Od czego w Polsce zależy wysokość zarobków farmaceutów i techników?

mgr.farm 2 godzin temu

Temat zarobków zawsze budzi ogromne emocje – nie tylko w kontekście rynku aptecznego. Skąd pozyskać wiarygodne informacje dotyczące wynagrodzenia magistrów farmacji i techników farmaceutycznych? Rzetelne i niezależne źródło jest gwarancją najbardziej wartościowych danych. Takim źródłem jest Raport Płac publikowany co roku przez serwis Praca.farmacja.pl. Dzięki niemu dowiadujemy się, gdzie pracownicy aptek zarabiają najwięcej, a gdzie ich wynagrodzenia są najniższe. A od czego to zależy?

Według Joanny Mosiek, project manager serwisu Praca.farmacja.pl, bardzo duże znaczenie ma podaż – to, ilu pracowników o konkretnym profilu zawodowym znajduje się na rynku w danym regionie oraz ile opcji wyboru ma konkretny magister czy technik farmaceutyczny. jeżeli chodzi o uwarunkowania geolokalizacyjne – w przypadku branży farmaceutycznej nie widać wyraźnej tendencji wskazującej na wzrost wynagrodzeń wraz z wielkością aglomeracji miejskiej czy też odwrotnie. Co nie zmienia faktu, iż w województwach mazowieckim i zachodniopomorskim można zauważyć nieco wyższe wynagrodzenia, natomiast w województwach lubelskim i podkarpackim – płace bywają niższe.

Czytaj również: Ile zarabiali farmaceuci w 2023 roku i ile powinni zarabiać w 2024?

Innym czynnikiem, który dość mocno warunkuje wysokość wynagrodzeń, jest płeć.

Zjawisko gender pay gap jest niestety przez cały czas bardzo widoczne w raportach płacowych. Natomiast w tym przypadku zastanawiające jest to, iż mamy tutaj grupę zawodową, której 80% stanowią kobiety. A gender pay gap stanowi aż 7%, gdzie według danych GUS średnia to 4%, biorąc pod uwagę całą gospodarkę – podkreśliła w „Kwadransie z farmacją” Joanna Mosiek.

To, na co warto zwrócić uwagę, to fakt, iż wynagrodzenia nie rosną wraz ze stażem pracy. Jest wręcz odwrotnie. Początkujący farmaceuci i technicy mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia na start niż osoby pracujące kilka czy choćby kilkanaście lat.

Zarobki w aptekach indywidualnych i sieciowych

W środowisku aptekarskim często krążą informacje, jakoby w sieciach aptek zarobki były wyższe niż w aptekach indywidualnych. Czy dane, które serwis Praca.farmacja.pl pozyskuje do swojego Raportu, potwierdzają taki wniosek?

Tak, akurat w tym wypadku jest to najbardziej wyraźna korelacja, która występuje w raportach. Widać w raporcie ostatnim, iż im większa sieć apteczna, tym wyższe zarobki. Różnice potrafią sięgać choćby 2000 złotych w przypadku techników farmaceutycznych czy około 1000 złotych w przypadku magistrów farmacji czy kierowników aptek – odpowiedziała project manager serwisu.



Czy podwyżki na rynku aptecznym nadążają za inflacją?

W ostatnich latach sporo mówi się o inflacji i wzroście minimalnego wynagrodzenia, które jest systematycznie podnoszone co roku lub choćby co pół roku. Czy na rynku aptecznym również widzimy wzrosty wynagrodzeń z tym związane?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, wynagrodzenia w aptekach rosną z roku na rok. Jednak nie jest to wzrost, którego oczekiwałby personel apteczny. Nie jest to też wzrost, który nadąża za zmianami gospodarczymi. Według Raportu Płac 2023 ten wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem wynosił tylko 4% u magistrów farmacji i kierowników. Zaś w przypadku techników farmaceutycznych wyniósł on 8%. Natomiast inflacja, jaka miała miejsce w roku 2023, osiągnęła poziom 11,4%.

Ostatni Raport sprawdził również, czy mediana wynagrodzeń w aptekach rośnie wprost proporcjonalnie do średniej krajowej. I tutaj porównując rok do roku, czyli rok 2022 z rokiem 2023, odnotowano tendencję spadkową. Dodatkowo w badaniu przeprowadzonym w roku poprzednim zapytano wprost respondentów o oczekiwane wynagrodzenia oraz o zadowolenie z ich życia zawodowego. Okazało się, iż pracownicy aptek oczekiwaliby wzrostu wynagrodzeń aż o 30%. Natomiast głównym czynnikiem wpływającym na negatywną ocenę satysfakcji z wykonywanej pracy była niska pensja lub nieadekwatne wynagrodzenie w stosunku do odpowiedzialności związanej z tym zawodem, w szczególności w przypadku kierowników apteki.

Jak powstaje raport płac na rynku aptecznym?

Wspomniany wyżej Raport Płac to publikacja, która powstaje na podstawie wyników Badania Płac personelu fachowego aptek, punktów aptecznych i działów farmacji szpitalnej. Badanie jest ogólnodostępne i przeprowadzane w trybie ciągłym od 7 lat, co pozwala na bieżącą analizę sytuacji na rynku. W raportach prezentowane są dane w oparciu o odpowiedzi respondentów z ostatniego kwartału danego roku – aby były one jak najbardziej aktualne. Celem Badania Płac jest dostarczanie rzetelnych informacji na temat aptecznego rynku pracy zarówno pracownikom, jak i pracodawcom aptecznym.

W poprzedniej edycji badania po raz pierwszy wyszliśmy z obszaru wynagrodzeń i poruszyliśmy temat benefitów, czy wspomnianej już wcześniej satysfakcji z zawodu. Jako pierwsi oddaliśmy głos studentom farmacji, pytając o ich preferencje i oczekiwania. W tegorocznym badaniu znowu zmieniamy trochę kurs i pytamy respondentów między innymi o wycenę poszczególnych usług w ramach opieki farmaceutycznej, dodatkowe formy zarobku oraz o ich nastawienie do zmiany pracy w najbliższej przyszłości. Wśród wyników, które zaprezentujemy w tegorocznym raporcie, oczywiście nie zabraknie też głosu tych najmłodszych – którzy rynkowi przyglądają się jeszcze zza szkolnej ławki. Ja mam nadzieję, iż wynik tegorocznego badania będzie dowodem na to, jak duże znaczenie mają przedstawiane przez nas dane i iż zobaczymy korzystne zmiany w obszarze wynagrodzeń personelu aptecznego – wyjaśniła gościni „Kwadransa”.

Co na to studenci farmacji?

Od co najmniej kilku lat na świeczniku jest temat malejącego zainteresowania młodych ludzi studiowaniem farmacji. A później malejącego zainteresowania absolwentów farmacji pracą w aptekach. Często jako powód tego stanu rzeczy podaje się mało satysfakcjonujące oferty wynagrodzeń. Czy Badanie Płac potwierdza tę tezę? Czy studenci rzeczywiście są w jakiś sposób rozczarowani wysokością wynagrodzeń w aptekach?

Z ubiegłorocznych danych wynika, iż tylko 40% studentów chce pracować w aptekach. Faktem jest, iż oczekiwania finansowe studentów farmacji są wyższe. Raport mówi o tym, iż średnio o aż 30% od deklarowanych zarobków magistrów farmacji, którzy są aktywni zawodowo. Jednak według Joanny Mosiek nie jest to czynnik, który wpływa na brak chęci pracy w aptece.

Myślę, iż ta niechęć do podejmowania pracy w aptece w dużej mierze wynika z tego, iż ten zawód jest źle oceniany przez samych farmaceutów, którzy aktywnie pracują teraz w aptekach. Młodzi ludzie potrzebują pewnego rodzaju inspiracji, potrzebują wiedzieć, iż ich przyszła praca będzie fajna, ważna i iż będzie dawała im satysfakcję. Natomiast w tym momencie głos większości farmaceutów, przynajmniej w przestrzeni online, nie jest zachęcającym głosem dla tych młodych osób. Myślę, iż tutaj sporo pracy jest do wykonania, w tym między innymi przez pracodawców aptecznych – komentowała project manager serwisu Praca.farmacja.pl.

Jak wziąć udział w ogólnopolskim Badaniu Płac?

Zbieranie danych do Raportu Płac 2024 właśnie ruszyło. W badaniu może uczestniczyć każdy farmaceuta i technik farmaceutyczny. Nie jest ono skierowane tylko do osób pracujących w aptekach ogólnodostępnych. Organizatorzy zapraszają również personel punktów aptecznych, aptek szpitalnych i działów farmacji szpitalnej.

Badanie dzieli się na kilka sekcji. Wypełnienie całej ankiety trwa około 4 minut. Na końcu takiej ankiety każdy respondent otrzyma dostęp do swojego indywidualnego raportu płac. Tam będzie mógł zobaczyć, jak kształtują się jego zarobki na tle innych pracowników o tym samym profilu zawodowym.

Każda osoba, która weźmie udział w tym badaniu, otrzyma również Rozszerzony Raport Płac z roku poprzedniego. Ta wersja nie była ogólnie dostępna, więc to nowe dane, do których respondenci mogą mieć wgląd i wyciągnąć z nich wiele ciekawych informacji.

Oczywiście każdy badany uzyska dostęp do Raportu Płac 2024 – którego publikacja zaplanowana jest na początek przyszłego roku.

Bardzo zachęcam do udziału w tym badaniu wszystkich techników i magistrów. Wasz udział jest niezbędny do tego, żeby stworzyć rzetelny raport, który będzie narzędziem kształtującym rynek apteczny – mówiła Joanna Mosiek.

© MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału