Ścieżka Terapii Leśnej. Nadleśnictwo zachęca do kontaktu z naturą

swiatoze.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Ścieżka Terapii Leśnej. Nadleśnictwo zachęca do kontaktu z naturą


Nadleśnictwo Elbląg otworzyło Ścieżkę Terapii Leśnej pomiędzy Kamionkiem Wielkim a Nadbrzeżem. Inicjatywa ma zachęcić mieszkańców do uważnego obcowania z naturą oraz poprawić ich kondycję psychiczną.

Leśna terapia dla zdrowia psychicznego

„Terapia Leśna w Krainie Buka” to projekt Nadleśnictwa Elbląg we współpracy z Polskim Towarzystwem Kąpieli Leśnych i Terapii Leśnej oraz Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Na trasie pomiędzy Kamionkiem Wielkim a Nadbrzeżem pojawiło się kilka słupów z kodem QR, prowadzącym do nagrania z terapeutyczną lekcją. Słuchowisko poprowadziła Marzena Żachowska, autorka projektu “Leśne Zanurzenie”. Trasa ma wyczulić spacerowiczów na naturalne otoczenie i wyostrzyć ich zmyły.

Wejście do parku zostało oznaczone bramą w kształcie liścia, zaprojektowaną przez Mikołaja Dębickiego ucznia Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym. Ścieżka znajduje się pomiędzy Kamionkiem Wielkim, a Nadbrzeżem, przy drodze numer 503.

– Nastała kalendarzowa wiosna, więc zapraszamy wszystkich do lasu. Z tej okazji przygotowano dla mieszkańców Elbląga i okolic oraz odwiedzających nasze lasy turystów nową atrakcję – Ścieżkę Terapii Leśnej, która znajduje się pomiędzy Kamionkiem Wielkim a Nadbrzeżem, około 10 km za Elblągiem w stronę miejscowości Kadyny, przy drodze wojewódzkiej 503. Celem tej ścieżki jest zadbanie o zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

Dłubnia wraca do życia – rewitalizacja jednej z najbardziej zanieczyszczonych rzek Krakowa

Czym jest terapia leśna?

Terapia leśna to metoda opierająca się na wielopłaszczyznowym kontakcie człowieka ze środowiskiem leśnym, które w założeniu ma działać jako profilaktyka medyczna, rehabilitacja oraz wsparcie leczenia. Najważniejszą składową jest uważny spacer wzbogacony o praktyki oddechowe oraz arteterapie.

– Dla przypomnienia – terapia leśna to metoda umocowana w licznych badaniach naukowych, opierająca się na wielopłaszczyznowym kontakcie człowieka ze środowiskiem leśnym. Działa jako profilaktyka medyczna, wspomaganie leczenia oraz rehabilitacja. Może składać się z różnych praktyk i aktywności, które angażują i uwrażliwiają zmysły. Nasz dotyk, wzrok, węch, smak, czucie wyobrażeniowe – wszystko to w lesie nabiera nowego, terapeutycznego wymiaru, pozwala na odnowienie lub pogłębienie naszych więzi z przyrodą, relaksuje, daje odpocząć „głowie”, sprzyja powrotom do zdrowia fizycznego i psychicznego – czytamy w poście promującym inicjatywę.

Źródła: dziennikelblaski.pl, rmf24.pl, kapielelesne.pl

Fot. Canva

Idź do oryginalnego materiału