Recenzja książki ,,Mechanika zdrowych pleców"

acusmed.pl 1 rok temu

Podczas gdy szukamy rozwiązania na uwolnienie się od bólu pleców w aptece, nie zauważamy, iż w zasięgu ręki mamy o wiele tańszą receptę – ruch. Nic dziwnego, skoro przez lata oglądania reklam cudotwórczych produktów, które działają wyłącznie na objawy, oczekujemy efektów bez jakiegokolwiek wysiłku. Czas na zmiany! jeżeli jeszcze nie znasz Stuarta McGilla i jego ,,Mechaniki zdrowych pleców”, a doskwiera Ci ból kręgosłupa – jesteś w dobrym miejscu.

Stuart McGill i jego tajemnica zdrowego kręgosłupa

Sylwetkę Stuarta McGilla zdecydowanie warto przybliżyć. Treści książek jego autorstwa zdecydowanie nie należą do wielu chwytliwych publikacji, często czytanych w Internecie. Chwytliwych, czyli oferujących wiele, jednak zawierających podobne informacje do tych, które można znaleźć na co drugiej stronie internetowej. Stuart McGill jest profesorem biomechaniki kręgosłupa na Uniwersytecie w Waterloo, a także zarządza laboratorium zajmującym się badaniami funkcji odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W monitorowaniu powstawania bólu oraz tego, jak działa, wykorzystywał technologię motion capture, która trójwymiarowo obrazuje ruch ciała i wychwytuje nieprawidłowości. Jego książki opierają się więc na wieloletnich badaniach i doświadczeniu klinicznym, pomagając czytelnikom wrócić do bezbolesnego życia.

Jak brzmi tajemnica zdrowego kręgosłupa wg Stuarta McGilla? Zaangażowanie, bo od samego czytania książek jeszcze nikt nie zdołał pozbyć się bólu pleców. Brzmi poważnie? Na szczęście w ,,Mechanice zdrowych pleców” profesor McGill – jak sam pisze – prowadzi za rękę i daje dokładne instrukcje, by choćby laicy potrafili z nich korzystać.

O wciąż powielanych mitach, które powodują, iż przez cały czas bolą Cię plecy

Mity na temat bólu potrafią trzymać się jak rzep włosów. Polegając na nich, nie widzimy prawdziwej przyczyny tego, dlaczego nasz kręgosłup nie funkcjonuje jak najnowsze Ferrari, a Fiat 126. To, iż w nie wierzymy to również efekt usłyszanych w przeszłości słów i opinii, a także nasze własne wyobrażenie na temat bólu i tego, iż jego pojawienie się oznacza dla nas pewien koniec. Oto lista kilku z mitów, które Stuart McGill bardzo trafnie obala:

  • ,,Ból znajduje się przede wszystkim w głowie”,
  • ,,Jeśli przewlekły ból pleców nie poprawi się po zastosowaniu porad fizjoterapeuty, została już tylko operacja”,
  • ,,Ból pleców jest dziedziczny”,
  • ,,Przepuklina dysku oznacza koniec kariery sportowej”
  • ,,Ból pleców jest powiązany ze spiętymi mięśniami kulszowo-goleniowymi”.

Dzięki książce zrozumiesz, dlaczego nie można traktować tych twierdzeń jako wyznacznik Twojego myślenia o bólu. ,,Mechanika zdrowych pleców” to bowiem nie tylko przejrzysta instrukcja, jak sobie z nim radzić, ale również pomoc w wypracowaniu świadomości na jego temat. Bo świadomość jest rolą nie tylko specjalistów, czyli lekarzy i fizjoterapeutów, ale również Ciebie.

Poznaj swój kręgosłup – przyjemna lekcja o anatomii i biomechanice pleców

Jeśli studiowałeś fizjoterapię lub inny zawód medyczny, znasz anatomię i biomechanikę pleców. Mimo wszystko dobrze jest, abyś odświeżył sobie tę wiedzę i poznał punkt widzenia autora. jeżeli nie jesteś zupełnie związany z medycyną – tym bardziej zajrzyj do rozdziału 2. Budowanie świadomości o swoim ciele rozpoczyna się od teorii, a tę – w przypadku kręgosłupa – naprawdę warto znać, zanim podejmiesz kolejne kroki ku życiu bez bólu.

Stuart McGill przez 15 stron opowiada o strukturach kręgosłupa (dyskach, połączeniach stawów) i mięśniach oraz uatrakcyjnia to rysunkami. Następnie opowiada o obciążeniach nakładanych na kręgosłup, przytaczając przystępne sytuacje z dnia codziennego. Mówi również o tym, jak postawa ciała wpływa ból pleców i jak wykonywać codzienne czynności, by ich uniknąć. Czytając to, przekonasz się, iż nie jest to książka naukowa, z której nie zrozumiesz nic. Celem Stuarta McGilla jest właśnie to, abyś zrozumiał wszystko.

Metoda McGilla – sam znajdź przyczynę bólu i znajdź bezbolesne czynności

To nie tak, iż mamy odgrywać rolę lekarza/fizjoterapeuty lub zastępować tych specjalistów. Są jednak metody, które samodzielnie pozwolą Ci znaleźć domniemaną przyczynę bólu, abyś mógł poznać swoje ciało i znaleźć sposób wykonywania danych czynności, który nie nasila bólu. Stuart McGill przygotował listę pytań, które pomogą Ci znaleźć przyczynę dolegliwości wraz z wyjaśnieniem i opisem klinicznym. To tylko niektóre z nich:

  • ,,Czy intensywność bólu ulega zmianie?”
  • ,,Co zwiększa twój ból?”
  • ,,Kiedy obracasz się na bok na łóżku, trafiają ci się bolesne momenty?”

W rozdziale poświęconym metodzie McGilla zapoznasz się z testami prowokującymi i łagodzącymi ból. Co to oznacza? Wypróbujesz takie ustawienia ciała, które wyzwalają dolegliwości, ale również te, które je zmniejszają. Oprócz tego nauczysz się tego, jak poprawnie siedzieć, stać, robić przysiad, wstawać z krzesła czy podnosić ciężary.

Ćwiczenia Wielkiej Trójki

Ćwiczenia Wielkiej Trójki to aż tyle, co nadzienie cukierka. To program, który ma na celu doprowadzić Cię do budowy wytrzymałych, czyli zdrowych pleców. Przejście przez ten niego wymaga wyzwolenia osobowości typu C, a jej wyznacznikiem wg autora książki jest sumienność. Tak, bo aby osiągnąć cel, należy wykonywać ćwiczenia codziennie. Spokojnie – są to zaledwie trzy ćwiczenia w różnych modyfikacjach, a mianowicie:

  • spięcie brzucha,
  • mostek bokiem,
  • ćwiczenie w podporze na czworaka: ptak-pies.

Wraz z listą ćwiczeń otrzymujesz dokładny sposób ich wykonania wraz z rysunkami.

Co jeszcze znajdziesz w ,,Mechanice zdrowych pleców”?

Stuart McGill poruszył w książce kwestię sprawności bioder, których mobilność trzeba wziąć pod uwagę w zwalczaniu bólu pleców. Oprócz tego wyjaśnił korzystny wpływ spacerowania na kręgosłup, określając je jako ,,balsam na plecy od Matki Natury” i ,,lek na zdrowe plecy”. Przedstawił spacerowanie jako prozaiczną, jednak wymagającą intensywnej pracy bocznych stron kręgosłupa czynność, która angażuje miednicę i wymaga aktywności stabilizujących ją mięśni.

W ,,Mechanice zdrowych pleców” znalazło się również miejsce na opisy przypadków pacjentów z bólem kręgosłupa o różnym charakterze i przyczynie. Przeczytasz o Bradzie, który ma 55 lat, jest księgowym i za nic nie lubi ćwiczyć. Albo o Alishy, która w odróżnieniu od Brada jest zagorzałą osobą aktywną, jednak błędnie twierdzącą, iż więcej treningu oznacza mniej bólu.

Podsumowanie

Choć świadomość na temat własnego ciała i zdrowia wrasta, wciąż otaczamy się nieprawdziwymi informacjami na temat bólu i metod radzenia sobie z nim. Nieświadomie zaczynamy w nie wierzyć. A wierzymy, bo nie wiemy wystarczająco dużo. Stuart McGill przekonał się o tym już wcześniej, dlatego napisał tę książkę. Jestem pewna, iż jeżeli przed lekturą ,,Mechaniki zdrowych pleców” ból wiele Ci uniemożliwił, to po jej przeczytaniu wreszcie zaczniesz cieszyć się z wykonywania choćby najprostszych rzeczy już bez niego.

Idź do oryginalnego materiału