Dostrzeżenie pracy osób, które tak, jak ks. Jan Kaczkowski bezinteresownie pomagają innym i wyróżnienie ich za odwagę i bezkompromisowość w walce o godność i równość drugiego człowieka – to główny cel konkursu o Nagrodę „Okulary ks. Kaczkowskiego”. Od 6 maja można już zgłaszać kandydatury do 5. edycji nagrody, której wręczenie odbędzie się 24 października podczas uroczystej gali w Sopocie.
Konkurs skierowany jest do osób, które z pasją, zaangażowaniem i miłością działają na rzecz innych ludzi. Mogą to być osoby indywidualne, instytucje, organizacje pozarządowe (lub ich przedstawicieli), grupy nieformalne etc. Działania na rzecz innych ludzi odnoszą się do obszarów, w których swoją misję realizował ks. Jan Kaczkowski, a więc związanych z wyrównywaniem szans ludzi wykluczonych, edukacją i promowaniem idei personalistycznego podejścia do drugiego człowieka, promowaniem idei wolontariatu, niesienia pomocy ludziom słabym, dyskryminowanym, bezbronnym, poprawy jakości życia osób chorych, promowanie idei medycyny paliatywnej, podniesienia jakości opieki nad chorymi.
Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego, Miasto Sopot i Samorząd Województwa Pomorskiego – organizatorzy konkursu – chcą po raz kolejny wyróżnić społeczników oraz instytucje aktywnie pracujące na rzecz drugiego człowieka, bezkompromisowo walczących o równość i godność innych – tak, jak robił to ks. Jan Kaczkowski – „nie widząc przeszkód”. Dzięki nagrodzie po raz kolejny poznamy ich wartościową, ale często niedostrzeganą pracę.
Kandydatów można zgłaszać poprzez formularz dostępny na stronie Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego do 30 czerwca 2025 r. Laureata lub laureatkę 5. edycji konkursu o Nagrodę „Okulary ks. Kaczkowskiego” poznamy na uroczystej Gali, która odbędzie 24 października 2025 r. w Sali PFK Sopot na terenie Opery Leśnej. Zwycięzca lub zwyciężczyni otrzyma statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł ufundowaną przez szwajcarską kilinikę Bellevue Medical Group.
Więcej informacji: Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego

Ks. dr Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Mieszkał i uczył się w Sopocie. Swoje kapłańskie życie poświęcił służbie chorym i umierającym. Był założycielem i dyrektorem hospicjum w Pucku. O sprawach ostatecznych mówił z mądrością i humorem. Autorytet, nauczyciel, mentor – nie tylko w dziedzinie bioetyki. Podziwiany przez wierzących i niewierzących. Zmarł 28 marca 2016 roku na glejaka mózgu. Został pochowany w rodzinnym Sopocie. Do końca aktywnie pracował: spotykał się z ludźmi, udzielał sakramentów, głosił kazania i tworzył publikacje, które wciąż pozostają wsparciem dla tysięcy osób.