Do przyrządzenia aromatycznego rosołu potrzebne jest kilka rodzajów dobrej jakości mięsa, włoszczyzna, cebula, świeża natka pietruszki lub pęczek lubczyku, ziele angielskie, liście laurowe, pieprz. Mięso należy włożyć do zimnej wody i zagotować, po usunięciu „szumowin” trzeba dodać warzywa oraz przyprawy. Żeby zupa była bogata w smaku i klarowna powinna długo gotować się na małym ogniu, od 1,5 do 3 godzin. Wystarczy dodać do niej ulubiony makaron i danie gotowe.
Dodaj soku z cytryny do rosołu
Żeby skuteczniej walczyć z przeziębieniem i podnieść odporność organizmu, do rosołu można dodać łyżeczkę świeżego soku z cytryny. Należy dodać go bezpośrednio do talerza, a nie kiedy zupa się gotuje. jeżeli wlejemy go do wrzątku, straci swoje cenne adekwatności – wskazuje kulinarna ekspertka z portalu Prześlij Przepis. W cytrynie znajdują się witaminy A i C oraz te z grupy B, beta-karoten, potas, mangan, magnez, sód i żelazo. Przepis na cytrynowy rosół pochodzi z Grecji, a potrawa nosi nazwę avgolemono.
Dodaj do rosołu świeży imbir
Dobrym pomysłem jest też dodanie do wywaru małego kawałka świeżego imbiru. Należy obrać go ze skórki i ok. 3-centymetrowy kawałek korzenia wrzucić do gotującej się zupy. Imbir zawiera dużo witaminy C, witaminy: B1 i B2, witaminę E, A i K, kwas foliowy. Jest również cennym źródłem olejków eterycznych i żywic (m.in. gingerolu i zinferonu) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i wykrztuśnym. Łagodzi kaszel, rozrzedza śluz, hamuje skurcze oskrzeli, działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, dlatego zalecany jest zwłaszcza przy nieżytach i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.
Dodaj do rosołu żółtko jajka
Do talerza z rosołem można także dodać żółtko kurzego jaja. Taka porcja zupy korzystnie wpływa na nasz organizm i pomaga walczyć z zimowym osłabieniem. Żółtko zawierają witaminy E, D i K, witaminy z grupy B, a także potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor cynk i sód. Przepis na bulion z żółtkiem znały już nasze babcie.