Raport ZAPPA: 30 lat rynku aptek w Polsce

aptekarze.org.pl 1 tydzień temu

Sytuacja na rynku aptek w Polsce wymaga szczególnej uwagi, gdyż jest ściśle związana z systemem ochrony zdrowia i pełnioną przez apteki funkcją społeczną. Apteki to nie tylko punkty sprzedaży leków, ale najważniejsze elementy systemu zdrowotnego, które mają fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.

Rynek leków w Polsce, obejmujący zarówno hurtową dystrybucję, jak i handel detaliczny, nie podlega w pełni zasadom wolnej konkurencji. Z definicji, w interesie społecznym, jest silnie regulowany i finansowany z publicznych środków. Takie regulacje są stosowane w większości dużych państw europejskich, a polski rząd, mając na uwadze bezpieczeństwo narodowe, nie może zrezygnować z pełnej kontroli nad tym rynkiem.

Dlatego monitorowanie sytuacji na rynku aptek w Polsce jest niezwykle istotne, ale równie ważna jest analiza tego zjawiska w szerszym kontekście europejskim, z uwzględnieniem jego konsekwencji społecznych i zdrowotnych, jak również wpływu na budżet państwa. Niezależnie od sporów ideologicznych, interes państwa oraz obywateli powinien stanowić priorytet w debacie nad przyszłością polskiego rynku aptecznego.

W obliczu rosnącej presji ze strony zagranicznych inwestorów istnieje realne zagrożenie dla interesów państwowych i obywatelskich. W tej sytuacji konieczne staje się ponowne uchwalenie przepisów zawartych w ustawie „AdA 2.0” w sposób, który rozwieje wszelkie wątpliwości co do ich konstytucyjności i zlikwiduje luki prawne, które mogłyby sprzyjać ichobchodzeniu.

Pobierz raport ZAPPA: 30 lat rynku aptek w Polsce

O CO WALCZĄ ZAGRANICZNE KORPORACJE?

  • O zyski z polskiego rynku leków, wartego dziś 50 mld zł.
  • Zyski zrealizowane bezwzględnie.
  • Zyski, w zdobyciu których nie liczy się interes zdrowotny (korporacje nie mają etyki), bezpieczeństwo państwa czy obywateli.
  • Zyski realizowane na czysto komercyjnym obrocie lekami, który komercyjny być nie powinien.
  • Zyski, wobec których nie ma znaczenia prawo (korporacje je obchodzą, zastraszają administrację, pozostają poza kontrolą państwa).
  • Zyski, którym zagraża uczciwa konkurencja (korporacje nie konkurują uczciwie).
  • Zyski, od których nie będą odprowadzane podatki (korporacje nie płacą lub płacą szczątkowy CIT).
  • Zyski, zabezpieczane wielkoskalowymi akcjami lobbingowymi i medialnymi, skierowanymi przeciw rządowi, samorządowi aptekarskiemu i każdemu, kto może im zagrozić.

Wszystkie powyższe tezy są poparte dowodami z ostatnich 20 lat polskiego rynku aptecznego.

Marcin Wiśniewski, prezes ZAPPA

Pobierz raport ZAPPA: 30 lat rynku aptek w Polsce

Idź do oryginalnego materiału