Eksperci od rodzicielstwa są zdania, iż za wychowanie silnego psychicznie i odnoszącego sukcesy dziecka stoją konkretne cechy rodziców.
Wielu specjalistów zaznacza, iż zarówno empatia, optymizm, jak i zainteresowanie pasjami swoich dzieci sprawiają, iż budujemy ich pewność siebie.
Kluczem do wychowania dzieci odnoszących sukcesy jest również wiara w siebie jako rodzica - maluchy bowiem obserwują nas i podświadomie naśladują nasze zachowania.
Rodzice chcą wszystkiego, co najlepsze dla dzieci
Każdy rodzic chce wychować dziecko tak, by było pewne siebie, odważnie sięgało po swoje cele i marzenia i odnosiło w życiu sukcesy. Jak do tego dojść, kiedy każdy dookoła ma dla rodziców tysiące porad, które sprawdziły się akurat w przypadku ich dzieci? I co robić, jeżeli rady się nie sprawdzą, a my jako rodzice będziemy zawiedzeni i przytłoczeni, iż nie udaje nam się stanąć na wysokości zadania?
To wszystko bardzo trudne pytania i każdy rodzic sam musi znaleźć swoją indywidualną ścieżkę wychowania dzieci, dzięki której jego pociechy będą silne psychicznie i odnoszą sukcesy. Jest jednak kilka cech rodziców, które sprawiają, iż ich dzieci są odporne, pewne siebie i dobrze radzą sobie w świecie. Oto 3 klucze, czyli cechy rodzica, które pomagają dzieciom w sukcesach:
Bycie empatycznym i uczenie tego dzieci
Michele Borba, która jest psycholożką edukacyjną i ekspertem ds. rodzicielstwa, wyróżnia wśród cech rodziców dzieci odnoszących sukcesy empatię, jako istotny czynnik bycia silnym psychicznie i pewnym siebie. Ekspertka w rozmowie z cnbc.com powiedziała, iż okazywanie dzieciom empatii przez rodziców sprawia, iż są one silne i odporne.
Empatyczne zachowania pozwalają bowiem nauczyć dziecko emocjonalności, pomagają mu rozbudować emocjonalne słownictwo i zrozumieć swoje uczucia. Pomagają w tym empatyczne zachowania wobec siebie, ale również rozmowy o tym, jak zarówno rodzic, jak i dziecko się czują, jak mogą się czuć otaczający ich ludzie itp. To uwrażliwia na każdą istotę w naszym otoczeniu.
Interesowanie się pasjami dzieci
Z kolei Margot Machol Bishow, która jest ekspertką od wychowywania dzieci i przeprowadziła mnóstwo rozmów z doświadczonymi rodzicami, jest zdania, iż w odnoszeniu sukcesów dzieci pomaga to, iż rodzice interesują się ich pasjami i spędzają ze sobą mnóstwo czasu w pielęgnowaniu jakiegoś hobby. Chodzi o to, by być prawdziwie zainteresowanym i chcieć wiedzieć, dlaczego nasze dziecko czymś się interesuje.
Niezależnie od tego, czy mówimy o sporcie, grach komputerowych, planszówkach, muzyce, wiralowych filmach na TikToku czy innym hobby, chodzi o to, by uczestniczyć w życiu dziecka, które nie jest związane ze szkołą i nauką (bo w tej kwestii, tak czy inaczej, w jakimś stopniu uczestniczymy).
Ekspertka odkryła, iż statystycznie u wszystkich dzieci, które odnosiły sukcesy, sytuacja w domu wyglądała tak, iż miały one sprecyzowane pasje i rodzice uczestniczyli w jakimś stopniu w hobby dzieci albo przynajmniej interesowali się tym, co lubi dziecko. To pomaga budować umiejętności poznawcze, ale także odporność na stres i wytrwałość w dążeniu do celu.
Bycie optymistą
Roni Cohen-Sandler, autorka wielu prac psychologicznych i ekspertka od rozwoju nastolatek i relacji matek i córek, mówi, iż kluczem do wychowania dzieci odpornych, inteligentnych, silnych psychicznie i dążących wytrwale do celu, jest bycie optymistycznym rodzicem. Oznacza to pozytywne patrzenie na świat i zarażanie nim swoich dzieci, szukanie zawsze pozytywnych stron każdej sytuacji i przekuwanie porażek w późniejsze sukcesy. To bywa czasem trudne, bo dzieci często skupiają się na negatywnych aspektach i mają tendencję do rozgrzebywania negatywnych emocji, zamiast cieszyć się z drobiazgów.
Borba również jest zdania, iż optymizm jest istotny: "Optymistyczne dzieci postrzegają wyzwania i przeszkody jako tymczasowe i możliwe do pokonania, więc mają większe szanse na sukces" – napisała w jednej ze swoich książek. Wszystkie trzy ekspertki zwracają również uwagę na to, iż jeżeli rodzice są nastawieni na sukces, wytrwali w dążeniu do celu i silni psychicznie, również ich dziecko takie będzie.
Wszystko dlatego, iż dzieci patrzą na rodziców jako na wzorzec zachowań, który powielają – choć nie zawsze świadomie. Dzięki temu, iż będą patrzyli na rodziców odnoszących sukcesy, sami również będą je odnosić.