Syndrom widzenia komputerowego (ang. CVS - Computer Vision Syndrome) pojawił się wraz ze wzrostem popularności pracy zdalnej, a więc w trakcie pandemii COVID-19 i niestety został z nami do dziś.
W urządzeniach elektronicznych - komputerach, laptopach, tabletach, telefonach zaczęło toczyć się nasze życie - praca, wirtualne spotkania czy rozrywka online. Badania wskazują, iż syndromu tego doświadczyło ok. 74 proc. osób.
Objawy i czynniki ryzyka syndromu widzenia komputerowego
Objawy związane z tą dolegliwością można podzielić na trzy kategorie:
objawy wzrokowe - niewyraźne oraz podwójne widzenie, zmęczenie oraz dyskomfort wzrokowy
objawy oczne - suchość oczu, zaczerwienienie, zmęczenie oczu i podrażnienie
objawy zewnątrzgałkowe - ból głowy i ramion, szyi i pleców
Badania wskazują również, iż istnieją dwie grupy czynników ryzyka związanych z CVS. Do pierwszej należą czynniki mające podłoże osobiste, takie jak zła postawa podczas siedzenia, nieprawidłowa odległość między oczami a ekranem, niewłaściwy kąt widzenia, brak przerw w pracy przy komputerze.
Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!
Grupa druga to czynniki komputerowe i środowiskowe, obejmujące nieodpowiednie stanowisko pracy, niewystarczające oświetlenie, słaby kontrast i rozdzielczość, zwiększoną obecność odblasków na ekranie, nadmierną jasność i nierównowagę światła między ekranem a otaczającym środowiskiem pracy.
Jak walczyć z CVS?
Biorąc pod uwagę jak duży jest to problem i jak wielu osób dotyczy, należy zastanowić się co możemy zmienić, aby zniwelować dolegliwość i tym samym poprawić jakość swojego życia. Tu kłania się często wyśmiewana i zapomniana higiena pracy. O czym powinniśmy pamiętać?
rób regularne przerwy, co 20 minut oderwij wzrok od komputera. W tym czasie przez 20 sekund spójrz na coś, co jest oddalone ok. 6 metrów od ciebie. To pomaga rozluźnić mięśnie rzęskowe oka
mrugaj często, to zapewnia naturalne nawilżenie oczu. jeżeli potrzeba, możesz wesprzeć
się nawilżającymi kroplami do oczu
zadbaj o wskazaną odległość od komputera, powinna wynosić około 70 cm
popatrz na zielone obiekty - drzewa za oknem czy rośliny w pomieszczeniu, to działa kojąco i pomaga w rozluźnieniu wzroku
zrób krótki spacer po biurze czy domu i połącz go z rozciągnięciem całego ciała, nie używając w tym czasie żadnych urządzeń cyfrowych
Kolejny aspekt, który będzie nas wspierał to ergonomia stanowiska pracy. Pod tym pojęciem mieści się np. odpowiednie oświetlenie czy wilgotność powietrza w pokoju (zwłaszcza w klimatyzowanych pomieszczeniach).
Istotne jest ponadto, aby monitor znajdował się na wysokości wzroku, a klawiatura i myszka ustawione były tak, aby zapobiegać nadwyrężaniu nadgarstków i odcinka szyjnego kręgosłupa. Podczas słonecznych dni warto zasłonić okna, aby uniknąć ekspozycji oczu bezpośrednio na światło słoneczne.