Rekonstrukcja rządu. Sobierańska-Grenda zamiast Leszczyny?

termedia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Szpitale Pomorskie


– Rząd bez Izabeli Leszczyny i Adama Bodnara? Tak wynika z nieoficjalnych informacji o zmianach w rządzie. Ruchy kadrowe na tych stanowiskach są niemal przesądzone. Najbardziej prowdopodobne wydaje się, iż nowym szefem resortu zdrowia zostanie Jolanta Sobierańska-Grenda radca prawny, prezes Zarządu Szpitali Pomorskich. Nazwisko to podała „Gazeta Wyborcza” a „Menedżer Zdrowia” powierdził w swoich źródłach.



Na godzine 10-tą 23 lipca Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapowiedziała konferencję prasowa premiera Donalda Tuska. To wtedy dowiemy się oficjalnie jakie zmiany zaszły w rządzie – kto zachowa stanowisko, kto będzie się musiał z nim pożegnać, a kto przejmie stery w zrekonstruowanych resortach.

Jak podali informatorzy „Gazety Wyborczej”, zgodnie z ustaleniami na wtorkowe popołudnie, Ministerstwem Zdrowia pokieruje Jolanta Sobierańska-Grenda a Wiceprezesem Rady Ministrów i Ministrem Spraw Zagranicznych zostanie – Radosław Sikorski, który miał chrapkę na fotel prezydencki.

Nie jest to jednak lista ostateczna. Premier Tusk ma jeszcze kilkanaście godzin na zmianę decyzje. „GW” podaje, iż wieczorem możliwa pozostało jedna lub dwie korekty.

Premier chce aby na czele resortu zdrowia stał fachowiec, nie polityk

Zdaniem „GW” dwie najbardziej sensacyjne dymisje to Adam Bodnar i Izabela Leszczyna. Jeszcze w poniedziałek rządowi politycy, z którymi rozmawialiśmy, twierdzili, iż „sprawa jest trudna", a premier wstrzymuje się z ostatecznymi deklaracjami.

– jeżeli chodzi o resort zdrowia w głębokich kuluarach premier mówił, iż chce mieć fachowca, nie polityka – gazeta cytuje rządowego polityka, który przekazał jej nieofocjalne informacje.

Inni też byli w grze?

O zminach w resorcie zdrowia mówi się od dawna, stąd Jolanta Sobierańska-Grenda nie była jedyną osobą wymienianą jako przyszła minister zdrowia.

W kuluarach w kontekście następcy Izabeli Leszczyny wymieniano również obecnego wiceprezesa NFZ Jakuba Szulca oraz Wojciecha Koniecznego, w tej chwili sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Propozycję objęcia funkcji w Ministerstwie Zdrowia miał otrzymać również prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej – co warto podkreślić, to nie pierwszy raz, gdy jego nazwisko jest wymieniane w tym kontekście.

To byłby znakomity wybór!

Informator „Menedżer Zdrowia” potwierdził, iż na dzień dzisiejszy najmocniejszą kandydatką na szefa resortu zdrowia jest Jolanta Sobierańska-Grenda.

Prof. Jarosław J. Fedorowski prezesa Polskiej Federacji Szpitali zapytany przez nas o opinię na temat kandydadatki na ministra zdrowia wskazał, iż byłby to znakomity wybór.

– Jolanta Sobierańska-Grenda jest znakomitym fachowcem. Dzięki jej wiedzy, zdolnościom i ogromnemu zaangażowaniu udało się tak dobrze przeprowadzić konsolidację Szpitali Pomorskich – powiedział prof. Fedorowski.

Kim jest najpoważniejsza kandydantka na szefa resortu?

Jolanta Sobierańska-Grenda jest prezesem Zarządu Szpitali Pomorskich Sp. z o.o., radcą prawnym, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz MBA dla kadry medycznej Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

– Jej życie zawodowe związane jest z m.in. z administracją samorządową szczebla powiatowego a potem wojewódzkiego. W latach 2011-2017 była dyrektorem Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, od 2017 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu „Szpitali Pomorskich” – czytamy na stronie NIL.

Sobierańska-Grenda ma bogate doświadczenie na stanowiskach zarządzających, początkowo szczebla powiatowego (pełniła funkcję Sekretarza Powiatu Malborskiego), następnie wojewódzkiego (była dyrektorem Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego). Sprawowała nadzór nad podmiotami leczniczymi dla których podmiotem tworzącym jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

W ramach działań udało się jej zrealizować szereg konsolidacji, zarówno w ramach jednego właściciela, jak i pomiędzy szpitalami marszałkowskimi i powiatowymi oraz Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Nadzorowała 11 przekształceń szpitali marszałkowskich w spółki prawa handlowego wraz z uzyskiwaniem wsparcia z Ministerstwa Zdrowia.

Posiada także doświadczenie w doradztwie w procesie przekształcania i restrukturyzacji szpitali powiatowych, zarówno w ramach rządowego programu pod nazwą „Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia”, jak i w procesie uzyskiwania wsparcia z Ministerstwa Zdrowia. Jest także wykładowcą na licznych kursach oraz studiach MBA dla kadry medycznej, m.in. na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Uczelni Łazarskiego w Warszawie”.

Skład Rady Ministrów

Według nieoficjalnych informacji przekazanych przez Gazetę Wyborczą pełny skład Rady Ministrów ma wyglądać następująco:

  • Prezes Rady Ministrów – Donald Tusk
  • Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej – Władysław Kosiniak-Kamysz
  • Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji – Krzysztof Gawkowski
  • Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Zagranicznych – Radosław Sikorski
  • Minister Finansów i Gospodarki – Andrzej Domański
  • Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Marcin Kierwiński
  • Minister Sprawiedliwości – Waldemar Żurek
  • Minister Aktywów Państwowych – Wojciech Balczun
  • Minister Sportu – Jakub Rutnicki
  • Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Marcin Kulasek
  • Minister Energii – Miłosz Motyka
  • Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stefan Krajewski
  • Minister Edukacji – Barbara Nowacka
  • Ministra Zdrowia - Jolanta Sobierańska-Grenda
  • Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
  • Minister Infrastruktury – Dariusz Klimczak
  • Minister Klimatu i Środowiska – Paulina Hennig-Kloska
  • Minister Funduszy i Polityki Regionalnej – Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
  • Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Aleksandra Leo
  • Minister, członek Rady Ministrów, koordynator służb specjalnych – Tomasz Siemoniak
  • Minister, członek Rady Ministrów – Maciej Berek

Idź do oryginalnego materiału