Skuteczna walka z bólem. Nowy zabieg w lubelskim szpitalu

radio.lublin.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Skuteczna walka z bólem. Nowy zabieg w lubelskim szpitalu


Szpital Wojskowy w Lublinie proponuje nową metodę leczenia – wszczepia stymulator rdzenia kręgowego. To skuteczna metoda w walce z bólem neuropatycznym. Kwalifikowani są do niej pacjenci, u których wszystkie inne metody leczenia okazały się nieskuteczne.

Bóle neuropatyczne to dolegliwości, które występują w wyniku przewlekłej, wieloletniej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Dotyczą także pacjentów po urazach kręgosłupa.

– To częste schorzenie – przyznaje kierownik Oddziału Neurochirurgii, lek. med. Michał Brzozowski. – Pacjenci, z różnych powodów, często późno trafiają do neurochirurga. To są bardzo silne dolegliwości bólowe, które de facto praktycznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Stąd pojawienie się tej metody leczenia całkowicie odmieniło los wielu pacjentów. Często okazuje się, iż wykonany przez nas zabieg operacyjny nie jest skuteczny w leczeniu dolegliwości bólowych bądź nie tak skuteczny jak pacjent oczekuje. Wówczas taki pacjent może być zakwalifikowany do stymulatora rdzenia kręgowego.

Zabieg wszczepienia stymulatora najczęściej wykonywany jest w dwóch etapach.

– W pierwszym wszczepia się elektrodę do kanału kręgowego – tłumaczy Brzozowski. – Elektroda umieszczona jest na worku oponowym rdzenia kręgowego. Zaopatrzona jest w przewody, które w kolejnym etapie łączy się z baterią stymulatora, z samym stymulatorem, który umieszcza się w obrębie tkanki podskórnej pacjenta. Stymulator ten może być później programowany przy pomocy programatora zewnętrznego. Dalsze etapy leczenia stymulatorowego nie wymagają leczenia operacyjnego.

Istotą działania urządzenia jest znoszenie przewodnictwa bólowego rdzenia.

– On generuje prąd o dużej częstotliwości, zmiennej amplitudzie, ale oczywiście małym natężeniu, po to, żeby przez tę szybką impulsację rdzenia znieść przewodnictwo impulsów nerwowych w zakresie sznurów tylnych rdzenia kręgowego – wyjaśnia Brzozowski. – Tam odbywa się przewodzenie czucia. Mamy sporą grupę pacjentów, u których faktycznie efekt leczenia przeciwbólowego jest bardzo dobry.

Jak podkreśla lekarz, jest to bezpieczna i sprawdzona metoda stosowana na świecie od wielu lat.

To kolejny rodzaj zabiegów z zakresu neuromodulacji po stymulatorach nerwu błędnego wykonywanych w Oddziale Neurochirurgii.

LilKa / opr. WM

Fot. Szpital Wojskowy w Lublinie

Idź do oryginalnego materiału