Rolowanie sposobem na zdrowe ścięgno Achillesa

acusmed.pl 1 rok temu

Ścięgno, za pomocą którego chodzimy

Ścięgno Achillesa jest strukturą, bez której chodzenie jest niemożliwe. Ma ogromną zdolność do przenoszenia obciążeń, a mimo tego, uszkodzenia tej okolicy zdarzają się dosyć często. Gdy pojawi się problem z tym ścięgnem, odczuwalny jest ból przy chodzeniu. Dlaczego tak się dzieje? I czy istnieją sposoby, żeby dbać o siebie w domu i unikać kontuzji?



Fizjologia ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w organizmie człowieka. Tworzą je włókna biegnące z mięśnia brzuchatego łydki i mięśnia płaszczkowatego, których funkcja opiera się głównie o zapewnienie możliwości zgięcia stopy – a tym samym, oba mięśnie zapewniają nam możliwość chodu, biegu czy skakania. Jego przyczep końcowy znajduje się na tylnej powierzchni kości piętowej. Ciekawostką jest fakt, iż dolna część ścięgna płynnie przechodzi w dół i tworzy rozcięgno podeszwowe – czyli podstawę istnienia łuku podłużnego stopy.


Problem ze ścięgnem Achillesa

Zdarza się, iż Achilles zostaje naderwany, zerwany lub naciągnięty. W jego miejscu może być również odczuwalny przykurcz lub zapalenie. Dlaczego tak często biegacze i osoby, które ze sportem nie mają wiele wspólnego tak często zgłaszają uszkodzenia ścięgna Achillesa w tym rejonie? Sekret kryje się w przewlekłym, nieprawidłowym obciążaniu ścięgna i tworzeniu warunków, w którym nie może ono funkcjonować prawidłowo. Tysiące razy dziennie zostaje obciążone w sposób, który prowokuje do stanów zapalnych i przebudowy. W czasie biegu, ścięgno Achillesa jest zdolne do przenoszenia choćby 8-krotności masy ciała użytkownika. Oznacza to, iż u 100 kilogramowego biegacza może tolerować obciążenie równe niemal tonie! Do czynników, które na to wpływają możemy zaliczyć:

  • otyłość,
  • nadmierną pronację stopy,
  • płaskostopie,
  • nadmierna intensywność treningu, liczne przeciążenia,
  • niewydolność mięśni podudzia (głównie m. brzuchatego łydki i płaszczkowatego),
  • czynniki biochemiczne (zła dieta, palenie papierosów) upośledzające mikrokrążenie w miejscach odległych od centralnych punktów ciała (tj. dłonie czy stopy).

Jak wzmocnić ścięgno Achillesa?

Każdy powinien dbać o ogólną sprawność, odżywianie i zbalansowany trening. Siła podudzia jest kluczowa we wszystkich dyscyplinach wymagających biegu. Przy codziennych obowiązkach i sporcie niezbędne jest też dobrej jakości obuwie. Zaniedbane i „spięte” podudzia mogą prowadzić do bólu, tendinopatii i w ostateczności do zerwania ścięgna Achillesa! Co można zrobić w domu aby poprawić jego kondycję? Sposób jest prosty – to regularne używanie rollerów do masażu.


Mini roller Blackroll


Jak rolowanie wpływa na mięśnie?

Rolowanie korzystnie wpływa na wymianę krwi w obrębie mięśni, odżywienie tkanek, poprawienie ich elastyczności i umiejętności regeneracji. Dlatego oprócz regularnych zabiegów fizjoterapeutycznych – każdy kto chce zadbać o siebie, powinien regularnie wykonywać automasaż dzięki rollera.


Czym leczyć? – rolowanie ścięgna Achillesa – ćwiczenia

Chcąc zadbać o ścięgno Achillesa – dobrze jest skupić się na 3 miejscach w obrębie kończyny dolnej. To kolejno: mięsień brzuchaty łydki, płaszczkowaty oraz rozcięgno podeszwowe. Potrzebne do tego będą jedynie 2 ćwiczenia:

  1. Do pierwszego ćwiczenia na ścięgno Achillesa będzie potrzebny roller o kształcie walca – np. roller 4Fizjo. Wykonaj je w pozycji siadu prostego na podłodze. Podłóż roller pod podudzie w okolicy górnej powierzchni ścięgna Achillesa i dociśnij go w kierunku podłoża tak, aby Twoja łydka delikatnie się odkształciła. Następnie wykonuj powolne ruchy, przetaczając wałek w kierunku kolana i z powrotem w dół łydki. W czasie rolowania możesz odczuwać delikatny ból, jednak nigdy nie powinien on być silny. Rozmasuj swoją łydkę w ten sposób przez 2-3 minuty. Stopniowo, masaż może być wykonywany nieco mocniej.
  2. Drugie ćwiczenie obejmuje pracę na podeszwie stopy. Idealnym rozwiązaniem do tego typu masażu będzie użycie mniejszego rollera – mały roller 4Fizjo lub piłki do masażu 4Fizjo. W pozycji stojącej lub siedzącej, podłóż roller pod stopę, w okolice pięty, i dociśnij w kierunku podłoża tak, aby wywołać delikatne odczucie bólu. Roluj stopę przesuwając wałek powoli w kierunku palców i z powrotem w kierunku pięty. Wykonuj rozluźnianie stopy przez około minutę na każdą ze stron

Ten prosty sposób pozwoli zadbać o kondycję podudzi i stopy – a tym samym ścięgna Achillesa. Rolowanie można wykonywać po treningu sportowym lub w dowolnej porze dnia. Wykonywanie automasażu 3-4x w tygodniu może przynieść gwałtownie efekty i w skuteczny sposób pomóc Tobie w realizacji codziennych aktywności.

Idź do oryginalnego materiału