Zespół chiński podjął się zbadania bezpieczeństwa tej metody i jej skuteczności w leczeniu trądziku pospolitego. W tym celu zbadano osiem baz danych, w tym PubMed, EMBASE, Cochrane Library, Web of Science, China National Knowledge Internet, Wanfang, Sinomed i VIP, by sporządzić randomizowaną analizę kontrolowaną porównującą metodę gorących igieł w połączeniu z peelingami chemicznymi z zastosowaniem samych peelingów chemicznych.
Ryzyko błędu systematycznego oceniano dzięki narzędzia Cochrane Collaboration. Analizę statystyczną sporządzono w RevMan 5.3 i Stata 14.0. Do analizy włączono 18 badań, w których wzięło udział 1213 pacjentów. W porównaniu z samymi peelingami chemicznymi terapia uzupełniająca peelingi chemiczne gorącą igłą poprawiła całkowity skuteczny wskaźnik zmniejszenia objawów (RR = 1,37,95% CI) i zmian skórnych (MD = –2,11, 95% CI). Metoda ta zmniejsza częstość nawrotów (RR = 0,50,95% CI). Zastosowanie gorącej igły ognistej wiązało się z kilkoma działaniami niepożądanymi, wszystkie z nich były przemijające.
Według badaczy terapia adiuwantowymi peelingami chemicznymi z gorącą igłą jest skuteczna i bezpieczna w przypadku AV. Niemniej jednak uzasadnione jest przeprowadzenie większej liczby dobrze zaprojektowanych badań klinicznych na dużą skalę by ostatecznie udowodnić bezpieczeństwo tej metody.
Opracowanie: Marek Meissner