Nie wiadomo, czy przestrzeganie zdrowego stylu życia może zmniejszyć to zagrożenie.
Ekipa naukowców chińskich postanowiła sprawdzić, jak i na ile modyfikacja stylu życia wpływa na powiązania pomiędzy NAFLD, MAFLD i ryzyko PChN z uwzględnieniem wpływu ryzyka genetycznego.
Wykonano analizę badania kohortowego dotyczącego przewlekłego zapalenia ogólnoustrojowego w Tianjin (TCLSIH) i brytyjskiej bazy Biobank (UKB). Wskaźnikiem było zdiagnozowanie przewlekłej choroby nerek. Narażenie obejmuje NAFLD, MAFLD, zdrowy tryb życia i ocenę ryzyka genetycznego (GRS) w przypadku PChN.
Po okresie obserwacji wynoszącym 1 135 334 osobolata udokumentowano 2975 przypadków przewlekłej choroby nerek w obu kohortach. MAFLD i NAFLD wiązały się z większym ryzykiem wystąpienia PChN, szczególnie u pacjentów z MAFLD.
W TCLSIH i UKB współczynniki ryzyka (95-proc. przedziały ufności) incydentalnej PChN w przypadku MAFLD wynosiły odpowiednio 1,47 i 1,73. Przestrzeganie zdrowszego stylu życia zmniejszyło ryzyko przewlekłej choroby nerek spowodowanej MAFLD, przy znaczących skutkach interakcji (TCLSIH: Pinterakcja = 0,02; UKB: Pinterakcja = 0,04).
Uczestnicy z niższym ryzykiem genetycznym przy wystąpieniu przewlekłej choroby nerek doświadczyli wyższego ryzyka tego schorzenia z powodu MAFLD, ale utrzymywanie zdrowego stylu życia może znacznie zmniejszyć ryzyko PChN u pacjentów z MAFLD.
Jak stwierdzili naukowcy, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby i metabolicznie zależna stłuszczeniowa choroba wątroby wiążą się z większym ryzykiem przewlekłej choroby nerek. Przestrzeganie zdrowszego stylu życia wiązało się z niższym ryzykiem PChN spowodowanej przez MAFLD. Wyniki te podkreślają rolę zdrowego stylu życia w zapobieganiu przewlekłej chorobie nerek.
Opracowanie: Marek Meissner