Rzecznik Praw Pacjenta pyta o stosowanie znieczulenia okołoporodowego

mzdrowie.pl 10 miesięcy temu

Rzecznik Praw Pacjenta zamierza dzięki badania ankietowego poznać przyczyny, dla których mimo odpowiednich możliwości finansowania przez NFZ, znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie naturalnym jest rzadko stosowane przez polskie szpitale.

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta opublikowało komunikat, w którym informuje o badaniu ankietowym dotyczącym opieki okołoporodowej, a zwłaszcza stosowania znieczulenia – „Ciąża, poród, a następnie połóg to wyjątkowy etap w życiu każdej kobiety. W trosce o dobro kobiet, a także dzieci, istotne jest zapewnienie pacjentce odpowiedniego wsparcia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Zachęcamy do wypełnienia ankiety, dotyczącej doświadczeń związanych z ciążą, porodem i połogiem, aby pozyskać informacje mające na celu poprawę jakości opieki okołoporodowej w Polsce. Zapewnienie odpowiednich warunków dla kobiet w tym okresie w zakresie łagodzenia bólu porodowego jest jednym z priorytetów Rzecznika Praw Pacjenta.”

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od lipca 2015 r. każdej pacjentce podczas porodu przysługuje możliwość nieodpłatnego skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Niemniej, z danych udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, iż znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie naturalnym stosowane jest sporadycznie. Biorąc to pod uwagę, w sierpniu 2023 r. RPP wystąpił do 245 podmiotów leczniczych w celu ustalenia, jakie są powody niestosowania znieczuleń zewnątrzoponowych oraz jakie formy znieczulenia podczas porodu naturalnego mogą być dostępne dla pacjentki. Szpitale przekazały informacje, które w tej chwili są analizowane.

„Analizując stan opieki okołoporodowej w Polsce nie możemy jednak zapominać o głosie samych pacjentek. To ich doświadczenia oraz historie związane z porodem i łagodzeniem bólu, stanowią dla Rzecznika Praw Pacjenta najważniejsze źródło informacji. Opieka okołoporodowa powinna być dostosowana przede wszystkim do ich potrzeb. Mamy nadzieję, iż głos pacjentek pomoże zidentyfikować obszary w opiece okołoporodowej, które wymagają poprawy. Chcąc poznać doświadczenia kobiet w trakcie porodu, przygotowaliśmy ankietę, którą kierujemy do kobiet . Chcemy zobaczyć, jak z ich perspektywy wygląda stosowanie znieczuleń podczas porodów naturalnych, jakie jest podejście pacjentek do znieczuleń podczas porodu oraz jakim doświadczeniem był dla nich sam poród. Pozyskane dane pozwolą nam lepiej ukierunkować działania na rzecz podniesienia jakości opieki okołoporodowej” – zapowiada Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.

Ankieta dostępna jest pod adresem: https://www.webankieta.pl/ankieta/1064141/ankieta-dotyczaca-lagodzenia-bolu-porodowego.html

Idź do oryginalnego materiału