode osoby, które sięgają po e-papierosy – choćby bez nikotyny – ponad dwukrotnie częściej sięgają po tradycyjne papierosy. Dlatego ograniczamy ich sprzedaż i eliminujemy dostępność w internecie i automatach – tłumaczy ministerstwo na swojej stronie.

– Naszym celem jest ochrona zdrowia dzieci i młodzieży. Dotychczasowe przepisy nie obejmowały wielu z tych produktów – brakowało ograniczeń wiekowych, zakazów promocji i nadzoru nad składem. Teraz to się zmienia – podkreśla resort.

Od 5 lipca zakaz sprzedaży e-papierosów i woreczków nikotynowych nieletnim

MZ informuje, iż 5 lipca w życie wchodzi nowelizacja ustawy antytytoniowej, która wprowadza zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych dla dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia.

Ustawa zakazuje też ich sprzedaży przez internet i w automatach oraz reklamy i promocji. Opakowania tych produktów będą musiały być oznakowane jako szkodliwe dla zdrowia. Dodatkowo e-papierosów bez nikotyny nie będzie można używać w miejscach publicznych (np. w szkołach, restauracjach, na przystankach i placach zabaw) – taki zakaz obowiązuje już dla e-papierosów z nikotyną.

Resort zdrowia wskazuje, iż nowe przeisy zwiększą również nadzór nad składem płynów do e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych - będą musiały być dostosowane do wymagań ustawy (nie będą mogły zawierać substancji o adekwatnościach rakotwórczych), a informacje na ich temat będą zgłaszane do Biura do spraw Substancji Chemicznych co najmniej 6 miesięcy przed planowanym wprowadzeniem do sprzedaży.

Woreczki nikotynowe zostaną uznane za wyroby powiązane i zdefiniowane jako produkty do użytku doustnego, które zawierają nikotynę (bez tytoniu) i są porcjowane w woreczkach.

Maksymalna zawartość nikotyny, którą zawierają, zostanie ograniczona do 20 mg/g.

Będą kolejne zmiany w ustawie antytytoniowej

Kolejny projekt nowelizacji ustawy antytytoniowej, zakłada:

  • całkowity zakaz sprzedaży wszystkich jednorazowych e-papierosów – zarówno tych z nikotyną, jak i bez niej,
  • wycofanie z rynku woreczków nikotynowych o smakach innych niż tytoniowy,
  • nowe zasady sprzedaży innych produktów z nikotyną (np. gum, sprayów, tabletek) – będą traktowane jak leki i dostępne tylko w aptekach po zatwierdzeniu przez odpowiedni urząd,
  • obowiązek badania składu płynów w e-papierosach.

– Projekt będzie musiał zostać notyfikowany w Unii Europejskiej po przyjęciu go przez Radę Ministrów – to obowiązkowa procedura dla takich regulacji – podaje MZ.

Jakie zmiany już obowiązują?

Ministerstwo Zdrowia przypomina, iż 17 kwietnia br. weszły w życie przepisy, które zakazują sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych o charakterystycznych aromatach, takich jak mentol czy owoce.

Od wejścia w życie przepisów branża ma dziewięć miesięcy na wyprzedanie zapasów. Smakowe dodatki przyciągają szczególnie młodych ludzi. Eliminując te produkty, zmniejszamy ryzyko uzależnień i chronimy zdrowie młodzieży. Nowelizacja ustawy antytytoniowej uregulowała też podgrzewacze do tytoniu jako nowatorskie wyroby tytoniowe. Te przepisy dostosowują polskie regulacje do prawa Unii Europejskiej.

Przeczytaj także: „E-papierosy to manipulacja”, „Nastolatki pod wpływem ”

Idź do oryginalnego materiału