Recepta roczna z nowymi wyliczeniami. Co się zmieni?

mgr.farm 1 rok temu

Koniec z odliczaniem niewykorzystanych przez pacjenta leków

Choć jeszcze miesiąc temu resort zdrowia planował wycofać się z “recepty rocznej”, która w polskich aptekach funkcjonuje od 2019 roku, to ostatecznie, po apelach środowiska lekarskiego i pacjentów takie rozwiązanie pozostanie. Zniknie jednak konieczność „odliczania” z takiej recepty niewykorzystanych przez pacjenta leków. Przypomnijmy, iż zgodnie z treścią obowiązujących przepisów “po upływie 30 dni od daty wystawienia lub od daty “realizacja od” recepty z terminem realizacji 365 dni, osoba ją realizująca powinna zmniejszyć ilość wydawanego preparatu o taką, która mogłaby zostać zużyta w tym okresie, w którym pacjent jej nie wykupił”.

Przepis ten jest bardzo negatywnie oceniany zarówno przez samych farmaceutów, jak i pacjentów. Pierwsi, aby wyliczyć ilość leku pozostałą do wydania, muszą niejednokrotnie korzystać ze specjalnych kalkulatorów e-recepty. Drudzy natomiast nie umieją zrozumieć, iż skoro lekarz wystawił im receptę istotną rok, to oni nie mogą wykupić wszystkich przepisanych na niej leków. Rezygnacja z tych przepisów z pewnością ucieszy wszystkich farmaceutów, jednak Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić inne wyliczenia. Recepta roczna przez cały czas pozostaje w związku z tym tematem otwartym…

  • Czytaj także: To już koniec „recepty rocznej”

Recepta roczna- zmiany w ilości wydawanych leków

Zgodnie z poprawką przyjętą podczas wczorajszego czytania projektu ustawy refundacyjnej, farmaceuta będzie mógł wydać jednorazowo z recepty rocznej ilość leku niezbędną do 120-dniowej terapii (aktualnie jest to okres 180 dni): “pacjent od dnia realizacji recepty może otrzymać maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 120-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania”.

Jednak to nie koniec wprowadzonych zmian, jakie dotyczą realizacji recepty rocznej. Kolejną ilość leku, niezbędną do następnego 120-dniowego okresu kuracji, która pozostała na recepcie rocznej, pacjent będzie mógł otrzymać dopiero po upływie ¾ okresu, na który dotychczas zrealizował receptę: “W przypadku, gdy na recepcie (…) przepisano ilość leku większą niż do 120-dniowego stosowania kolejną ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną do następnego 120-dniowego okresu stosowania, pacjent może otrzymać po upływie ¾ okresu, na który zrealizował receptę”.

  • Czytaj także: Kłopotliwe roczne e-recepty

Recepta roczna- zmiany nie podobają się przedstawicielom Izb Aptekarskich

Zaproponowane zmiany nie spotkały się z pozytywnym odbiorem wśród przedstawicieli Okręgowych Izb Aptekarskich. Mówią oni o wprowadzeniu absurdalnego rozwiązania. Skomplikuje ono pracę farmaceutom i utrudni jednocześnie dostęp do ciągłości terapii dla pacjentów. Marian Witkowski, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie tak skomentował tę zmianę: “Absurdalne rozwiązanie, jakie przyjęto, na wniosek PZ (Porozumienie Zielonogórskie, przyp. red.), w znaczącym stopniu utrudni pacjentowi dostęp do ciągłości terapii, a farmaceucie skomplikuje pracę.”

Niepochlebnie o proponowanych zmianach wypowiada się również Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, Mikołaj Konstanty: “Jedno upraszczamy lub naprawiamy to drugie … ech, skutki tej poprawki będą paskudne, a system jeszcze b. skomplikowany dla pacjenta, aptekarza i lekarza. To nowe, stare rozwiązanie niczego nie upraszcza, a wiele komplikuje. “

Marcin Repelewicz, Prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej podkreśla natomiast, iż nowe przepisy spowodują, iż niejednokrotnie leków pacjentowi bez złamania przepisów nie będzie można wydać. “Przyjęcie zaproponowanych rozwiązań może doprowadzić do tego, iż pacjentom w aptekach częstokroć po prostu leków nie będzie można wydać, aby nie złamać przepisów”.

Ilość leku, jaką będzie mógł wydać farmaceuta wyliczy system

Według poprawki przyjętej przez Komisję Zdrowia ilość leku, jaką będzie mógł wydać farmaceuta pacjentowi z recepty rocznej ma liczyć system teleinformatyczny: “Obliczenia ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego przeznaczonego do wydania pacjentowi na zasadach (…), za wyjątkiem ilości leku recepturowego oraz ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego na okres nie dłuższy niż 120 dni, dokonuje system teleinformatyczny”.

Rozwiązanie to nie zostało jednak przyjęte z entuzjazmem przez farmaceutów. Igor Baran na Twitterze wspomina o występowaniu skomplikowanych lub błędnych dawkowaniach na receptach: “Ja już widzę oczami wyobraźni to liczenie 3/4 z okresu, na jaki wydano lek. Zakładając, iż dawkowanie na rp będzie dobre. A insuliny :D”. W zapewnienia resortu zdrowia, co do stworzenia idealnego systemu teleinformatycznego nie wierzy również Alina Kilian: “Brzmi fatalnie tzn. Co ma liczyć ? jaki system? Bo system ogólnopolski liczenia czegokolwiek nie istnieje póki co”.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału