Badanie przeprowadzone w 184 krajach wykazało, iż słodkie napoje stanowią przyczynę około jednej dziesiątej nowych przypadków cukrzycy typu 2. Odsetek ten jest najwyższy w Afryce Subsaharyjskiej, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.
Około 10% nowych przypadków cukrzycy typu 2 oraz około 3% chorób układu krążenia można przypisać spożywaniu słodzonych napojów. Szacuje się, iż w 2020 roku spożycie takich napojów spowodowało 2,2 miliona nowych zachorowań na cukrzycę i 1,2 miliona problemów z układem krążenia.
Badanie wykazało, iż różne czynniki wpływają na spożycie słodzonych napojów, w tym płeć, poziom wykształcenia oraz miejsce zamieszkania.
Eksperci zgodnie twierdzą, iż spożycie słodzonych napojów powoduje wzrost masy ciała oraz szereg innych problemów zdrowotnych. Napoje te są niezdrowe, ponieważ zawierają dużo cukru a w niektórych przypadkach także kofeinę, co może prowadzić do uzależnienia.
W związku z tym, autorzy badania apelują o wdrożenie większej liczby regulacji sprzedaży i spożycia słodzonych napojów na całym świecie. W wielu krajach już podejmuje się kroki mające na celu ograniczenie ich spożycia. Na przykład, Hiszpania podniosła rok temu stawkę podatku VAT na napoje słodkie i słodzone z 10% do 21%.