Raport o finansowaniu zdrowia psychicznego w Polsce jest mało optymistyczny

supernowosci24.pl 3 dni temu
Zdjęcie ilustracyjne Fot. pixabay

8,3 miliona, 26 proc. polskiego społeczeństwa przynajmniej raz w życiu doświadczyło objawów zaburzeń psychicznych ir jordan 4 military blue 202. Dostępność lekarzy psychiatrów w ramach NFZ nie wzrasta, a liczba świadczonych usług psychoterapeutycznych i psychologicznych jest wielokrotnie mniejsza od potrzeb. To wynik raportu pt. “Ważne słowa na P. O pieniądzach, psychoterapii i psychiatrii w Polsce”.

Raport Fundacji Pomagam.pl i SWPS Innowacje, to pierwsza tego typu publikacja, która porusza temat finansowania zdrowia psychicznego w Polsce.

Wzrost zbiórek pieniędzy na ratowanie zdrowia psychicznego

Fundacja Pomagam.pl, podjęła temat finansowania zdrowia psychicznego z uwagi na 500 proc. przyrost liczby zbiórek pieniędzy w serwisie Pomagam.pl związanych z tym tematem. O 250 proc. natomiast wzrósł udział internetowych zbiórek pieniędzy w kategorii psychoterapia.

Wyniki te wskazują, iż osoby, które zmagają się z problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym coraz częściej potrzebują pomocy finansowej.

– Zdrowie psychiczne ma każdy i ten temat dotyczy nas wszystkich. Nie można go całkowicie od siebie odsunąć, i powiedzieć: „to nie moja sprawa”. Myślę, iż jest to absolutnie nasza sprawa. o ile problemy ze zdrowiem psychicznym nie dotykają nas bezpośrednio, może to być sprawa naszych rodziców albo dzieci. Naszego partnera, a jak nie – może naszych pracowników. Musimy zacząć szukać lepszych rozwiązań. W naszym raporcie są rzetelne dane liczbowe oraz komentarze ekspertów z dziedziny zdrowia psychicznego. I co możemy w tym kierunku zrobić – podkreśla Dobrosława Gogłoza, prezeska Fundacji Pomagam.pl oraz dyrektor zarządzająca serwisu Pomagam.pl.

Stomatologizacja pomocy psychologicznej w Polsce

355 460 osób w 2023 roku skorzystało z finansowanej przez NFZ psychoterapii, uczestnicząc w ponad 4 mln sesji terapeutycznych (średnio ok. 11 na pacjenta). Liczba sesji zwiększyła się aż o 69 proc. w stosunku do 2013 roku.

Dane anologiczne dla konsultacji psychologicznych to 435 600 osób oraz 2,2 miliona spotkań (wzrost aż o 145 proc. w porównaniu z 2013 rokiem).

W 2023 roku wsparcie psychiatrów uzyskało 1 259 tysięcy osób uczestniczących w 4,3 milionów wizyt (ich liczba spadła o ok. 3 proc. w stosunku do 2013 roku).

Masa pacjentów musi finansować pomoc psychologiczną samodzielnie, albo ze względu na ograniczenia finansowe i brak specjalistów – nie może w ogóle na nią liczyć.

W publicznej służbie zdrowia mamy 1 386 placówek oferujących dostęp do psychologa – średni czas oczekiwania na wizytę wynosi 128 dni.

Najkrótszy czas oczekiwania jest w województwie świętokrzyskim (32 dni), najdłuższy – w województwie pomorskim 300 - IetpShops - Air Jordan 1 High OG Celadon FB9934 , air jordan 1 retro high gg black hot lava (212 dni). W województwie podkarpackim do poradni można dostać się jeszcze w tym roku w 20 placówkach. W 13, terminy są rozpisane na cały 2026 rok. Są także terminy na 2027 rok, a dla wytrwałych choćby na 2028!

Czasy oczekiwania na wizytę w prywatnym gabinecie są dużo krótsze, ale również te gabinety są przepełnione.

Stąd zjawisko stomatologizacji psychiatrii i psychoterapii, bo te usługi stają się dostępne, ale na warunkach komercyjnych.

Zdrowie psychiczne w liczbach

13,4 na 100 000 mieszkańców – tylu było w Polsce psychiatrów w 2022 roku.

Na tle pozostałych państw Unii Europejskiej przez cały czas wypadamy słabo, plasując się w tej chwili na trzecim miejscu od końca wśród 24 krajów. Słabiej odm nas wypadają jedynie Hiszpania i Bułgaria.

Według NIL: 4 664 osób ma specjalizację z dziedziny psychiatrii oraz 563 osoby – specjalizację z dziedziny psychiatrii dzieci i młodzieży.

62,4 na 100 000 mieszkańców – tyle łóżek na oddziałach opieki psychiatrycznej mieliśmy w Polsce w 2022 roku przy średniej UE wynoszącej 71,8 na 100 tys.).

Najwyższą liczbę łóżek raportują: Belgia (140,7) oraz Niemcy (131,3).

133 zł i 28 gr, tyle wynosiła średnia wartość refundacji sesji psychoterapii finansowanej przez NFZ w 2023 roku (zgodnie z danymi udostępnianymi przez portal eZdrowie).

Dla konsultacji psychologicznych średnia kwota refundacji wyniosła 96 złotych i 84 grosze. Dla konsultacji psychiatrycznej – 69 złotych i 50 groszy.

Te wartości są znacznie niższe niż wycena analogicznych świadczeń w sektorze prywatnym.

O raporcie

Raport “Ważne słowa na P. O psychoterapii, psychiatrii i pieniądzach” jest projektem zainicjowanym przez Fundację Pomagam.pl i powstał we współpracy z SWPS Innowacje.

Idź do oryginalnego materiału