Influencerka przykleja sobie do ramienia okrągły czujnik przypominający wacik; urządzenie monitoruje poziom cukru w jej krwi. Na TikToku są dziesiątki takich filmów; influencerzy propagują nowy trend, „dietę neutralną dla poziomu cukru we krwi„.
Materiał archiwalny
Podstawy są proste: każdy, kto spożywa zbyt dużo glukozy w krótkim czasie, będzie miał wysoki poziom cukru. To napędza procesy starzenia i inne negatywne konsekwencje fizyczne w metabolizmie — np. głód i otyłość. Wacik na ramieniu umożliwia utrzymanie stabilnego poziomu glukozy przez cały dzień.
Uwaga od redakcji: nie każda forma postu i diety nadaje się dla wszystkich; czasem mogą zaistnieć przeciwskazania natury medycznej. jeżeli mamy w tej kwestii jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
Czy to wszystko prawda? Czy zdrowi ludzie naprawdę powinni zwracać uwagę na poziom cukru we krwi? Jak dotąd nie zostało przeprowadzonych wiele badań na ten temat. Naukowcy dostrzegają korzyści, przynajmniej dla niektórych grup. Ale trend ten — jak każdy dietetyczny trend — niesie ze sobą również zagrożenia.
„Widzę to u siebie, kiedy jem placek ze śliwkami zrobiony z ciasta drożdżowego”
Zacznijmy od podstaw. Poziom cukru we krwi każdego człowieka wzrasta po jedzeniu. W przypadku niektórych pokarmów wzrost jest gwałtowny, w przypadku innych — jest nieco bardziej spokojny. Nasze ciało jest do tego przystosowane; nad tym, żeby sprowadzić poziom cukru do pożądanego poziomu, pracują złożone systemy kontrolne. Ich zadaniem jest m.in. doprowadzić glukozę do komórek ciała lub zamienić w formę nadającą się do późniejszego wykorzystania.
— Bułka z dżemem lub kremem czekoladowym na śniadanie gwałtownie podnosi poziom cukru we krwi. Z kolei musli składające się z płatków owsianych, nasion i ziaren z bezcukrowym jogurtem i owocami powoduje jedynie niewielki wzrost — mówi Andreas Pfeiffer, endokrynolog ze szpitala Charité w Berlinie (to największy szpital uniwersytecki w Niemczech — red). U osób szczupłych bez zaburzeń metabolizmu, poziom cukru we krwi na czczo jest niższy niż 100 miligramów na decylitr krwi; u diabetyków poziom ten przekracza 126.
Nawet u zdrowych osób poziom cukru we krwi może czasami wzrosnąć do ponad 200 miligramów na decylitr po jedzeniu. — Widzę to u siebie, kiedy jem placek ze śliwkami zrobiony z ciasta drożdżowego — wskazuje lekarz.
Młodzi ludzie zwykle lepiej regulują poziom cukru we krwi niż osoby starsze, częściowo dzięki insulinie. U młodych ludzi jest ona uwalniana natychmiast po posiłku; w efekcie poziom cukru nie wzrasta tak bardzo.
Sytuacja wygląda inaczej u osób z cukrzycą typu 2: organizm nie reaguje już odpowiednio na insulinę. To powoduje, iż poziom cukru we krwi jest znacznie wyższy niż u osób zdrowych, a do tego utrzymuje się przez dłuższy czas. Powoduje to uszkodzenie wrażliwych ścian naczyń krwionośnych i może skutkować udarem lub zawałem serca. Dlatego warto, aby diabetycy zwracali uwagę na poziom glukozy, ponieważ chroni to naczynia krwionośne.
Ziemniaki podnoszą ci cukier? Nie jedz ich!
Glukoza sama w sobie nie jest zła. To najważniejszy cukier prosty w metabolizmie węglowodanów. Dostarcza energii wszystkim komórkom w organizmie. Dlatego glukoza może być też wytwarzana przez sam organizm — z innych cukrów, z tłuszczu i z białek. Glukoza znajduje się również w żywności; skrobia z chleba, ryżu lub makaronu jest rozkładana na glukozę w jelicie. Eksperci są zgodni, iż jej nadmiar jest niezdrowy. — Ilość spożywanych węglowodanów determinuje wzrost poziomu cukru we krwi — wyjaśnia Pfeiffer.
Z drugiej strony dietetyk Christian Sina z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Szlezwiku-Holsztynie jest przekonany, iż nie wszyscy reagują na węglowodany w ten sam sposób. Sina bada, w jaki sposób poziom glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2 zmienia się w zależności od typu pokarmu. Badacz jest także współzałożycielem firmy, która opracowała rozwiązanie służące osobom z cukrzycą do monitorowania poziomu glukozy we krwi (tak jak robią to influencerzy na TikToku).
Zajmuje się tym urządzenie pomiarowe połączone z aplikacją; w ten sposób użytkownik widzi, jak jego metabolizm reaguje na różne pokarmy. — To jest nie tyle dieta, ile raczej dostosowanie diety do własnego metabolizmu — podkreśla Sina.
— Ogólny konsensus jest taki, iż biały chleb jest zły, ponieważ podnosi poziom cukru we krwi. Zamiast niego należy jeść pieczywo pełnoziarniste. Ale dla wszystkich oznacza to coś innego — mówi dietetyk. Naukowcy tacy jak on stoją więc przed problemem zaoferowania standardowej terapii, która będzie skuteczna dla wszystkich.
Ogólne zasady diety, takie jak spożywanie jak największej ilości błonnika, przez cały czas mają zastosowanie, ale przez cały czas mogą występować odstępstwa. — Jeśli, wbrew oczekiwaniom, ziemniaki podnoszą poziom cukru we krwi, a poziom ten pozostaje stały w przypadku makaronu, to dla tych osób sensowne jest częstsze spożywanie makaronu zamiast ziemniaków przez cały czas — mówi Sina.
Najpierw błonnik, potem białka
Tak wygląda dieta neutralna dla poziomu cukru we krwi, którą można podpatrzyć na TikToku: rano łyżka octu jabłkowego z wodą. Zamiast bananem, ananasem lub mango, jogurt na śniadanie jest słodzony stewią lub erytrytolem — słodzikami, które nie powinny wpływać na poziom cukru we krwi. Influencerzy zwracają również uwagę na kolejność, w jakiej jedzą: najpierw warzywa, potem białka i tłuszcze, a węglowodany na końcu. Dozwolone są zdrowe przekąski, takie jak orzechy czy wiórki kokosowe. Można podjadać ciemną czekoladę o wysokiej zawartości kakao, ale dopiero 30 minut po głównym posiłku.
Influencerzy wskazują również na problem z mlekiem owsianym: chodzi o to, iż podnosi ono poziom cukru we krwi. Dlatego wolą pić mleko z białkiem grochu. Pfeiffer częściowo się z nimi zgadza. — Mleko owsiane składa się głównie z węglowodanów, tj. cukru. Brakuje w nim wszystkich składników mleka krowiego, które są przydatne dla organizmu, tj. wapń, białka i witaminy — mówi dietetyk.
Z drugiej strony płatki owsiane zawierają niestrawny węglowodan beta-glukan, który pęcznieje w jelitach, a tym samym szybciej nasyca. W dalszej części przewodu pokarmowego zajmują się nim bakterie. Być może dlatego, iż wytwarzają one w tym procesie pewne substancje sygnalizacyjne, ma to stabilizujący wpływ na poziom cukru we krwi — choćby u diabetyków. W jednym z badań specjalista ds. metabolizmu Alexander Lammert ze Szpitala Uniwersyteckiego w Mannheim kazał chorym na cukrzycę typu 2 jeść przez kilka dni tylko owsiankę przy ogólnie zmniejszonej liczbie kalorii do 1 tys. W konsekwencji potrzebowali oni znacznie mniejszych dawek insuliny, a efekt utrzymywał się przez kilka tygodni.
Andreas Pfeiffer uważa, iż ilość beta-glukanu w normalnej porcji płatków owsianych jest zbyt mała, aby wywołać naprawdę znaczący efekt. W ramach jednego ze swoich badań sam przez dwa lata leczył prawie 200 osób ze wstępnym stadium cukrzycy wysokimi dawkami czystego błonnika owsianego (bez płatków). Rezultat: liczba przypadków, które faktycznie doprowadziły do cukrzycy, zmniejszyła się o ponad połowę.
Ale korzyści z diety dostosowane do poziomu cukru we krwi odnoszą nie tylko diabetycy. Kolejną grupą są osoby, które zmagają się z otyłością — tylko w Niemczech jest to prawie połowa populacji. jeżeli chodzi o skoki poziomu cukru we krwi, problemem jest nie tyle sam wzrost, co późniejszy równie nagły spadek. — To prowadzi ludzi w stronę lodówki. W końcu mózg jest zależny od glukozy i chce utrzymać stabilny poziom cukru we krwi dzięki jedzeniu — wyjaśnia Sina. — Niektórym z nas nie udaje się choćby zrobić trzygodzinnej przerwy od jedzenia w ciągu dnia, ponieważ ciągle coś podjadamy — dodaje. Ale ci, którzy dużo podjadają, łatwo spożywają nadmiar kalorii — i przybierają na wadze.
Ortoreksja — gdy masz fioła na punkcie dobrej żywności
Pomiar poziomu cukru we krwi zwiększa również świadomość ciała, a ludzie jedzą rzadziej. Wstępne wyniki — w tym opublikowane w czasopiśmie naukowym „Nature Medicine” — potwierdzają, iż taka świadomość może pozytywnie wpłynąć na ilość tkanki tłuszczowej. Interesujące jest to, iż „nawet jeżeli ilość kalorii nie zostanie zmniejszona, ludzie i tak tracą na wadze” — mówi Sina.
Dieta ta może być również przydatna dla osób cierpiących na migrenę: jak wykazały dwa małe badania, monitoring cukru we krwi i dopasowywanie jedzenia do odczytów zmniejszyły występowanie silnych bólów głowy, nudności i zawrotów. Ma to związek z insuliną: hormon ten wpływa na metabolizm glukozy w komórkach mózgu.
Jest jeszcze jeden argument, dla którego ludzie mogą chcieć wyposażyć się w czujnik glukozy: chęć dowiedzenia się, jak działa nasz własny metabolizm. Dla niektórych obserwowanie wartości krwi może być interesujące. — Jednak laicy zwykle mają trudności z prawidłową interpretacją krzywych — podkreśla Sina.
Tu kryje się niebezpieczeństwo: gdy ludzie dostają obsesji na punkcie własnych odczytów i zaczynają wprowadzać coraz bardziej rygorystyczne zasady żywieniowe. Taka sytuacja może nas zaprowadzić do psychiatry specjalizującego się w zaburzeniach żywienia; diagnoza mogłaby brzmieć np. ortoreksja, czyli stan, w którym ludzie jedzą wyjątkowo zdrowo i nadmiernie przejmują się jakością jedzenia.
Te poważne konsekwencje psychologiczne mogą być największym ryzykiem tego nowego trendu dla samych influencerów — i dla głównie młodych użytkowników platformy TikTok, którzy podążają za ich przykładem.