Salon Opolskiej Nauki. Dr Dariusz Łątka odkrywał tajemnice neurochirurgii

opolska360.pl 1 rok temu

Salon Opolskiej Nauki w CAS zgromadził pełną salę

Salon Opolskiej Nauki odbył się w Centrum Aktywizacji Społecznej. Jego gościem był specjalista neurochirurg i neurotraumatolog, dr hab. n. med. Dariusz Łątka, na co dzień lekarz z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, a także prof. Uniwersytetu Opolskiego.

Pełna sala seniorów wysłuchała jego wykładu – „Neurochorurgia – miłość odwzajemniona”.

– Zawsze podkreślam, iż neurochirurgia to praca zespołowa – opowiadał dr Łątka.

Wskazywał, iż charakterystyczną przypadłością dotykającą dziś coraz większą ilość osób jest tzw. „iphone neck”, czyli kark człowieka używającego iphona. Chodzi o zwyrodnienia tworzące się przez ciągłe schylanie głowy i tkwienie w tej niedogodnej dla naszego karku pozycji.

– Przynajmniej 90 proc. ludzi cierpi dziś na ból krzyża. A 50 proc. z nas w ciągu swego życia dozna bólu karku. Dla nas, neurochirurgów, oznacza to tyle, iż przez najbliższe lata będziemy mieli pełne ręce roboty – mówił lekarz.

Z Bytomia do Opola

Naukowiec wspominał początki swojej kariery zawodowej w Opolu. Bowiem z to właśnie z Opolszczyzną związał się w latach 90. na dobre.

Wcześniej studiował na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Następnie szkolił się w Klinice Neurochirurgii w Bytomiu, gdzie pod kierunkiem prof. Ryszarda Mrówki uzyskał specjalizację z zakresu neurochirurgii i neurotraumatologii. To również tam się doktoryzował.

I to właśnie prof. Ryszarda Mrówkę, swojego mistrza i nauczyciela, zarazem wybitnego neurochirurga, wieloletniego Kierownika Kliniki Neurochirurgii i Neurotraumatologii ŚlAM w Bytomiu, podczas wykładu wspominał wielokrotnie.

– Prof. Mrówka był również bardzo związany z pacjentami z Opola, gdzie nie było w tamtych czasach neurochirurgii. Ale była za to bardzo dobra neurologia. Zawsze mi mówił, że jak pacjent przyjeżdża z Opola to jest bardzo dobrze zdiagnozowany i przygotowany – opowiadał dr Dariusz Łątka.

– Później tak się złożyło, iż poznałem dziewczynę z Opola. I tak zacząłem tu przyjeżdżać. Dlatego łatwiej było mi podjąć decyzję o przeniesieniu się do tego miasta. Byłem przez swojego szefa do tego mocno zachęcany – wspominał.

Pierwszych pacjentów w Opolu przyjmował już w 1993 roku. Wspomina, iż wtedy lekarz neurochirurg dla wielu osób kojarzył się dość tajemniczo.

– Kto by przypuszczał, iż zaledwie cztery lata później w tym mieście powstanie Wojewódzkie Centrum Medyczne, dziś Uniwersytecki Szpital Kliniczny – mówił dr Dariusz Łątka.

– WCM był na tamte czasy pięknym i nowoczesnym szpitalem. Dlatego też tak skutecznie kusił takich doktorów jak ja, którzy świeżo po specjalizacji i doktoracie szukali pracy.

Kolejny Salon Opolskiej Nauki już w czerwcu

Na kolejne spotkanie z cyklu Salon Opolskiej Nauki mieszkańców zaprosił Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Opola. A już 13 czerwca o godz. 16.30 zaplanowane jest spotkanie z prof. dr. hab. Krystianem Heffnerem – „Opole – różne perspektywy przestrzeni miasta”.

Gość kolejnego wydarzenia to znany w regionie geograf i ekonomista. To również ekspert specjalizujący się m.in. w gospodarce przestrzennej i zagospodarowaniu przestrzennym obszarów wiejskich. Przez lata był związany z uczelniami w Katowicach, Opolu i Łodzi. Między innymi Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach i Politechniką Opolską.

Idź do oryginalnego materiału