Są wykształcone i nie chcą wiązać się z mężczyznami po zawodówce. "Zmniejszcie oczekiwania"

kobieta.gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: DedMityay//shutterstock


Wykształcone kobiety często mają problem ze znalezieniem partnera. I mimo iż zdaniem niektórych takie panie powinny zmniejszyć wymogi, nie możemy zapominać o tym, iż najlepsze relacje tworzymy z osobami podobnymi do siebie. - Wspólnota doświadczeń daje pole do posiadania większej liczby wspólnych tematów - mówi psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz.
W naszym kraju wyższe wykształcenie ma 50 procent kobiet w grupie wiekowej 25-34. Natomiast w przypadku mężczyzn liczba ta już jest znacznie niższa. Takie wykształcenie ma 30 procent panów w tym wieku. Przez to wiele kobiet nie będzie w stanie znaleźć partnera. - I vice versa. Mężczyźni, którzy mają wykształcenie średnie czy zawodowe, nie znajdą dla siebie matki swoich dzieci - powiedział w rozmowie z agencją Newseria Biznes demograf Mateusz Łakomy.

REKLAMA







Zobacz wideo Lewandowska o dzisiejszych nastolatkach:



Kobiety są zbyt wybredne? "To jednak ma znaczenie"
Artykuł na ten temat, który ukazał się na serwisie eDziecko, wywołał zagorzałą dyskusję. Niektórzy zdziwili się, iż takie zjawisko w ogóle jest opisywane. "A co ma wykształcenie i dyplomy wyższych uczelni do miłości i relacji między ludźmi? Serio? Naprawdę są jeszcze tacy ludzie, którzy oceniają drugiego człowieka po ukończonych szkołach? To nie jest rekrutacja zawodowa, tylko uczucie, które powinno trwać" - napisała jedna z czytelniczek pod postem w mediach społecznościowych. "Zmniejszcie swoje oczekiwania" - dodała inna.
Pojawiły się jednak głosy osób, które w pełni rozumieją problem. "A ja uważam, iż to jednak ma znaczenie. Bo jest ważne, czy ma się podobny poziom intelektualny, chęć rozwoju, pracy nad sobą, czy ma się o czym porozmawiać, czy się np. czyta książki, lubi podobne filmy, docenia wartości estetyczne", "Ludzie zwykle łączą się w pary na zasadzie podobieństw. Ot, cała filozofia. Oczywiście są wyjątki potwierdzające regułę, każdy zna pewnie taką parę" - możemy przeczytać w dyskusji pod postem.




Psycholożka: Zaczynają czuć się niepewnie, co psuje relacje
Z czego może wynikać fakt, iż wykształcone kobiety nie chcą wiązać się z mężczyznami bez wyższego wykształcenia? Psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz mówi, iż w jej odczuciu wbrew powiedzeniu "przeciwieństwa się przyciągają" ludzie z reguły automatycznie poszukują osób do siebie podobnych. Ze zbliżonymi doświadczeniami, aspiracjami, marzeniami. - To fakt, wspólnota doświadczeń daje pole do posiadania większej liczby wspólnych tematów. A doświadczenie studiowania to przecież nie tyle sama nauka, ile przeżycia akademickie - wyjaśnia ekspertka. I jak dodaje:

Oczywiście często kobiety nie chcą mężczyzn z niższym wykształceniem też z tego powodu, z którego nie chcą partnerów mniej zarabiających od siebie, ponieważ są przekonane, iż bezpieczniej czułby się z kimś, kto zapewnia im większe perspektywy dostatniego życia, a nie mniejsze niż one same.

Jak wyjaśnia ekspertka, niektórym kobietom wydaje się, iż mężczyźni o niższym wykształceniu czują się na dłuższą metę niekomfortowo z wykształconymi partnerkami. Dlatego też na tym tle między partnerami może dochodzić do sporów podszytych jakimś rodzajem rywalizacji. - Niektórzy mężczyźni mają (często stereotypowe i nieprawdziwe) poczucie, iż mają kobiecie imponować, iż powinni w jakiś sposób je przewyższać. A gdy tego nie ma, to zaczynają czuć się niepewnie, co psuje relacje. Z takimi doświadczeniami kobiety mogą nie chcieć ponownie tworzyć relacji z kimś o niższym wykształceniu - mówi nasza rozmówczyni.








Wykształcona Polka nie chce wiązać się z mężczyzną po zawodówce Lee Charlie//shutterstock


Ekspertka: Wykształcenie naprawdę kilka nam powie
Jednak jak dodaje ekspertka, branie wykształcenia pod uwagę w czasie poszukiwań partnera albo partnerki wiąże się z problemem stereotypizacji. - Prawda jest bowiem taka, iż z psychologicznego punktu widzenia wykształcenie kilka nam powie o tym, czy dany mężczyzna będzie dobrym partnerem, ojcem, ciekawym rozmówcą. Tytuł magistra lub choćby doktora nie czyni z nas idealnych partnerów. Dlatego też osobiście nie uzależniałabym całościowej oceny drugiej osoby właśnie od tej kwestii. Ważniejsze jest to, czy czujemy się przy kimś swobodnie, bezpiecznie i czy mamy wspólne tematy do rozmów oraz podobny światopogląd. To są zmienne znacznie bardziej istotne niż wykształcenie - podsumowuje ekspertka.
Idź do oryginalnego materiału