Ministerstwo Zdrowia chce dać większej grupie lekarzy specjalistów uprawnienia do akceptowania skierowań na leczenie uzdrowiskowe. w tej chwili niedobór kadry powoduje, iż 25 proc. skierowań, które wpłynęły do oddziałów wojewódzkich NFZ, rozpatrzono po 30-dniowym terminie.
Do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił 18 lutego projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.
Ministerstwo Zdrowia zaproponowało w nim rozszerzenie katalogu specjalizacji lekarza zatrudnionego w oddziale wojewódzkim NFZ, który ocenia skierowania na leczenie uzdrowiskowe. Zgodnie z projektem skierowania mogliby oceniać dodatkowo lekarze specjaliści w dziedzinie chorób wewnętrznych lub medycyny rodzinnej po odbytym kursie z zakresu podstaw balneologii, a także lekarze specjaliści w dziedzinie reumatologii lub ortopedii po odbytym kursie z zakresu podstaw balneologii.
Resort zdrowia zaznaczył, iż przyczyni się to do sprawnego i przede wszystkim terminowego potwierdzania skierowań na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.
Obecnie, zgodnie z analizą NFZ, około 25 proc. skierowań, które wpłynęły do wszystkich oddziałów wojewódzkich NFZ, oceniono po terminie 30 dni. W czterech oddziałach wojewódzkich NFZ ten odsetek przekroczył 70 proc.
W ocenie resortu zdrowia przyczyną jest niedobór kadry lekarskiej w wąskich dziedzinach: balneologia i medycyna fizykalna lub rehabilitacja, która w tej chwili ocenia skierowania.
Lekarz specjalista w oddziale wojewódzkim NFZ decyduje o rodzaju i zakresie leczenia uzdrowiskowego bądź rehabilitacji uzdrowiskowej. (PAP)
kno/ aba/, fot.pixabay.com
Data publikacji: 19.02.2025 r.