Scenariusz warsztatów klasowych pt. „Z empatią za pan brat”

pedagogika-specjalna.edu.pl 1 dzień temu

W związku z uczestnictwem w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Emp@tyczna Klasa”, w październiku realizujemy misje – Tydzień Empatii. Wstępem do podjęcia działań jest przeprowadzenie klasowych warsztatów dotyczących empatii.

Cele ogólne:

  • rozwijanie umiejętności współodczuwania stanów emocjonalnych innych osób i reagowania na dany sposób zachowania

Cele szczegółowe:

  • rozbudzanie wrażliwości na potrzeby innych ludzi
  • zrozumienie pojęć: empatia, nietolerancja, stereotypy
  • nabywanie umiejętności wczuwania się w stany emocjonalne i sytuacje innych ludzi
  • integracja zespołu klasowego
  • wyrabianie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych
  • uświadomienie konieczności doskonalenia zdolności empatycznych
  • kształtowanie kompetencji kluczowych

Formy pracy:

  • zespołowa
  • grupowa

Metody pracy:

  • eksperyment
  • słowne: rozmowa, dyskusja, burza mózgów
  • drama
  • pisemna

Środki dydaktyczne:

brystol/szary papier, flamastry, małe karteczki, słownik języka polskiego, tablica, plansze tematyczne, karteczki z opisem sytuacji

Przebieg warsztatów:

1. Eksperyment: wchodzenie w czyjeś buty.

Grupa siada w kole, po czym każdy uczeń zdejmuje swoje buty i układa je przed sobą. Następnie prowadzący prosi, aby każdy z uczniów przesiadł się o jedno miejsce w prawo i założył buty, które ma przed sobą. Nauczyciel obserwuje reakcje uczniów na to zadanie. Zebranie refleksji po ćwiczeniu.

2. Definicja empatii.

Nauczyciel zadaje pytanie uczniom, czy domyślają się, czego mogą dotyczyć zajęcia? Każdy z uczniów zapisuje na karteczce, jak rozumie słowo „empatia” i przykleja ją na brystol. Odczytanie definicji „empatii” ze słownika języka polskiego. Empatia = wchodzenie w czyjeś buty, współodczuwanie stanów emocjonalnych innych osób, zdolność rozpoznawania uczuć innych, działanie z sercem. Empatia ≠ współczucie.

3. Burza mózgów – co nam ułatwia, a co przeszkadza w byciu osobą empatyczną?

Spisanie wypowiedzi uczniów na tablicy w formie tabeli. Rozmowa dotycząca stereotypów i uprzedzeń. Język żyrafy.

  • np. ułatwia: aktywne słuchanie, dopytywanie o uczucia, próba wczucia się w uczucia innych, osoba bliska, wsparcie na odległość, uważność, wrażliwość na sygnały, empatyczny język, akceptacja różnorodności
  • utrudnia: uprzedzenia, stereotypy, egocentryzm, niski poziom wglądu we własne uczucia

4. Scenki sytuacyjne. (załącznik)

Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Każda z grup losuje karteczkę z zapisaną do odegrania scenką empatyczne zachowanie. Zwrócenie uwagi na mowę niewerbalną i nawiązywanie do uczuć.

5. Podsumowanie zajęć.

Rozmowa kierowana z uczniami, zadawanie pytań: Po co nam empatia? Czy warto być osobą empatyczną? Co nam daje empatia? Czy empatii można się nauczyć? Np. małe gesty, bezinteresowne wsparcie.

Pobierz załącznik

Autor: Anna Wieczorek Czytelniczka Portalu

Post Scenariusz warsztatów klasowych pt. „Z empatią za pan brat” pojawił się poraz pierwszy w Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli.

Idź do oryginalnego materiału