Sirdalud – co to za lek? Działanie i zastosowanie w leczeniu napięcia mięśniowego

cefarm24.pl 3 miesięcy temu

Sirdalud to lek w postaci tabletek, który jest dedykowany pacjentom zmagającym się z bolesnymi skurczami mięśni lub zwiększonym napięciem mięśniowym związanym z występującymi chorobami neurologicznymi. Preparat jest przeznaczony wyłącznie dla pacjentów dorosłych i powinien być stosowany pod nadzorem lekarza.

Składnikiem aktywnym leku Sirdalud jest tyzanidyna w postaci chlorowodorku tyzanidyny. Wspomniana substancja wykazuje działanie na neurony rdzenia kręgowego, przyczyniając się do zwiotczenia mięśni szkieletowych, czyli zmniejszenia ich nadmiernego napięcia. Lek może okazać się pomocny przy takich dolegliwościach kręgosłupa jak zespoły szyjne czy lędźwiowe, poza tym może być wsparciem przy zwiększonym napięciu mięśniowym przy stwardnieniu rozsianym, porażeniu mózgowym i nie tylko. Przed przyjęciem tego leku pacjenci muszą jednak wiedzieć, iż nie każdy może go przyjmować, Sirdalud może wywoływać u niektórych osób pewne skutki uboczne. Szczegóły dotyczące działania tego leku i bezpieczeństwa jego stosowania zebraliśmy w poniższym artykule.

Spis treści

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia
  1. Co to za lek Sirdalud?
  2. Kiedy stosować lek Sirdalud? Wskazania
  3. Kto nie może przyjmować Sirdalud? Przeciwwskazania
  4. Jak przyjmować lek Sirdalud?
  5. Z czym nie można łączyć leku Sirdalud?
  6. Sirdalud – skutki uboczne, które mogą wystąpić w czasie leczenia

Co to za lek Sirdalud?

Sirdalud to lek na receptę o działaniu łagodzącym nadmierne napięcie mięśni szkieletowych. Składnikiem czynnym leku Sirdalud jest tyzanidyna (chlorowodorek tyzanidyny). Jest to substancja działająca ośrodkowo, której wpływ na organizm wiąże się ze zwiotczaniem mięśni szkieletowych. Lek Sirdalud odpowiada za obniżenie wzmożonego napięcia mięśniowego, wykazując wpływ przede wszystkim na rdzeń kręgowy. Tyzanidyna nie działa na mięśnie szkieletowe bezpośrednio – mechanizm jej działania opiera się na wpływie na neurony rdzenia kręgowego. Substancja odpowiada za aktywację receptorów adrenergicznych na presynaptycznych powierzchniach interneuronów, co skutkuje zahamowaniem przekazywania impulsów, które przyczyniają się do nadmiernego napięcia mięśni. Jednocześnie ta substancja działa ośrodkowo przeciwbólowo.

Kiedy stosować lek Sirdalud? Wskazania

Wskazaniem do stosowania leku Sirdalud jest leczenie bolesnych skurczów mięśni. Preparat może się okazać pomocny w przypadku:

  • bolesnych skurczów mięśni wynikających ze schorzeń kręgosłupa (np. kręcz szyi lub dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa);
  • bolesnych skurczów mięśni będących następstwem operacji.

Lek Sirdalud dodatkowo stosuje się w przypadku wzmożonego napięcia mięśni towarzyszącego chorobom neurologicznym. Może być pomocny np. w przypadku przewlekłych schorzeń rdzenia kręgowego, a także w przypadku choroby zwyrodnieniowej rdzenia kręgowego. Stosuje się go również w stwardnieniu rozsianym oraz w przypadku wzmożonego napięcia mięśni będącego następstwem udaru mózgu, poza tym znajduje zastosowanie w leczeniu osób dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Kto nie może przyjmować Sirdalud? Przeciwwskazania

Nie wszyscy pacjenci mogą przyjmować lek Sirdalud, choćby jeżeli mają wskazania do leczenia. Lek nie jest pozbawiony przeciwwskazań, a żaden medykament nie powinien być przyjmowany wbrew przeciwwskazaniom. Leku Sirdalud nie powinny przyjmować osoby nadwrażliwe na tyzanidynę, a także osoby nadwrażliwe na którykolwiek z pozostałych składników preparatu. Zgodnie z ulotką Sirdalud jest przeciwwskazany również u pacjentów ze znacznymi zaburzeniami czynności wątroby oraz trwałym trzykrotnym zwiększeniem powyżej górnej granicy normy aktywności aminotransferaz. Przeciwwskazaniem do przyjmowania leku Sirdalud jest też stosowanie przez pacjenta medykamentów zawierających w składzie fluwoksaminę (terapia depresji), a także medykamentów na bazie cyprofloksacyny (antybiotyk).

Preparat nie powinien być stosowany przez dzieci. Sirdalud nie powinien być również przyjmowany przez pacjentki oczekujące dziecka i w okresie karmienia piersią. W ulotce można znaleźć rekomendację, by kobieta aktywna seksualnie i zdolna do zajścia w ciążę wykonała dla pewności test ciążowy przed rozpoczęciem leczenia, a w trakcie terapii i przynajmniej przez 1 dzień po jej zakończeniu stosowała skuteczną metodę antykoncepcji.

Ewentualne wdrożenie terapii tym lekiem powinni ponadto skonsultować z lekarzem pacjenci, którzy mają zaburzenia czynności nerek lub wątroby, a także pacjenci w podeszłym wieku oraz palący powyżej 10 papierosów dziennie. Należy również uważać na objawy niedociśnienia tętniczego, gdyż mogą się one pojawiać przy leczeniu tym lekiem.

Jak przyjmować lek Sirdalud?

Sirdalud jest lekiem dostępnym na receptę i to lekarz powinien ustalić jego dawkowanie u danego pacjenta, a ten powinien przestrzegać otrzymanych zaleceń. Nie wolno samodzielnie modyfikować dawki leku. W ulotce zaznaczono też, iż pacjent nie powinien na własną rękę, czyli bez wcześniejszego porozumienia z lekarzem, przerywać terapii lekiem Sirdalud.

Tabletki Sirdalud przyjmuje się doustnie i można je połykać niezależnie od posiłków. Na bolesne skurcze mięśni najczęściej stosuje się dawkę 2–4 mg w częstotliwości 3 razy na dobę, jednak w ciężkich przypadkach – jeżeli lekarz tak zaleci – jest dopuszczalne przyjęcie dodatkowej dawki przed snem. Przy leczeniu wzmożonego napięcia mięśni w chorobach neurologicznych dawkę dobową dostosowuje się indywidualnie do pacjenta, zaczynając leczenie od dawki niewielkiej i stopniowo ją zwiększając, aż do uzyskania pożądanych efektów.

Z czym nie można łączyć leku Sirdalud?

Leku Sirdalud nie powinno się łączyć z alkoholem, gdyż alkohol może nasilać jego uspokajające działanie. Należy również uważać na jego szkodliwe interakcje z innymi lekami, dlatego, zanim pacjent rozpocznie leczenie tym medykamentem, powinien poinformować lekarza o przyjmowanych przez siebie lekach. Koniecznie należy poinformować lekarza, jeżeli pacjent przyjmuje leki moczopędne lub zmniejszające ciśnienie tętnicze krwi, a także leki ułatwiające zasypianie lub działające silnie przeciwbólowo. Należy też poinformować lekarza, jeżeli pacjent przyjmuje fluwoksaminę, leki przeciwarytmiczne lub inne preparaty wpływające na wydłużenie odstępu QT. Lekarza należy też poinformować, jeżeli pacjent przyjmuje cymetydynę, fluorochinolony, ryfampicynę, tyklopidynę bądź rofekoksyb. Pacjentki przyjmujące leki antykoncepcyjne również powinny poinformować lekarza o ich stosowaniu, zanim rozpoczną leczenie preparatem Sirdalud.

Sirdalud – skutki uboczne, które mogą wystąpić w czasie leczenia

U niektórych pacjentów stosujących lek Sirdalud mogą pojawić się skutki uboczne. Warto zapoznać się wcześniej z treścią ulotki dołączonej do opakowania, by wiedzieć, na jakie objawy szczególnie zwrócić uwagę. Część z działań niepożądanych tego leku może być ciężkich – zalicza się do nich zapalenie wątroby i niewydolność wątroby, a także objawy takie jak obrzęk naczynioruchowy czy anafilaksja. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Lek Sirdalud może przyczyniać się również do wystąpienia innych skutków ubocznych:

  • bardzo często, czyli częściej niż u 1 osoby na 10 przyjmujących ten lek, przy terapii pojawiają się takie dolegliwości jak suchość śluzówki jamy ustnej, zawroty głowy i zmęczenie, osłabienie mięśni czy uczucie senności. Bardzo często pacjenci przyjmujący ten lek mają również zaburzenia żołądkowo-jelitowe;
  • do częstych działań niepożądanych leku Sirdalud, czyli takich, które występują rzadziej niż u 1 pacjenta na 10 przyjmujących ten lek, można zaliczyć nudności, bezsenność i zaburzenia snu. Często też lek odpowiada za zmniejszenie ciśnienia tętniczego oraz zwiększenie aktywności aminotransferaz;
  • niezbyt częste skutki uboczne Sirdalud, a więc występujące rzadziej niż u 1 osoby na 100, które ten lek przyjmują, obejmują bradykardię.

W ulotce dołączonej do opakowania tego leku producent wymienia także skutki uboczne Sirdalud, które mogą wystąpić u pacjentów przyjmujących ten lek, ale z częstotliwością, której nie da się określić na podstawie dostępnych danych.

Bibliografia:

  • ulotka Sirdalud [dostęp online 12.2024],
  • ChPL Sirdalud [dostęp online 12.2024],
  • https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=823[dostęp online 12.2024],
  • https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/66237,Sirdalud-tabletki [dostęp online 12.2024],
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Tizanidine [dostęp online 12.2024].
Idź do oryginalnego materiału