SMA a sedacja

leczeniewdomu.pl 2 miesięcy temu

Czy sedacja stosowana powszechnie do niektórych drobnych zabiegów jest wskazana w przypadku pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni?

  • Sedacja a SMA
  • Znieczulenie do zabiegów ambulatoryjnych a SMA

W największym uproszczeniu sedacja polega na farmakologicznym wyciszeniu ośrodkowego układu nerwowego. Celem sedacji jest zminimalizowanie napięcia i niepokoju pacjenta. Często sedacji towarzyszy senność. Stan ten osiąga się najczęściej dzięki leków z grupy benzodiazepin. Wykazują one działanie przeciwbólowe, odprężające i zmniejszające napięcie mięśniowe. Jednak nie zaburzają całkowicie naszej świadomości oraz pamięci. Sedację wykorzystuje się do przeprowadzania niektórych zabiegów medycznych.

Najczęściej sedację stosuje się w zabiegach stomatologicznych, endoskopowych (kolonoskopia, gastroskopia, bronchoskopia), ginekologicznych, ortopedycznych, chirurgicznych.

Sedacja a SMA

Czy w przypadku pacjentów chorujących na rdzeniowy zanik mięśni sedacja jest jednak bezpieczna?

Sedacja zasadniczo nie jest zalecana u pacjentów z SMA – zaznacza dr Marcin Schiller, współpracujący z Ośrodkiem Wentylacji Domowej w Bydgoszczy. – Ryzyko związane z sedacją u pacjentów z SMA jest wyższe niż normalnie. Szczególnie u pacjentów z SMA I i II, ale także pacjenci z SMA III mogą być narażeni na ryzyko z powodu ograniczonych rezerw oddechowych – wyjaśnia.

Tym niemniej zdarza się, iż sedacja bywa stosowana, szczególnie u pacjentów pediatrycznych, gdy niepokój dziecka uniemożliwia przeprowadzenie procedur medycznych lub niezbędnych badań diagnostycznych.

– Wprowadzanie pacjenta z SMA w stan sedacji zawsze powinno się jednak odbywać pod kontrolą anestezjologa. I w miejscu zapewniającym odpowiednie zaplecze – wyjaśnia dr Marcin Schiller.

Znieczulenie do zabiegów ambulatoryjnych a SMA

Podobnie jest ze znieczuleniem do drobnych procedur medycznych przeprowadzanych w warunkach ambulatoryjnych.

U pacjentów z SMA typu 1. jest to rzadko możliwe. U pacjentów z SMA typu 2. może to być opcja godna rozważenia w przypadku braku problemów oddechowych.

– Każde znieczulenie ambulatoryjne powinno być przeprowadzone w warunkach szpitalnych. Z dostępem do urządzeń do trudnej intubacji oraz oddziału operacyjnego, oddziału intensywnej terapii dla opieki pooperacyjnej – zastrzega dr Marcin Schiller.

W przypadku pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni typu 3. ograniczenia stosowania znieczulenia w warunkach ambulatoryjnych są mniejsze. Decyzje o znieczuleniu danego pacjenta powinno się podejmować na podstawie obrazu klinicznego i stanu pacjenta.

Źródła:
  1. Wystąpienie dr. Marcina Schillera podczas Weekendu ze SMA-kiem w 2024 r.
Idź do oryginalnego materiału