Kanadyjski rząd federalny zmienia swoją politykę imigracyjną, wprowadzając bardziej restrykcyjne limity przyjmowania nowych mieszkańców oraz nowe zasady dotyczące zarówno stałych, jak i tymczasowych rezydentów.
Zmiany te pojawiają się w odpowiedzi na lata dynamicznego wzrostu populacji, który premier Justin Trudeau tłumaczy zwiększoną imigracją mającą na celu rozwiązanie problemu niedoboru siły roboczej po pandemii COVID-19. „Jeśli gospodarka nie wymagałaby już dodatkowej pomocy pracowników, moglibyśmy działać szybciej” – powiedział Trudeau w nagraniu wideo z listopada ubiegłego roku. „Teraz wykorzystujemy dostępne narzędzia, by to kontrolować”.
Liczba imigrantów w 2025 roku
Kanada planuje wprowadzić zmniejszone limity liczby przyjmowanych imigrantów. Po raz pierwszy od czasu pandemii przewidywana jest mniejsza liczba nowych mieszkańców. Ministerstwo Imigracji, Uchodźców i Obywatelstwa Kanady (IRCC) ogłosiło, iż kroki te mają na celu zmniejszenie presji na rynek mieszkaniowy i usługi socjalne.
- Stała rezydencja: Liczba nowo przyjętych stałych rezydentów zostanie zmniejszona z 500 tysięcy do 395 tysięcy w 2025 roku.
- Tymczasowa rezydencja: Populacja rezydentów tymczasowych zostanie zredukowana o około 445 tysięcy w ciągu dwóch lat.
Zmiany dla pracowników tymczasowych
Nowe przepisy zaostrzają kryteria przyznawania zezwoleń na pracę:
- Małżonkowie pracowników zagranicznych i studentów będą mogli ubiegać się o pozwolenia na pracę tylko w określonych warunkach.
- Studenci międzynarodowi będą musieli spełnić nowe wymagania językowe i ograniczenia branżowe.
Wpływ na mieszkalnictwo i populację
Zmniejszenie liczby nowych przybyszów ma na celu ograniczenie luki mieszkaniowej o około 670 tysięcy domów w ciągu najbliższych trzech lat. Eksperci podkreślają jednak, iż imigracja pozostaje złożonym tematem, który wymaga długoterminowych działań w celu odbudowy zaufania społecznego do zdolności rządu w zarządzaniu migracją.
Te zmiany mogą mieć najważniejsze znaczenie dla dalszych decyzji politycznych, a ich skuteczność będzie uważnie obserwowana zarówno przez opinię publiczną, jak i środowisko akademickie.
Na podst. CTV News