RPD: Potrzebna jest zmiana definicji pierwszej pomocy dla dziecka

termedia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: 123RF


W czasie spotkania przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Alergologicznego z Katarzyną Skrętowską-Szyszko, dyrektor Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych Biura Rzecznika Praw Dziecka, podkreślano konieczność zmiany definicji pierwszej pomocy dla dzieci, między innymi w kontekście ich ratowania we wstrząsie anafilaktycznym.



Obecnie przepisy regulujące kwestie dotyczące udzielania pierwszej pomocy nie obejmują produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza. W związku tym konieczna jest zmiana definicji pierwszej pomocy zawartej w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Aktualnie procedowany jest projekt ustawy, który zakłada rozszerzenie definicji pierwszej pomocy również o takie leki, które umożliwią świadkom zdarzenia postępowanie zgodne z prawem.

Rzecznik Praw Dziecka, zdając sobie sprawę z wagi tej nowelizacji, monitoruje proces legislacyjny nad zmianą ustawy o PRM. Wystapił m.in. do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o udzielenie informacji na temat stanu prac nad nowymi przepisami.

Będzie rozszerzenie definicji pierwszej pomocy?Zgodnie z propozycją Ministerstwa Zdrowia udzielający pierwszej pomocy będzie mógł podać wydawany na receptę lek, na przykład adrenalinę, osobie we wstrząsie anafilaktycznym. Obecnie świadek zdarzenia takiego leku sam podać nie może. Zmianę definicji pierwszej pomocy zakłada projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw.
Idź do oryginalnego materiału