Ruszyły testy szczepionki na raka płuc

news.5v.pl 1 miesiąc temu

Ruszyły testy szczepionki mRNA mającej na celu zwalczanie nowotworów płuc oraz chronienie przed ich wystąpieniem. Badania prowadzone są jednocześnie w siedmiu krajach, w tym w Polsce. Pierwszym pacjentem, który otrzymał testowaną szczepionkę, jest 67-letni Polak mieszkający w Londynie.

Szczepionka BNT116: Jak działa?

Lekarze z instytutu NIHR UCLH CRF działającego w ramach University College London rozpoczęli badania na ludziach nad szczepionką BNT116 firmy BioNTech. Szczepionka ta jest ukierunkowana na walkę z niedrobnokomórkowym rakiem płuca, który jest najczęstszą formą tego nowotworu. Oparta jest na technologii mRNA, podobnie jak szczepionki przeciwko COVID-19. Cząsteczki mRNA mają za zadanie przygotować układ odpornościowy chorego do rozpoznawania i zwalczania markerów nowotworowych.

Przełom w leczeniu raka

W odróżnieniu od innych metod walki z rakiem, szczepionka BNT116 ma nie niszczyć zdrowych komórek w ciałach pacjentów, a jedynie te chore. Prof. Siow Ming Lee, koordynator testów leku w Wielkiej Brytanii, określił szczepionkę mianem „następnego wielkiego kroku w leczeniu raka”. „Wkraczamy w nową, ekscytująca erę” – dodał onkolog.

Testy na całym świecie

Na Wyspach Brytyjskich testy szczepionki BNT116 są prowadzone w sześciu placówkach. Pierwszą osobą, która otrzymała szczepionkę, był 67-letni Janusz Racz, Polak mieszkający od 10 lat w Londynie. Nowotwór wykryto u niego w maju tego roku przypadkowo, podczas badania innej dolegliwości. Po diagnozie wdrożono u niego leczenie chemioterapią i radioterapią. „Chemioterapia była szczególnie trudna, nie chciałbym przechodzić jej ponownie” – mówi Racz.

Nadzieja na przyszłość

Dr Siow Ming Lee wyraził nadzieję, iż pierwsza faza testów BNT116 zakończy się pomyślnie i pozwoli na kontynuację prac, a w przyszłości także na uratowanie wielu pacjentów z nowotworem płuc. Poza Wielką Brytanią, badania nad szczepionką prowadzone są również w Polsce, gdzie działanie BNT116 na ludziach bada Ośrodek Badań Klinicznych Wczesnych Faz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (OBKWF).

Testy nad szczepionką BNT116 to ogromny krok naprzód w walce z rakiem płuc. Technologia mRNA, która zasłynęła z walki z COVID-19, ma teraz szansę zmienić sposób leczenia jednego z najgroźniejszych nowotworów. jeżeli testy zakończą się sukcesem, może to oznaczać przełom w onkologii i nadzieję dla milionów pacjentów na całym świecie.

Idź do oryginalnego materiału