Siemię lniane pozwala mi schudnąć. Z tych tanich ziarenek robię pyszny kisiel na przemianę materii

zdrowie.wprost.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kisiel z siemienia lnianego i malin Źródło:Shutterstock / Olivka888


Siemię lniane jest tanie i niezwykle cenne. Prosty kisiel dietetyczny z jego udziałem zrobicie z 3 produktów. Pomoże zadbać o przemianę materii.


Siemię lniane słynie z dobroczynnego wpływu na nasz układ trawienny. Dobra przemiana materii – którą pomóc ustabilizować może właśnie len — jest ważna nie tylko wtedy, gdy chcemy pozbyć się nadmiarowych kilogramów. Odchudzanie jest co prawda momentem, gdy jest ona szczególnie istotna, ale z dobrodziejstw dietetycznego kisielu skorzysta każdy.


Zalety dietetycznego kisielu z siemienia lnianego


Prosty owocowy dodatek przyrządzony na bazie wody jest równie smaczny, co niejeden domowy dżem owocowy, a zawiera jedynie naturalne cukry z owoców. Będzie więc miał mniej kalorii i nie spowoduje znacznych skoków poziomu cukru po posiłku.


O wiele istotniejsza z punktu widzenia diety i odchudzania będzie jednak zawartość błonnika pokarmowego. Ten składnik występuje w dwóch odsłonach – rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej w wodzie. Pierwsza tworzy substancję spowalniającą wchłanianie żywności i odpowiada za przedłużone uczucie sytości. Druga podkręca tempo przemiany materii. Oba procesy ułatwią uregulowanie godzin posiłków i wyeliminowanie podjadania.


Jakie jeszcze korzyści daje spożywanie siemienia lnianego?


Dwie inne zalety siemienia lnianego nie są bezpośrednio powiązane z odchudzaniem, ale wpływają na nasz dobrostan i zdrowie. W ziarenkach znajdziemy duża ilość antyoksydantów. Jedna z grup tych związków — lignany — poprawia funkcjonowanie komórek, usprawniając proces spalania tłuszczu. Chronią one też organizm przed stresem oksydacyjnym. W jednym z wcześniejszych artykułów pisaliśmy o tym, iż niektórzy tyją, choć wcale dużo nie jedzą. A jedną z przyczyn może być stres.


Niewątpliwie zrzuceniu nadmiarowych kilogramów nie będzie też sprzyjać obniżony nastrój. Istnieją badania wskazujące na pozytywny wpływ kwasów omega-3 – w które siemię lniane także obfituje – na zmniejszenie poziomu lęku. Ten składnik poprawia też pamięć i koncentrację. Poleca się dbanie o jego adekwatny poziom, by zapobiegać demencji i chorobom neurodegeneracyjnym. Sięgając więc po kisiel dietetyczny regularnie, możemy zyskać znacznie więcej niż tylko obnażenie wagi. Pamiętajmy tylko, iż skuteczność przyniesie nam jedynie połączenie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.


Jak zrobić dietetyczny kisiel z siemienia lnianego?


Ten zdrowy przysmak to nic innego jak mieszanka z owoców, wody i obfitujących w dobroczynne składniki nasionek lnu. Do jego wykonania warto wykorzystać niemieloną wersję siemienia. Związki zawarte w produkcie po rozdrobnieniu gwałtownie się utleniają i tracą swoje adekwatności. Podobnie rzecz ma się z owocami – lepiej wybrać świeże niż te, które w naszej czy sklepowej lodówce spędziły już kilka dni. W moim kisielu używam owoców jagodowych, które dostarczają dodatkowej porcji antyoksydantów, więc ma to ogromne znaczenie.
Idź do oryginalnego materiału