Rozmowy PTRM z RPO i Ministerstwem Zdrowia

termedia.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Grzegorz Krzyżewski/BRPO


24 czerwca w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich dyrektor Piotr Mierzejewski oraz Ewa Talma-Pogrzebska z Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego rozmawiali z przedstawicielami środowiska ratowników medycznych. Tematem spotkania były kwestie uprawnień ratowników między innymi w zakresie medycznych czynności ratowniczych.



Tematem rozmowy Jarosława Madowicza, prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych, oraz Ireneusza Szafrańca, prezesa elekta PTRM, była kwestia uprawnień ratowników medycznych w zakresie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratowników medycznych.

Przybliżono interpretację przepisów ze strony resortu zdrowia wskazującą na zakaz samodzielnego podawania leków przez ratowników medycznych na SOR i innych oddziałach szpitala. Przedstawiono również wątpliwości, iż taka interpretacja może mieć bardzo negatywne skutki dla całego systemu ochrony zdrowia.

Jak powiedział „Menedżerowi Zdrowia” prezes Jarosław Madowicz, jednym z tematów spotkania u Rzecznika Praw Obywatelskich była kwestia wejścia na rynek pracy systemu ochrony zdrowia absolwentów ratownictwa medycznego.

– Spora grupa pracodawców nie podziela stanowiska Ministerstwa Zdrowia i interpretuje wprost zapisy ustawy o zawodzie ratownika medycznego, która mówi, iż absolwenci, którzy otrzymali dyplom po dniu wejścia jej w życie muszą mieć uzyskane prawo wykonywania zawodu. Nie ma w tym wypadku okresu przejściowego, tak jak w przypadku ratowników, którzy te dyplomy mieli już wcześniej. Ci bowiem mieli dwuletni okres przejściowy, czyli jeszcze rok mają na wystąpienie o prawo wykonywania zawodu – stwierdził prezes Madowicz.

Na SOR-ze nie może, a w karetce takRatownik medyczny nie może samodzielnie na szpitalnym oddziale ratunkowym podać leku pacjentowi, jeżeli nie zbadał go lekarz.
Idź do oryginalnego materiału