Sklepy internetowe słabo dostępne dla niepełnosprawnych

manager24.pl 2 dni temu

Zgodnie z nową unijną dyrektywą dostawcy usług cyfrowych muszą od czerwca 2025 roku zwracać uwagę na dostępność. Wygląda na to, iż ta wiadomość nie dotarła do operatorów sklepów internetowych. Tylko jedna piąta najczęściej odwiedzanych sklepów internetowych w Niemczech jest częściowo dostępna dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Google, organizację finansującą „Aktion Mensch” i Fundację Pfennigparade w Berlinie. Wartość ponownie uległa pogorszeniu w porównaniu do roku poprzedniego. W 2023 r. 25 proc. popularnych sklepów internetowych przez cały czas było pozbawionych barier. Przeszkody w sklepach internetowych dotykają wielu ludzi: w Niemczech mieszka 7,8 miliona osób ze stwierdzoną znaczną niepełnosprawnością , w tym około 350 000 osób niewidomych lub niedowidzących.

Na potrzeby badania eksperci sprawdzili 71 szczególnie popularnych sklepów internetowych. istotny wynik: tylko 15 stron internetowych można było obsługiwać dzięki klawiatury, a zatem bez myszy. Jednak dla wielu osób niepełnosprawnych obsługa klawiatury jest podstawowym wymogiem umożliwiającym korzystanie z niej bez barier. Ponadto większość testowanych stron internetowych nie oferuje widocznego fokusu klawiatury. Utrudnia to osobom z ograniczonym wzrokiem dostrzeżenie aktualnie wybranego przedmiotu.

Ciasteczka jako bariera

Wiele popularnych sklepów internetowych działa bez wyraźnego kontrastu, co wpływa na czytelność tekstu i identyfikację ważnych symboli. Nielogiczna kolejność zakładek utrudnia użytkownikom niepełnosprawnym poruszanie się po sklepach internetowych, zapoznawanie się z produktami i ich wybór. Wyświetlane treści, takie jak banery lub pola z informacjami o plikach cookie, często zasłaniają główną treść witryny i nie można ich łatwo zamknąć.

Testy zostały przeprowadzone przez przeszkolonych testerów z różnymi rodzajami niepełnosprawności i były pod profesjonalnym nadzorem Federalnej Agencji Monitorującej Dostępność Technologii Informacyjnych (BFIT-Bund).

Christina Marx, rzeczniczka Aktion Mensch , podkreśliła: „Czas przełamać bariery cyfrowe – zwłaszcza, iż ​​za rok nie będzie już wymówek”. Wiele firm ryzykuje wykluczeniem potencjalnych klientów, jeżeli nie sprawią, iż ich strony internetowe będą pozbawione barier. „Zmiana tego również leży w Waszym interesie. Bo każdy korzysta z łatwego i wygodnego dostępu do stron internetowych.”

Dostępność cyfrowa zgodnie z prawem

Organizacje zwróciły uwagę na konferencji prasowej, iż zgodnie z unijną dyrektywą o dostępności cyfrowej w ciągu jednego roku handel internetowy musi być pozbawiony barier . Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do zapewnienia konsumentom wszelkich barier w handlu internetowym.

Stowarzyszenie Społeczne Niemiec (SoVD) wyjaśniło, iż należy nadrobić zaległości „nie tylko w sklepach internetowych i na stronach internetowych, ale niestety w większości obszarów społeczeństwa”. O dostępności należy myśleć kompleksowo: od stacji kolejowych pozbawionych barier i mobilności, przez pracę i życie, aż po kulturę i wypoczynek. „Najwyższy czas przełamać bariery cyfrowe i zapewnić wszystkim ludziom równy udział w życiu społecznym” – wyjaśniła przewodnicząca zarządu SoVD, Michaela Engelmeier.

Idź do oryginalnego materiału