Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego informują, iż kilka razy dziennie są wzywani do osób, które zostają użądlone przez osy. MOPR apeluje do żeglarzy i osób wypoczywających nad wodą, by uważali na te owady. Eksperci wskazują, w jaki sposób można uchronić się przed użądleniem, a także jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ukąszenia przez osę.
QPolsce aż 5% osób może mieć uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych, taki jak: osy, pszczoły, trzmiele, szerszenie.
– Badania przeprowadzone we Wrocławiu wykazały, że było to choćby od 8 do kilkunastu procent osób – informował w ubiegłym roku profesor Marek Niedoszytko, kierownik Kliniki Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista w dziedzinie alergologii i pulmonologii.
Alergia na jad os
Porf. Niedoszytko informuje, iż do początkowych objawów uczulenia na jad os należą: duży obrzęk, zaczerwienienie w miejscu użądlenia. Następnie może dojść do zmian skórnych, które gwałtownie się rozprzestrzeniają. Ciało osoby użądlonej zaczyna swędzieć, pojawiają się objawy ze strony układu oddechowego, takie jak: obrzęk krtani, świsty, kaszel, duszność. W przypadku układu pokarmowego występują symptomy, takie jak: bóle brzucha, nudności, wymioty; a w przypadku układu krążenia – spadek ciśnienia, utrata przytomności.
– Najpoważniejszą reakcją nadwrażliwości na jad owadów błonkoskrzydłych jest wstrząs anafilaktyczny, który objawia się dużym spadkiem ciśnienia tętniczego, zawrotami głowy, problemami z równowagą i może prowadzić do utraty przytomności, a choćby zgonu – ostrzegł profesor Niedoszytko.
Jak chronić się przed ukąszeniami?
Ratownicy MOPR informują, iż wystarczy zachować kilka zasad bezpieczeństwa, aby uchronić się przed użądleniem tych owadów. Przede wszystkim należy obserwować swoje otoczenie, czyli zwracać uwagę na to, czy nie ma os na jedzeniu lub w napojach. Bardzo ważne jest to, aby pożywienie, które jest zabierane na zewnątrz, było przechowywane w szczelnym, zamkniętym pojemniku. Ponadto warto zachować szczególną ostrożność przy koszach na śmieci, stoiskach ze słodyczami czy drzewach owocowych. Ratownicy przypominają również o tym, iż warto zabrać ze sobą środki medyczne, które mogą pomóc w przypadku użądlenia, takie jak: gazik nasączony środkiem odkażającym do przemycia miejsca użądlenia, żel łagodzący obrzęk i uczucie swędzenia.
Co zrobić w przypadku użądlenia przez osę?
Pierwsza pomoc w przypadku ukąszenia osy zależy od tego, czy dana osoba jest uczulona na jad osy, czy nie. jeżeli u osoby nie występuje reakcja alergiczna, należy usunąć żądło osy, jeżeli się złamało, umyć i zdezynfekować miejsce użądlenia, a następnie je schłodzić, aby złagodzić ból. W przypadku pacjentów, u których wystąpiła reakcja alergiczna, należy ocenić stan osoby poszkodowanej. Następnie ułożyć pacjenta w pozycji leżącej tak, aby pacjent miał nogi w górze. jeżeli jest nieprzytomny, należy ułożyć go w pozycji bezpiecznej. Należy niezwłocznie wezwać pogotowie.
Jeżeli osoba poszkodowana jest uczulona i ma przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną, należy wstrzyknąć lek domięśniowo w boczną powierzchnię uda.
Źródło: PAP, http://ptpaiio-lodz.one.pl/wp-content/uploads/2015/11/U%C5%BC%C4%85dlenia-1.pdf (dostęp: 16.08.2023)