Rośnie liczba przypadków padaczki u dzieci

farmacja.pl 1 tydzień temu

Najnowsze dane Narodowego Funduszu Zdrowia pokazują znaczący wzrost przypadków padaczki lub stanu padaczkowego u osób poniżej 18. roku życia. W latach 2020-2023 liczba młodych pacjentów wzrosła z prawie 42 tys. do blisko 45,5 tys. Liczba udzielonych im świadczeń z rozpoznaniem głównym padaczki lub stanu padaczkowego wzrosła z niemal 160 tys. do ponad 180 tys.

– Chłopcy są szczególnie narażeni, zwłaszcza w grupie wiekowej 7-13 lat, gdzie odnotowano średnio 2237 przypadków więcej niż u dziewczynek – informuje NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował specjalny film edukacyjny z cyklu „Zdrowie na Pierwszym Planie”, który zwiększa świadomość na temat padaczki u dzieci i niemowląt oraz daje praktyczne wskazówki, jak zachować się w przypadku napadu padaczkowego.



Jak pomóc dziecku podczas napadu padaczkowego?

Prof. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak, neurolog dziecięcy, wyjaśnia, jak rozpoznać napad padaczkowy i jakie kroki podjąć, aby pomóc dziecku. Wspomniany film odpowiada też na ważne pytania:

  • Jakie są pierwsze objawy padaczki u dziecka?
  • Jak prawidłowo reagować na napad padaczkowy?
  • Dlaczego warto nagrać napad na telefon i pokazać lekarzowi?
  • Jakie są czynniki ryzyka padaczki?

Świadomość i szybka reakcja na napad padaczkowy mogą uratować życie dziecka. Dzięki filmowi edukacyjnemu Narodowego Funduszu Zdrowia, rodzice i opiekunowie mogą dowiedzieć się, jak postępować w takich sytuacjach i kiedy wezwać pomoc medyczną.

Czym jest epilepsja?

Epilepsja to choroba neurologiczna, która dotyczy struktur mózgowia. Polega na zaburzeniach bioelektrycznych w obrębie struktur komórki nerwowej. U zdrowej osoby sieci komórek nerwowych przekazują pomiędzy sobą impulsy. W przypadku osób chorych na padaczkę dochodzi do zakłóceń pomiędzy tymi impulsami, w konsekwencji skutkuje to wyładowaniem bioelektrycznym, a tym samym prowadzi do napadu padaczkowego.

Źródło: ŁW/NFZ

Idź do oryginalnego materiału