Czym jest sól EPSOM i jak inaczej można ją określać?
Sól EPSOM, inaczej nazywana solą angielska lub solą gorzką, jest nieorganicznym związkiem chemicznym soli kwasu siarkowego i magnezu (MgSO4). Wyglądem przypomina gruboziarnistą sól, jest biała i bezwonna. W odróżnieniu od zwykłej soli spożywczej – jest przeznaczona tylko do użytku zewnętrznego. Ma szerokie spektrum zastosowań, jest wykorzystywana w kosmetyce, w działaniach leczniczych i prozdrowotnych, a także w ogrodnictwie. Korzyści płynące ze stosowania soli EPSOM wynikają właśnie z wysokiej zawartości magnezu i siarki. Magnez wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, krwionośnego, mięśniowego oraz odpornościowego. Siarka natomiast ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwgrzybiczne, a dodatkowo uczestniczy w procesach wytwarzania enzymów oraz syntezie tkanki łącznej i kolagenu – budulca skóry, włosów i paznokci. Nie zaleca się stosowania soli gorzkiej przez osoby chorujące na schorzenia nerek i niedociśnienie tętnicze.
Najważniejsze korzyści stosowania soli EPSOM:
- Redukcja napięcia i stresu, poprawa nastroju,
- Łagodzenie dolegliwości bólowych mięśni i stawów,
- Zmniejszenie napięcia mięśni, zapobieganie skurczom,
- Niwelowanie obrzęków,
- Zmniejszanie stanów zapalnych organizmu i skóry,
- Poprawa krążenia, obniżenie ciśnienia krwi,
- Przyspieszanie regeneracji po wysiłku fizycznym,
- Poprawa kondycji skóry i włosów,
- Detoksykacja organizmu.
Sól gorzka Line Sport – zastosowanie
Sól gorzką można wykorzystywać na różne sposoby, w zależności od tego, co chce się osiągnąć.
- Relaksacyjna kąpiel z dodatkiem soli EPSOM pomaga się odprężyć i zrelaksować po całym dniu. Do wanny z ciepłą wodą należy wsypać 1-2 szklanek soli. Dla jeszcze lepszego efektu można dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
- Kąpiel z solą gorzką przeciw dolegliwościom bólowym i obrzękom, najlepiej wykonać wieczorem przed snem. Powinna ona trwać około 15-20 minut. Ważne jest, aby ciało było zanurzone w wodzie co najmniej do pasa.
- Moczenie stóp w wodzie z solą gorzką jest skuteczne podczas leczenia grzybicy stóp i paznokci. Wystarczy przygotować w misce roztwór z ciepłej wody z dodatkiem 3 łyżek soli i moczyć stopy przez około 15 minut 1-3 razy dziennie.
- Oczyszczanie skóry peelingiem z soli EPSOM skutecznie złuszcza naskórek, pozostawia ją gładką i odświeżoną. Po takim zabiegu, na skórę warto nałożyć nawilżający balsam.
- Kosmetyki z dodatkiem soli EPSOM są pomocne w walce z trądzikiem, egzemą, łuszczycą lub zapaleniem skóry. Sól można dodać do maseczek lub płynu do mycia twarzy.
- Jako okłady po ukąszeniach owadów, dla złagodzenia pieczenia i świądu. Na miejsca ukąszeń należy przykładać wacik nasączony roztworem soli gorzkiej (na szklankę ciepłej wody dodać 2 łyżki soli).
- Maska z solą EPSOM do walki z łupieżem i przetłuszczaniem się skóry głowy. Wystarczy dodać 3 łyżki soli do ulubionej maski i nałożyć jak zawsze.
- Pielęgnacja włosów kosmetykami z dodatkiem soli gorzkiej – jako szampon lub odżywka. Sól pomaga oczyści włosy z nadmiaru sebum, resztek produktów do stylizacji oraz zwiększa ich objętość.
- W ogrodnictwie jako odstraszacz ślimaków i robactwa. Aby pozbyć się nieproszonych gości, warto obsypać solą EPSOM granice działki lub spryskać rośliny roztworem soli gorzkiej. Sprawdzi się także jako nawóz do trawnika, roślin doniczkowych i ogrodowych.
Sól EPSOM – gdzie kupić?
Ze względu na swoje szerokie spektrum działania, sól EPSOM można kupić w wielu sklepach o różnej tematyce. Najwygodniej zamawiać ją w opakowaniach o większej pojemności, dostępnych w sklepach internetowych o tematyce zdrowotnej, jak np. Acusmed.pl. Dzięki zakupom online, zrobisz to wygodnie i bez wychodzenia z domu! Duże opakowania są praktyczne ze względu na duże zużycie soli przy regularnym stosowaniu. Mniejsze opakowania często mają także wyższe ceny w przeliczeniu na kilogram. Stacjonarnie, sól gorzką można dostać w aptekach, sklepach zielarskich lub punktach z ekologicznymi produktami. Sól EPSOM można spotkać również w sklepach ogrodniczych i w większych marketach na działach z artykułami gospodarstwa domowego. Zawsze sprawdzaj, czy w składzie nie ma innych niepotrzebnych składników!