Rehabilitacja pulomonologiczna – na czym polega i dla kogo jest wskazana?

everethnews.pl 10 miesięcy temu

Jak informuje Magdalena Madecka-Rakus, fizjoterapeutka z Uzdrowiska Ustroń, nieprawidłowy oddech może doprowadzić do problemów z układem oddechowym, sercowo-naczyniowym, osłabić koncentrację i powodować przewlekłe zmęczenie. W przypadkach problemów z oddychaniem duże korzyści przynosi rehabilitacja pulmonologiczna.

Szacuje się, iż choroby układu oddechowego są przyczyną choćby 1/6 wszystkich zgonów na świecie,. Ponadto eksperci alarmują, iż zapadalność i umieralność z powodu chorób układu oddechowego będzie rosnąc, m.in. ze względu na zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Czym jest fizjoterapia oddechowa?

Fizjoterapia oddechowa skupia się przede wszystkim na poprawie i utrzymaniu funkcji układu oddechowego. Terapia oddechowa polega również na stosowaniu różnych technik i ćwiczeń oddechowych. Proces ten wpływa również na poprawę samopoczucia pacjenta. Rehabilitacja pulmonologiczna jest wskazana osobom z chorobami układy oddechowego, takimi jak astma czy rozedma płuc, ponieważ w schorzeniach tych pacjenci borykają się z problemami oddychania.

– Fizjoterapia oddechowa to kompleksowe podejście do leczenia chorób układu oddechowego, które ma na celu złagodzenie objawów, zwiększenie tolerancji wysiłku fizycznego oraz poprawę jakości życia pacjentów – tłumaczy Magdalena Madecka-Rakus.

Nieprawidłowy oddech może doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji.

Nieprawidłowy oddech może prowadzić do problemów z układem oddechowym, sercowo-naczyniowym oraz osłabiać koncentrację i powodować przewlekłe zmęczenie. Zbyt płytki oddech prowadzi właśnie do niedotlenienia układu oddechowego, co skutkuje zaburzeniami koncentracji, sennością, trudnościami w przyswajaniu nowych informacji oraz szybszym uczuciem zmęczenia. Natomiast oddychanie przez usta zwiększa ryzyko infekcji i negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej. Może sprzyjać infekcjom tylnej ściany gardła oraz górnym drogom oddechowym – wyjaśnia specjalistka.

Specjalistka opowiada również o tym, jak poprawnie oddychać. Co więcej, podkreśla, jak ważna jest technika oddychania. Przede wszystkim należy wykonywać wdech nosem, a wydech ustami. Ponadto faza wdechu powinna być energiczna, krótka i głęboka, a faza wydechu bierna i maksymalnie długa.

– Nie wdychaj powietrza od razu po wydechu. Podczas adekwatnego oddechu organizm wciąga do płuc około 16 razy na minutę średnio około 500 ml powietrza i tyle samo wydala – opowiedziała Madecka-Rakus.

Konsekwencje duszności

Specjalistka opowiada również o tym, z jakimi konsekwencjami muszą zmagać się osoby z dusznościami. Do najczęstszych objawów należą: zwiększoną częstość oddechów, konieczność angażowania dodatkowych mięśni oddechowych oraz zaburzenia świadomości, które początkowo mogą przejawiać się chwilowym pobudzeniem, przechodzącym następnie w senność, widoczna ruchomość skrzydełek nosa podczas oddychania, specyficzny świst, słyszalny podczas oddychania. Co więcej, bezpośrednim zagrożeniem życia jest sinica.

Bardzo ważna jest rekcja w momencie, kiedy u pacjenta pojawiły się duszności. Przede wszystkim należy zachować spokój i zapewnić osobie poszkodowanej dostęp do świeżego powietrza.

– W przypadku utrzymujących się duszności, należy natychmiast wezwać pomoc medyczną i pozostać przy pacjencie do momentu przyjazdu karetki. W sytuacji nagłego pogorszenia stanu pacjenta, konieczne może być podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej – dodała Madecka-Rakus.

Podczas problemów z oddychaniem bardzo ważna jest rehabilitacja pulmonologiczna, która obejmuje szereg działań, do których należą: nauka kaszlu, oklepywanie, ćwiczenia oddechowe, inhalacje. Plan leczenie indywidualnie dobierany jest do pacjenta.

Celem rehabilitacji pulmonologicznej jest zmniejszenie nasilenia objawów choroby oraz ograniczenie zaburzeń związanych z chorobami współistniejącymi, przywrócenie prawidłowej czynności układu oddechowego w możliwie największym stopniu, zwiększenie wydolności fizycznej zależnej od funkcji układu oddechowego, wzrost siły i wytrzymałości mięśniowej, poprawa sprawności ruchowej oraz uzyskanie korzystnych zmian w budowie ciała, polepszenie codziennego funkcjonowania i utrzymanie aktywności, poprawa samopoczucia i wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa, zmniejszenie częstości występowania zaostrzeń choroby, spowolnienie postępu choroby oraz wydłużenie życia – wymienia Magdalena Madecka-Rakus.

Co więcej, specjalistka podkreśliła, iż bardzo ważne jest rozpoczęcie rehabilitacji przed utrwaleniem się zmian chorobowych w układzie oddechowym.

– Warto zaznaczyć, iż fizjoterapia oddechowa nie tylko wspiera leczenie farmakologiczne, ale również może stanowić skuteczną formę profilaktyki. Regularna aktywność fizyczna w warunkach domowych może być bardzo korzystna dla osób z chorobami układu oddechowego. Fizjoterapia oddechowa to nie tylko terapia, ale również narzędzie do poprawy jakości życia dla osób z chorobami układu oddechowego. Dzięki odpowiedniej opiece i wsparciu fizjoterapeutów pacjenci mogą odzyskać kontrolę nad swoim zdrowiem i oddechem – podsumowuje ekspertka.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Idź do oryginalnego materiału