Rusza nowy progam unijnego finansowania inwestycji na wczesnym etapie w Europie Środkowej i Wschodniej

mzdrowie.pl 8 miesięcy temu

Program Healthy Investment Central Eastern Europe (HICEE) ma na celu pobudzenie innowacji w Europie Środkowej i Wschodniej. Na czele konsorcjum projektowego stoi EIT Health, europejska sieć innowatorów w dziedzinie opieki zdrowotnej, będąca częścią Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), organu Unii Europejskiej. Partnerami projektu są dostawcy usług akceleracji biznesu i sieci inwestorów z Polski, Węgier, Słowacji i Słowenii, a także centra innowacji z Belgii i Holandii. Dwuletnia inicjatywa jest wdrażana w ramach Horyzont Europa.

W 2021 roku region Europy Środkowo-Wschodniej odpowiadał za zaledwie 3,2 proc. wszystkich inwestycji venture capital w Europie. Startupy w tym regionie uzyskały średnią inwestycję kapitału wysokiego ryzyka w wysokości 1,2 mln euro, co stanowi jedną trzecią średniej europejskiej wynoszącej 3,8 mln euro. Jak wynika z Europejskiej Tablicy Wyników Innowacyjności (European Innovation Scoreboard), przyciągnięcie kapitału jest jednym z największych wyzwań stojących przed rozwijającymi się regionami w Europie. Przyczyny – to mniejsza liczba celów przedsięwzięć, mała liczba inwestorów oraz niechęć do inwestowania kapitału ponad granicami.

„Badania dowodzą, iż luka inwestycyjna w Europie Środkowo-Wschodniej wynika z braku masy krytycznej zarówno po stronie projektów, jak i inwestorów. Program Healthy Investment Central Eastern Europe (HICEE) rozwiązuje ten problem, koncentrując się na wspieraniu Biur Transferu Technologii, pielęgnując dzielenie się wiedzą poprzez budowanie potencjału oraz tworząc odpowiednią infrastrukturę inwestorską dla przedsięwzięć będących na wczesnym etapie. Program dostrzega konkretne wyzwania stojące przed start-upami w dziedzinie zdrowia i nauk przyrodniczych oraz wyposaża interesariuszy w wiedzę potrzebną do skutecznego przełożenia na rynek” – wyjaśnia Magda Krakowiak, dyrektor EIT Health Accelerator.

Celem HICEE jest stworzenie zrównoważonych ekosystemów inwestycji będących na wczesnym etapie, przyciągnięcie lokalnych i międzynarodowych inwestorów, zapewnienie wsparcia zmniejszającego ryzyko i aktywne dzielenie się pomyślnymi wynikami w celu wspierania ciągłego zaangażowania inwestorów. Pierwsze działania będą prowadzone w krajach, w których swoje siedziby mają partnerzy, czyli w Polsce, na Węgrzech, Słowacji i Słowenii. Jednakże możliwości dotarcia i szkolenia obejmą inne regiony europejskie, określane mianem wschodzących i umiarkowanych innowatorów. Oczekuje się, iż program wyposaży w nowe metodologie co najmniej 10 organizacji wspierających start-upy, takich jak Biura Transferu Technologii (TTO). Program ma także na celu przeszkolenie dodatkowych 30 trenerów, którzy mają potencjał wpływania na choćby 150 innowacyjnych projektów/przedsięwzięć typu start-up rocznie. Inne oczekiwane rezultaty obejmują weryfikację 25 start-upów z branży zdrowotnej pod kątem zaawansowanej gotowości inwestycyjnej na rynkach międzynarodowych oraz przyciągnięcie milionów w ramach wspólnych inwestycji transgranicznych. Podręczniki dotyczące inwestycji cyfrowych i biała księga na temat polityki inwestycyjnej, opublikowane w ramach zobowiązania projektu do dzielenia się wiedzą, będą nieocenioną pomocą dla inwestorów, przyczyniając się do tworzenia bardziej świadomej i wzmocnionej społeczności inwestycyjnej.

HIVEE skierowany jest do Biur Transferu Technologii, uniwersytetów, inwestorów i innowatorów. Program kładzie nacisk na współpracę na rzecz trwałych innowacji w regionie. Celem programu jest bezpośrednia kooperacja z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym, regionalnymi i krajowymi agencjami ds. innowacji oraz europejskimi decydentami w celu stworzenia środowiska sprzyjającego długoterminowemu wzrostowi oraz tworzeniu mocnych i trwałych powiązań między podmiotami innowacyjnymi w regionie i poza nim.

Konsorcjum projektowe składa się z 10 partnerów z 7 państw europejskich. Obejmuje EIT Health (Niemcy) jako koordynatora, jego podmiot stowarzyszony EIT Health SI (Niemcy) oraz głównych beneficjentów: Civitta (Słowacja), Cobinangels (Polska), Crowdberry (Słowacja), EIT Health InnoStars (Niemcy), Hungarian Business Angel Network (HunBAN), Ljubljanski univerzitetni incubator (Słowenia), MEDVIA (Belgia), TU Delft (Holandia).

Iinicjatywa wykorzysta doświadczenie zewnętrznych interesariuszy i członków grup doradczych, takich jak KU Leuven (Belgia), Danube Angels (Austria), Węgierska Agencja Promocji Eksportu Nonprofit, Inc. (Węgry), Business Angels Europe BAE (Belgia), Karolinska Institutet Innovations AB KII (Szwecja), Europejski Fundusz Inwestycyjny EIF (Luksemburg), Invest Europe IE (Belgia), Arima d.o.o / Business Angels of Slovenia (Słowenia).

Większość partnerów konsorcjum HICEE już prowadzi w swoich regionach działania ściśle związane z projektem. Civitta przygotowała program akceleracyjny. Ponadto Civitta, TU Delft, Ljubljanski univerzitetni incubator oraz InnoStars mogą pochwalić się bardzo bogatym doświadczeniem w zakresie wspólnych programów, takich jak DRIVE lub RIS Jumpstarter. EIT Health i EIF łączy już kooperacja oparta na zaufaniu. Zapewniają stowarzyszonym inwestorom europejskim zminimalizowane ryzyko w przepływie transakcji poprzez wspólny rozwój Venture Centre of Excellence (VCoE), publiczno-prywatnego programu wspólnych inwestycji powiązanego z funduszem parasolowym na rzecz zrównoważonego rozwoju SDUF (Sustainable Development Umbrella Fund) o wartości 150 mln euro.

Więcej informacji na temat programu HICEE znajduje się na stronie internetowej Funding & tenders (europa.eu)
*Invest Europe (czerwiec 2022). Badania. Statystyki private equity w Europie Środkowo-Wschodniej za rok 2021.
Informacje dodatkowe

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) jest największym w Europie ekosystemem innowacji, skupiającym blisko 2400 partnerów z czołowych organizacji biznesowych, badawczych i edukacyjnych z całej Europy w ponad 50 centrach innowacji. EIT wzmacnia zdolność Europy do innowacji, wspierając rozwiązania istotnych globalnych wyzwań i pielęgnując talenty w dziedzinie przedsiębiorczości, aby tworzyć zrównoważony wzrost i miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników w Europie. EIT jest organem UE i integralną częścią Horyzontu Europa, programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji. Instytut wspiera dynamiczne paneuropejskie partnerstwa, Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT, składające się z wiodących firm, laboratoriów badawczych i uniwersytetów, z których każde zajmuje się rozwiązywaniem pilnych globalnych wyzwań, od zmian klimatycznych, przez zdrowie, po energię odnawialną.

EIT Health – to sieć wiodących innowatorów w dziedzinie zdrowia, zrzeszająca około 120 partnerów i wspierana przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organ Unii Europejskiej. Jest to organizacja działającą z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, utworzonego przez Unię Europejską w 2008 r. w celu wzmocnienia zdolności Europy do innowacji. EIT Health to największe w Europie partnerstwo publiczno-prywatne działające w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej. Ponad 130 wiodących firm, uczelni wyższych, centrów badawczo-rozwojowych z całej Europy rozwija wspólne projekty innowacyjne, które są testowane i wdrażane w ramach systemów opieki zdrowotnej. Do tej pory EIT Health przeszkolił 11 tysięcy studentów, lekarzy, naukowców, przedsiębiorców, wdrożył na rynek ponad 55 konkretnych rozwiązań, udzielił wsparcia ponad 600 najlepszym europejskim startupom i pomógł uzyskać finansowanie inwestorskie w wysokości ponad 100 mln euro dla najbardziej obiecujących projektów.

W Polsce EIT Health InnoStars współpracuje z partnerami: Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Warszawskim, Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii oraz Politechniką Śląską.

Idź do oryginalnego materiału