Rzeźbi uda i pośladki. Zobacz, ile trzeba jeździć na rolkach, żeby schudnąć

zdrowie.interia.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Boom na "buty na kółkach" przypadał na lata 70-80. Dziś rolki wracają do mody. Już nie w ortalionach i do dźwięków muzyki disco, ale z nie mniejszym entuzjazmem i przyjemnością, Polacy coraz tłumniej jeżdżą na rolach rekreacyjnie i w celach treningowych. Zwłaszcza iż jazda na rolkach to świetny sposób na modelowanie sylwetki i zrzucenie zbędnych kilogramów.


Czy jazda na rolkach coś daje?


Jazda na rolkach to popularna forma aktywności fizycznej, która z jednej strony dostarcza rozrywki, a z drugiej przynosi liczne korzyści zdrowotne. Być może nie spodziewasz się, iż roller skating to świetny sposób kształtowania ciała — i to nie tylko łydek czy ud. Regularne uprawianie tego sportu prowadzi do poprawy wyglądu pleców, grzbietu, ogólnej sylwetki i postawy. Zauważysz polepszenie kondycji fizycznej, równowagi i koordynacji, zwiększenie wytrzymałości.
Głównymi korzyściami płynącymi z jazdy na rolkach jest wzmacnianie mięśni oraz poprawa funkcji układu krążenia. Co ważne ruchy, które wykonujesz nie obciążają stawów w przeciwieństwie do jazdy na rowerze czy biegania. Z uwagi na to, iż sport angażuje duże partie ciała, jest świetnym sposobem na spalanie kalorii, a więc na zrzucenie zbędnych kilogramów.Reklama


Wartością dodaną jest to, iż według wielu osób jazda na rolkach relaksuje, a więc uwalnia od stresu i wpływa na poprawę samopoczucia psychicznego.


Ile trzeba jeździć na rolkach, żeby schudnąć 1 kg?


Jazda na rolkach bez wątpienia pomaga utrzymać zgrabną sylwetkę, a także zmniejszyć masę ciała. Oczywiście odchudzanie to nie tylko sport, ale też dieta redukcyjna, nawadnianie, odpowiednia ilość snu i wiele innych czynników. Możemy jednak przyjąć, iż w zależności od tego, jak gwałtownie jeździsz i jaka jest Twoja technika, w godzinę spalisz od 300 do choćby 600 kalorii.


Jak to przekłada się na spadek wagi? Szacunkowo do zrzucenia 1 kg potrzebne jest spalenie 7700 kalorii. Trzeba byłoby zatem jeździć na rolkach około 15 godzin, aby waga drgnęła.
Oczywiście jest to bardzo przybliżone wyliczenie, ponieważ do osiągnięcia takiego rezultatu konieczne jest wytworzenie deficytu kalorycznego. Warto więc regularnie jeździć na rolkach i zastosować odpowiednią, indywidualnie dobraną dietę.


Czy jazda na rolkach spala brzuch?


To częste pytanie, ponieważ wiele osób sądzi, iż jazda na rolkach pomaga wyrzeźbić wyłącznie dolne partie ciała. Tymczasem brzuch także zyska na tych ćwiczeniach.
Jazda na rolkach może być skuteczną formą treningu aerobowego, która angażuje wiele mięśni, w tym te w obrębie brzucha. Choć nie da się "spalać tłuszczu z konkretnych obszarów ciała", regularna aktywność fizyczna, w tym jazda na rolkach, przyczyni się do redukcji tkanki tłuszczowej w całym ciele. Nie ominie przy tym oczywiście brzucha, co oznacza, iż sylwetka poprawi się całościowo — pod warunkiem włączenia jeszcze innych ćwiczeń (crunches, scyzoryk, V-ups, boczna deska, flutter kicks), zmienienia nawyków żywieniowych oraz nawodnienia.


Po jakim czasie efekty jazdy na rolkach?


Każdy, kto uprawia sport w celu poprawienia kondycji i sylwetki, chce gwałtownie zobaczyć efekty. To naturalne, bo dodatkowo motywuje i jest dowodem na to, iż wysiłek się opłaca. Trzeba być jednak cierpliwym i pamiętać, iż u każdego proces chudnięcia czy rzeźbienia ciała przebiega w innym tempie i w inny sposób. Wpływ na to mają nasze indywidualne uwarunkowania (np. metabolizm organizmu), ale też częstotliwość i intensywność treningów, dieta, wiek, płeć.
W przypadku regularnych treningów możesz spodziewać się zauważalnych efektów po kilku tygodniach. Co się poprawi? Wytrzymałość, objętość masy mięśniowej, zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Pozytywnie zaskoczysz się także stając na wadze. Dla podtrzymania tych efektów niezbędne jest kontynuowanie jazdy na rolkach. Dłuższe przerwy mogą powodować efekt jojo.


Dla kogo jazda na rolkach, a dla kogo nie?


Mimo swoich licznych zalet i promowania jazdy na rolkach jako sportu dla wszystkich nie do końca jest to prawdą. Owszem roller skating jest doskonałą formą aktywności zarówno dla osób początkujących, które chcą poprawić swoją kondycję fizyczną i spalić kalorie, jak i dla zaawansowanych sportowców, którzy szukają alternatywnego treningu. Pod kątem zdrowotnym sprawdzi się u osób skarżących się na bóle pleców — to sposób na aktywację i wzmocnienie mięśni przy niewielkim obciążeniu stawów. Z uwagi na to, iż jest to też trening dla układu krążeniowo-oddechowego, skorzystają na nim osoby z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi.


Jednakże, ze względu na ryzyko kontuzji, osoby mające problemy ze stawami (np. degeneracja chrząstki) czy koordynacją (np. schorzenia błędnika), mogą potrzebować konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem treningów na rolkach.
W przypadku dzieci i młodzieży, ważne jest stosowanie się do zaleceń dotyczących bezpieczeństwa oraz korzystanie z odpowiedniego sprzętu ochronnego, takiego jak kask, ochraniacze na łokcie i kolana. W każdym przypadku kluczem do sukcesu jest stopniowe zwiększanie intensywności treningów i słuchanie sygnałów wysyłanych przez własne ciało.
Dobrze jest też nauczyć się... przewracania. jeżeli grozi ci upadek, ugnij kolana i przenieś na nie ciężar ciała. Amortyzuj się rękami. Aby uniknąć kontuzji, pamiętaj o rozgrzewce przed każdą jazdą oraz o stretchingu, aby nie nadwyrężyć mięśni.
CZYTAJ TAKŻE:
Najprostsze ćwiczenie odchudzające. Już kilka minut dziennie spala tłuszcz i rzeźbi sylwetkę
Nie dość, iż pyszne, to wyjątkowo zdrowe. Dlaczego warto jeść pędy groszku?
Dieta pudełkowa — tak czy nie? Na plus to, iż nie musisz liczyć kalorii. Na minus cena
Idź do oryginalnego materiału