Reakcje anafilaktyczne po zastosowaniu octanu glatirameru

magazyn-recepta.pl 4 tygodni temu
O lekach i farmakoterapiach Autor: dr hab. n. farm. Magdalena Markowicz-Piasecka

Reakcje anafilaktyczne po zastosowaniu octanu glatirameru

Zastosowanie octanu glatirameru może powodować reakcje anafilaktyczne – poinformowały podmioty produkujące ten produkt leczniczy w porozumieniu z Europejską Agencją Leków oraz Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Ich komunikat skierowany został do fachowych pracowników ochrony zdrowia.

Octan glatirameru jest lekiem stosowanym głównie w leczeniu stwardnienia rozsianego (ang. multiple sclerosis, MS) w postaci rzutowo-remisyjnej (RRMS). Lek ten jest immunomodulatorem, który wpływa na układ odpornościowy, co ma najważniejsze znaczenie w kontrolowaniu aktywności zapalnej w tej chorobie. Octan glatirameru jest syntetycznym polimerem zbudowanym z losowych sekwencji czterech aminokwasów (L-glutaminianu, L-alaniny, L-tyrozyny i L-lizyny), które mają naśladować budowę podstawowego białka mieliny (MBP), jednego z głównych białek osłonki mielinowej neuronów. Badania kliniczne wykazały, iż octan glatirameru jest skuteczny w zmniejszaniu częstości rzutów w MS oraz może spowolnić rozwój zmian widocznych w obrazowaniu rezonansu magnetycznego (MRI), takich jak nowe lub powiększające się zmiany demielinizacyjne.

Po przeprowadzeniu na terenie całej UE przeglądu wszystkich dostępnych danych dotyczących reakcji anafilaktycznych związanych ze stosowaniem octanu glatirameru stwierdzono, iż produkty lecznicze zawierające ten lek mogą powodować reakcje anafilaktycze, występujące niedługo po jego podaniu lub choćby po upływie miesięcy bądź lat od rozpoczęcia leczenia. Zgłoszono przypadki zakończone zgonem pacjentów. W związku z tym pacjenci leczeni octanem glatirameru i ich opiekunowie powinni zostać poinformowani o objawach przedmiotowych i podmiotowych reakcji anafilaktycznych oraz poinstruowani, aby w przypadku wystąpienia reakcji anafilaktycznej niezwłocznie zwrócić się po doraźną pomoc medyczną.


Źródło:
https://www.urpl.gov.pl/pl/produkty-lecznicze-zawieraj%C4%85ce-octan-glatirameru-reakcje-anafilaktyczne-mog%C4%85-wyst%C4%85pi%C4%87-po-up%C5%82ywie, stan z dnia 22.09.2022.

Udostępnij:

Powiązane artykuły