W Bytomiu w poniedziałek (05.06 2023 r.) podpisano decyzję o wspólnym szkoleniu ratowników górskich i policjantów. Kurs ma dotyczyć przede wszystkim kwalifikowanej pierwszej pomocy, jak również technik wysokościowych.
Policjanci potrzebują umiejętności alpinistycznych
Porozumienie podpisali: dr inż. Piotr Buchwald – prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) i Roman Rabsztyn – śląski nadinspektor komendant wojewódzki policji. Umiejętności alpinistyczne potrzebne są policjantom, między innymi kontrterrorystom, jak również funkcjonariuszom pozostałych jednostek.
Warto również zaznaczyć, iż obie jednostki już ze sobą ćwiczyły w m.in. w zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach oraz zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu. Jedno z zadań polegało na dotarciu i rozbrojeniu ładunku umieszczonego w kopalni. Test wymagał umiejętności górniczych, alpinistycznych oraz saperskich. Kolejne szkolenie zaplanowano na 14 czerwca w górniczym szybie Leon w Rydułtowach.
– Przede wszystkim chodzi o naszych kontrterrorystów, ale nie tylko. Jako policjanci mamy do czynienia z wieloma sytuacjami, kiedy musimy podjąć działania na wysokości – zarówno w terenach górskich, jak i na wysokich obiektach, wieżowcach, gdzie dzieje się coś, co wymaga naszej obecności. Stąd potrzeba szkolenia i doskonalenia technik wysokościowych naszych policjantów, a nie wyobrażam sobie lepszych nauczycieli niż ratownicy z CSRG – powiedział PAP nadinsp. Rabsztyn.
„Chronimy i pomagamy…”
Nadinsp. Rabsztyn przypomina hasło przyświecające policji, a mianowicie „Chronimy i pomagamy”. Komendant ocenił, iż połączenie potencjału policji i ratowników górniczych powinno poskutkować zwiększeniem skuteczności i jakości działania obu służb. Komendant policji informuje również, iż funkcjonariusze kładą bardzo duży nacisk na szkolenia z pierwszej pomocy.
– Kwalifikowana pierwsza pomoc to umiejętność, którą powinien posiąść każdy obywatel. W naszej służbie codziennie spotykamy się z sytuacjami zagrożenia życia. Często widzimy wśród ludzi przejawy kompletnej bezradności, nieumiejętności udzielenia pomocy, podczas gdy w wielu przypadkach właśnie pierwsze sekundy czy minuty decydują o czyimś życiu – powiedział komendant wojewódzki.
Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu
CSRG w Bytomiu pełni bardzo istotną funkcję w polskim systemie ratownictwa w kopalniach. Podlegają jej trzy okręgowe stacje ratownictwa: Jaworzno, Wodzisław Śląski i Bytom. W CSRG pracuje 138 ratowników, którzy na co dzień pracują również jako górnicy, a na Stacji pełnią dyżury. W kopalniach działają zakładowe stacje ratownictwa górniczego, a w drużynach ratowniczych służbę pełni ok. 4,1 tys. ratowników.
Źródło: portalsamorzadowy.pl