Relacja z 14. Międzynarodowego Kongresu Autoimmunologicznego

euroimmun.pl 5 miesięcy temu

W dniach 17–20 maja 2024 roku w Ljubljanie odbył się 14. Międzynarodowy Kongres Autoimmunologiczny. To prestiżowe multidyscyplinarne wydarzenie było doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat chorób autoimmunizacyjnych i wyjątkową możliwością wysłuchania wybitnych ekspertów dzielących się swoimi doświadczeniami.

Program kongresu był niezwykle bogaty. Uczestnicy mogli wziąć udział w sesjach plenarnych, warsztatach tematycznych oraz panelach dyskusyjnych, które obejmowały wszystkie aspekty chorób autoimmunologicznych – od mechanizmów patogenetycznych, przez diagnostykę, aż po nowoczesne metody terapeutyczne.

Sesja pod przewodnictwem Profesora Grahama Hughesa

Jednym z bardziej oczekiwanych przez nas punktów programu naukowego 14th International Congress on Autoimmunity była sesja poświęcona zespołowi antyfosfolipidowemu (APS) pod przewodnictwem prof. Grahama Hughesa – uznawanego za wybitnego specjalistę w tej dziedzinie. To właśnie prof. Hughes w 1985 po raz pierwszy opisał zespół cech klinicznych i laboratoryjnych pierwotnie nazywanych „zespołem antykardiolipinowym”/„zespołem Hughesa”.

W trakcie sesji omówiono nowe kryteria klasyfikacyjne APS, opracowane wspólnie przez American College of Rheumatology (ACR) i European League Against Rheumatism (EULAR), mające na celu lepsze zrozumienie klinicznych cech tej jednostki oraz ułatwienie diagnostyki i leczenia. Podkreślono także wyzwania związane z wdrożeniem tych kryteriów w praktyce klinicznej, zwłaszcza w kontekście różnic w wynikach uzyskiwanych różnymi metodami testowania przeciwciał antyfosfolipidowych. Związane z tym trudności przedstawiła dr Saša Čučnik z Kliniki Reumatologii w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Ljubljanie, podkreślając konieczność standaryzacji tych testów w celu poprawy spójności wyników.

Trendy i nowinki w autoimmunologii

Podczas kongresu wiele sesji było poświęconych nowinkom diagnostycznym i terapeutycznym. W ich trakcie m.in. podkreślone zostało znaczenie genetyki w diagnozowaniu i leczeniu chorób o podłożu autoimmunizacyjnym. Prelegenci zaprezentowali najnowsze osiągnięcia w dziedzinie terapii biologicznych oraz immunomodulacyjnych, które otwierają nowe możliwości w skuteczniejszym i bardziej precyzyjnym leczeniu pacjentów. Osobna sesja poświęcona była innowacyjnej terapii CAR-T, która może w przyszłości zrewolucjonizować leczenie chorób autoimmunizacyjnych. Szeroko omawiany był również temat syndromu postCOVID, który stanowi w tej chwili jedno z ważniejszych wyzwań w ochronie zdrowia.

Naszą uwagę zwróciła sesja poświęcona zespołowi ASIA (autoimmune syndrome induced by adjuvants), który jest coraz częściej uznawany za istotny czynnik w autoimmunologii. Szerokim echem wśród słuchaczy odbił się wykład dr. Amira Tanaya dotyczący ryzyka rozwoju chorób autoimmunizacyjnych u osób posiadających tatuaże.

Podczas wielu prelekcji wspominano również o rosnącej roli sztucznej inteligencji (AI) w diagnostyce medycznej. Na przykładach zaprezentowano, jak zaawansowane algorytmy i technologie AI mogą wspomagać lekarzy w szybszym i bardziej precyzyjnym diagnozowaniu chorób autoimmunizacyjnych, a także w personalizacji terapii dla pacjentów.

Sesja EUROIMMUN AG

Firma EUROIMMUN AG poprowadziła sesję pt. „Frontiers in autoimmune diagnostics: Intelligent reinforcement for the indirect immunofluorescence”. Wygłoszone w jej trakcie wykłady dotyczyły rozwoju i zastosowania systemu do autonomicznej klasyfikacji wzorców fluorescencyjnych z użyciem sztucznej inteligencji (AI) oraz automatyzacji diagnostyki IFA. Roland Haase omówił rozwój systemu EUROPattern Classifier. Dr Nina van Beek i dr Jan Damoiseaux przedstawili zastosowanie tego systemu w praktyce klinicznej, a Tobias Röske omówił standaryzację diagnostyki immunofluorescencyjnej.

Podsumowanie

Podczas licznych wydarzeń towarzyszących kongresowi uczestnicy mieli możliwość nawiązania kontaktów inspirujących do podejmowania nowych wyzwań naukowych oraz współpracy. Nie bez znaczenia była malownicza sceneria Ljubljany, która stanowiła idealne tło dla naukowych dyskusji oraz integracji środowiska medycznego.

14th International Congress on Autoimmunity okazał się niezwykle owocnym wydarzeniem. Wróciliśmy z Ljubljany z nową wiedzą, pomysłami na przyszłe badania oraz z nadzieją na kolejne spotkanie w gronie wybitnych specjalistów z dziedziny autoimmunologii – już za 2 lata w Pradze.

Wkrótce na naszym blogu ukażą się wywiady z prelegentami 14. Międzynarodowego Kongresu Autoimmunologicznego.

Karol Lakwa

Kierownik Działu Sprzedaży

502 181 177

[email protected]

Masz pytanie dotyczące tego tematu?

Idź do oryginalnego materiału